Řekové se dohodli na škrtech

Atény - Řecké koaliční strany se dohodly na novém úsporném balíku v rozsahu 11,5 miliardy eur (291 miliard korun), který požadují zahraniční věřitelé za poskytnutí další části finanční pomoci. Škrty mohly být přijaty poté, co od svých námitek proti plánu upustil šéf socialistů.

„Premiérův návrh političtí vůdci přijali,“ sdělil ministr financí Jannis Sturnaras po zhruba tříhodinové schůzce šéfů tří koaličních stran. Šéf socialistické strany PASOK Evangelos Venizelos uvedl, že Řecko musí požadovat výrazně více času ke splnění cílů záchranného programu, avšak prozatím své námitky „v zájmu země“ odkládá. Venizelos požadoval, aby se výdajové škrty plánované na léta 2013 až 2014 rozložily na čtyři roky. 

Řecká vláda před týdnem sestavila plán úspor na příští dva roky. Od té doby o něm jedná parlament. Vláda může nyní předložit plán takzvané trojce zahraničních věřitelů, zástupcům Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, kteří minulý týden přijeli do Atén k jednáním. Nová řecká vláda chce ukázat věřitelům, že si zaslouží další finanční podporu.

Bez úvěru bude Řecko na mizině už v srpnu

Podporu bude země brzy potřebovat. V Řecku se během začátku roku konaly dvoje volby a během předvolební kampaně se vlastně nevládlo, to znamená, že se nereformovalo a neškrtalo.

„Dokážeme, že Řecko může příjemně překvapit své přátele i nepřátele. Uděláme správnou věc pro naši zem. Zrealizujeme vše, co jsme slíbili, změníme vše, co musí být změněno, a to tak, abychom naplnili všechny naše cíle,“ nechal se již dříve slyšet premiér Antonis Samaras. 

Nad Řeckem se stahují mračna
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Petros Giannakouris

Řecko se v roce 2010 stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, a nyní čerpá už druhý balík v rozsahu 130 miliard eur. Vzhledem k závažnému výpadku v plnění harmonogramu úspor potřebují Řekové získat zvenčí další desítky miliard eur. Řecko má peníze na splátky dluhů zhruba do srpna, zatímco další část pomoci by měla dorazit nejdříve v září. Vláda už proto řeší, jak by mohla získat překlenovací úvěr. 

Trojka dává poslední šanci

Od roku 2010, kdy Řecko přijalo první zahraniční finanční pomoc, navštívila trojka Atény už několikrát. Současnou návštěvu ale bedlivě sledují jak politici, tak finanční trhy. Podle vyjádření věřitelů se totiž jedná o poslední šanci, kdy mohou Řekové dostat všechny peníze, které jim Evropa i Mezinárodní měnový fond slíbily.

„Situace je poměrně napjatá. (…) Pikantní je i to, že do Atén přicestuje šéf Evropské komise, což je po velmi dlouhé době, co se týče top státníků, první návštěva tohoto typu. I z toho prostého důvodu, že řecká vláda neměla peníze na tyto návštěvy,“ komentoval situaci Igor Záruba z E15.

Video Reportáž Jaroslava Zouly
video

Reportáž Jaroslava Zouly