Sňatek z rozumu - propojení Olympusu a Sony

Tokio - Japonský elektronický a zábavní gigant Sony se stane největším akcionářem firmy Olympus. Za 11,5 procenta akcií společnosti zaplatí 50 miliard jenů (asi 12,5 miliardy korun). Finanční dohoda je navíc prvním krokem k dlouhodobé spolupráci ve výrobě a výzkumu. Olympus je jedničkou ve výrobě endoskopů a operačních přístrojů, Sony zas sbírá vavříny díky obrazovkám s vysokým rozlišením a 3D zobrazením.

Sony nevyšlo pár projektů, Olympus zas potřebuje peníze

Sňatek z rozumu očekával technologický svět už delší dobu, a tak ohlášené propojení není překvapením. Sony se snaží přeorientovat na nové technologické obory. Její tradiční chlouba - divize televizorů je totiž ve ztrátě a firmě navíc nevyšlo několik projektů z poslední doby. Olympus, kterému účetní skandál notně pošramotil pověst i finanční stabilitu, zase potřebuje peníze. 

Finanční injekce v podobě 50 miliard jenů nám teď velmi pomůže. Dost si ale slibujeme i od další vzájemné spolupráce," tvrdí Hiroyuki Sasa, prezident Olympusu. Ta se má projevit třeba na trhu digitálních kamer, kde si doposud obě firmy tvrdě konkurovaly. Hlavní těžiště spojení ale bude ležet v lékařských technologiích. Olympus je léta jedničkou vy výrobě endoskopů a operačních přístrojů. Sony je zase přeborníkem na obrazovky s vysokým rozlišením a 3D zobrazením. Lékaři by tak brzy měli dostat na stůl výrobky vzniklé z právě uzavřené spolupráce.

„Už dříve jsme oznámili novou firemní strategii, ve které se chceme zaměřit na lékařskou techniku. Do budoucna to bude jeden z klíčových programů firmy. Hlavním důvodem spolupráce s Olympusem je proto zrychlení a ulehčení vstupu do tohoto byznysu,“ říká Kazuo Hirai, prezident Sony Corporation.


Sony má v medicínské technice velké ambice. Už v roce 2020 chce mít pro sebe pětinu trhu s chirurgickou elektronikou v objemu miliardy dolarů.