Rumunsko zlatou velmocí EU

Bukurešť - Rumunsko otevře po šesti letech největší zlatý důl v Evropě - Rosia Montana. Drahý kov za 7,5 miliardy korun ročně tam bude těžit kanadská společnost Gold Corporation, která o projekt usilovala přes deset let. Na jednu stranu těžba přinese nová pracovní místa, na druhou stranu jí však budou muset ustoupit desítky domů, kostely a lesy.

V důlní oblasti Rosia Montana leží podle odhadů 300 tun zlata a 1 600 tun stříbra. Do těžby chce kanadská firma investovat jednu miliardu dolarů. Podle ní to přinese nová pracovní místa, na druhou stranu ovšem přiznává, že kvůli těžbě zboří desítky domů, kostely a pokácí až tisíc hektarů lesa.

Catalin Hossu, mluvčí Rosia Montana Gold Corporation:

Catalin Hossu, mluvčí Rosia Montana Gold Corporati…„Rumunsko se stává největším producentem zlata v Evropské unii. A to s extrémně vysokými státními výdělky. Rumunská ekonomika z toho dostane více než 4 miliardy 200 milionů dolarů a během 25 let bude vytvořeno tisíc pracovních míst.“


Proti spuštění projektu protestovali před ministerstvem životního prostředí aktivisté. Nelíbí se jim především používání kyanidu při těžbě a devastace okolí.

Místní, kteří projekt zpočátku kritizovali, ho nyní podporují. V regionu je skoro polovina lidí nezaměstnaných. Tři čtvrtiny tamních obyvatel proto doufají, že jim to přinese peníze. Podle nich by se ale vláda měla podpořit i jiné oblasti jako je třeba cestovní ruch nebo zemědělství.

Rumunsko je druhá nejchudší země Evropské unie. Jeho hrubý domácí produkt je dokonce mezi členy sedmadvacítky nejnižší.

Video Rumunsko otevře největší zlatý důl v EU
video

Rumunsko otevře největší zlatý důl v EU