Sňatek z rozumu - propojení Olympusu a Sony

Tokio - Japonský elektronický a zábavní gigant Sony se stane největším akcionářem firmy Olympus. Za 11,5 procenta akcií společnosti zaplatí 50 miliard jenů (asi 12,5 miliardy korun). Finanční dohoda je navíc prvním krokem k dlouhodobé spolupráci ve výrobě a výzkumu. Olympus je jedničkou ve výrobě endoskopů a operačních přístrojů, Sony zas sbírá vavříny díky obrazovkám s vysokým rozlišením a 3D zobrazením.

Sony nevyšlo pár projektů, Olympus zas potřebuje peníze

Sňatek z rozumu očekával technologický svět už delší dobu, a tak ohlášené propojení není překvapením. Sony se snaží přeorientovat na nové technologické obory. Její tradiční chlouba - divize televizorů je totiž ve ztrátě a firmě navíc nevyšlo několik projektů z poslední doby. Olympus, kterému účetní skandál notně pošramotil pověst i finanční stabilitu, zase potřebuje peníze. 

Finanční injekce v podobě 50 miliard jenů nám teď velmi pomůže. Dost si ale slibujeme i od další vzájemné spolupráce," tvrdí Hiroyuki Sasa, prezident Olympusu. Ta se má projevit třeba na trhu digitálních kamer, kde si doposud obě firmy tvrdě konkurovaly. Hlavní těžiště spojení ale bude ležet v lékařských technologiích. Olympus je léta jedničkou vy výrobě endoskopů a operačních přístrojů. Sony je zase přeborníkem na obrazovky s vysokým rozlišením a 3D zobrazením. Lékaři by tak brzy měli dostat na stůl výrobky vzniklé z právě uzavřené spolupráce.

Video Reportáž Miloše Minaříka
video

Reportáž Miloše Minaříka

„Už dříve jsme oznámili novou firemní strategii, ve které se chceme zaměřit na lékařskou techniku. Do budoucna to bude jeden z klíčových programů firmy. Hlavním důvodem spolupráce s Olympusem je proto zrychlení a ulehčení vstupu do tohoto byznysu,“ říká Kazuo Hirai, prezident Sony Corporation.


Sony má v medicínské technice velké ambice. Už v roce 2020 chce mít pro sebe pětinu trhu s chirurgickou elektronikou v objemu miliardy dolarů.