Moody's: Rating Německa, Nizozemska a Lucemburska klesne

New York - Mezinárodní ratingová agentura Moody's dnes zhoršila výhled ratingu pro Německo, Nizozemsko a Lucembursko na negativní. Tím tyto země varovala před ztrátou jejich nynějšího prestižního nejvyššího ratingu Aaa. Nejstabilnější zemí eurozóny je Finsko.

Varování, že může v dalších dnech snížit rating těchto tří zemí, agentura zdůvodnila především nejistotou ohledně vývoje dluhové krize v eurozóně. Odborníci Moody's tvrdí, že země jako Španělsko a Itálie budou potřebovat další finanční pomoc, což zasáhne země s nejvyšším ratingem.

„Otázka je, co by se dělo, kdyby zátěž s poskytováním další evropské pomoci byla tak velká, že by mohla případně ohrozit německou schopnost splácet své závazky,“ prohlásil analytik České spořitelny Luboš Mokráš. Právě zhoršený rating je varováním pro případné investory, že se u hodnoceného subjektu zhoršila schopnost splácet závazky. Snížení ratingu může vést k tomu, že investoři budou od dluhopisů příslušných zemí vyžadovat vyšší výnosy.

Německá ekonomika
Zdroj: Jens Buettner/ISIFA/EPA

Juan Jose Toribio, ekonom IESE Business School 

„V současné situaci je možné, že už prostě nemáme žádnou alternativu. Úsporná opatření mohla být možností před několika měsíci. Ty jsme jen vyplýtvali a neobnovili jsme důvěru trhů.“ 

Krok Moody's ovlivňuje politickou scénu v Německu, jde o další argument pro odpůrce poskytování pomoci. „Pokud investoři budou vnímat menší ochotu Německa poskytovat pomoc, o to více budou tlačit na slabé státy. V podstatě se tak bude uskutečňovat určitý druh samosplnitelného proroctví: čím větší bude tlak proti slabým státům, tím Německo může být méně ochotno poskytovat těmto slabým státům pomoc,“ dodal Mokráš.

Fidel Helmer, makléř:

„Ratingové agentury už udělaly mnoho podivných rozhodnutí. Myslíme si ale, že nám nejvyšší známku nevezmou.“

Zákaz „short-sellingu“ prohloubil ztráty na trzích

Kvůli obavám, že se Španělsko stane čtvrtou zemí eurozóny, která bude potřebovat záchrannou půjčku, akcie v západní Evropě zahájily týden propadem. Euro se vůči dolaru dostalo nejníž za dva roky a k jenu na nejnižší hodnotu za skoro 12 let.

„Trhy se v krátkodobém horizontu chovají iracionálně a jsou zde známky extrémní nervozity. Není to vina vlády a důsledky neovlivňují jen Španělsko,“ řekl španělský ministr financí Luis de Guindos. Španělsko a Itálie v reakci na propady zakázaly investorům „short-selling“, jímž investoři spekulují na pokles cen. Ztráty na trzích to ale ještě prohloubilo.

V Česku zatím panuje klid, Finsko je nejstabilnější zemí Aaa

Agentura minulý týden potvrdila rating České republiky na stupni A1 se stabilním výhledem. Ocenila fiskální kroky vlády a omezení šíření dluhové krize. Také tuzemský bankovní sektor je podle Moody's v dobré kondici. Podle ministra financí Miroslava Kalouska je to potvrzení, že  fiskální politika vlády je správná a zaručuje ČR pozici suverénní země, která nemůže být vydírána finančními trhy.

Jedinou zemí eurozóny, která obhájila rating Aaa se stálým výhledem, je Finsko. Ačkoliv by se dalo očekávat, že bude krizí rovněž zasaženo, čisté konto v oblasti dluhů, malý, vnitřně orientovaný bankovní systém a relativní izolace od eurozóny poskytují silnou oporu, která ho odlišuje od ostatních zemí s nejvyšším ratingem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 14 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 16 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánovčera v 10:41

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
včera v 07:10

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025
Načítání...