Potravinový web se stal fenoménem, sklízí ale i kritiku

Praha - Z webu Potravinynapranýři.cz se stal za půl roku fenomén. Nekvalitní potraviny si na něm prohlédlo už 1,5 milionu lidí. Celkem se na webu objevilo přes 760 nejakostních, falšovaných nebo nebezpečných výrobků. Právě těch byla přitom víc jak polovina. Nejčastěji byly potíže zjištěny u alkoholu, masných a mléčných produktů. Nejvíce nevyhovujících výrobků lidé koupili v prodejnách Tesco, Kaufland a Ahold. Podle potravinářské inspekce je web evropským unikátem. Potravinářům se ale nezamlouvá – u výrobků se totiž zveřejňuje jak jméno výrobce, tak i obchodníka.

Potravinový web - nadšení i kritika

Portál Potravinynapranýři.cz funguje už půl roku. Na webu jsou sice prohřešky, které už obchodníci museli z regálu stáhnout, i tak jsou na ně ale lidé zvědaví. „Míra zájmu veřejnosti nás v pozitivním slova smyslu šokovala. Třináct tisíc spotřebitelů si dokonce objednalo pravidlelné zasílaní novinek z webu na svůj soukromý e-mail,“ poznamenal mluvčí potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Kvalita potravin je totiž téma, které zajímá snad každého. „Snaží se docílit toho, aby mohli kupovat párky, ve kterých nejsou rozemleté zbytky, ale jsou to skutečné potraviny. Chceme skutečné jídlo,“ řekla foodkritička Petra Pospěchová.

Někteří lidé dokonce na nedostatky v obchodech upozorňují i šéfkuchaře. Třeba Zdeněk Marcín už obdržel čokoládu bez kakaa a nepoživatelné pomazánky. „Je dobře, že alespoň takovéhle věci, takovéto portály se začínají vytvářet. Zákazník najednou může zjišťovat, co je kvalitní a co nekvalitní. Je to o tom, že my se teprve učíme číst etikety,“ míní tento šéfkuchař z Prakulu.

Portál Potraviny na pranýři
Zdroj: ČT24/potravinynapranyri.cz

Projekt Potravinynapranýři.cz tak ne náhodou zvítězil také v listopadu loňského roku v kategorii Veřejně prospěšná služba ceny českého internetu Křišťálová lupa 2012. Hlasování se ve všech kategoriích sedmého ročníku ankety zúčastnilo přes 87 tisíc respondentů. „Jsem rád, že se podařilo prokázat, že i internetový projekt státní správy může být veřejností vnímán jako užitečný, progresivní a oblíbený. Všem hlasujícím i návštěvníkům webu děkujeme, váš zájem považujeme za ocenění naší práce, kterého si velmi vážíme,“ řekl k ocenění na slavnostním večeru ředitel odboru kontroly, laboratoří a certifikace SZPI Jindřich Pokora, jeden z autorů projektu.

Internetové stránky ale v minulosti kritizovali potravináři, kterým se nelíbilo, že je u jednotlivých prohřešků na webu uváděno jak jméno výrobce, tak obchodníka, a to i v případech, kdy je vina jednoznačně na obchodníkovi, jako jsou třeba přelepování data spotřeby či špatné skladování potravin. Za výrobky přitom od převzetí od dodavatele zodpovídá prodejce. Na webu prý chybí také údaje o vývoji případu, například to, zda byla po odhalení závady vůbec zjednána náprava.

Výrobci jsou připraveni nést zodpovědnost za případy, kdy je vina jednoznačně na jejich straně a je například prokázán obsah nedeklarovaných složek ve výrobku, zdůraznil Toman. V případě, že za pochybení může obchodník, může uvádění jména výrobce bez podrobnějšího vysvětlení, kdo klamání způsobil, výrazně potravinářskou firmu poškodit. „To je to, co nám vadí, že není definován jednoznačně viník,“ varoval prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.

Zkažené kuře
Zdroj: ČT24/potravinynapranyri.cz

Nejvíc problémových potravin bylo z Česka, následuje Polsko

Z databáze nyní vyplývá, že 55 procent nevyhovujících potravin bylo tuzemského původu. Z Polska, o němž zejména tuzemští potravináři dlouhodobě mluví jako o významném původci nekvalitních výrobků, pocházelo osm procent prohřešků, ze Slovenska necelá tři procenta. Zhruba dvě procenta špatných produktů byla z Číny. Například ze sousedního Německa, které je také významným vývozcem potravin do ČR, byly jen čtyři výrobky.

„V čase metanolové aféry asi nepřekvapí, že velkou část nebezpečných potravin představují lihoviny. Sice ne tak bezprostředně ohrožující život, zato v ohromujícím množství, byly nálezy nebezpečných potravin ze skupiny masné výrobky,“ uvedla šéfredaktorka serveru Vitalia Lenka Krbcová.

5 minut
Události: Potraviny už jsou na pranýři půl roku
Zdroj: ČT24

Web Potravinynapranýři.cz spustily v červenci ministerstvo zemědělství (MZe) a Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Výrobci a prodejci se totiž podle MZe pod tlakem konkurenčního boje a ve snaze o udržení marží uchylují k nabízení nejakostních, falšovaných i nebezpečných potravin. Nejčastěji inspektoři odhalují potraviny s nepřiznanými levnými náhražkami a také klamání při označování výrobků v prodejně. Web svým návštěvníkům umožňuje vyhledat informaci o nevyhovujícím výrobku podle jeho názvu, druhu, prodejce, země původu a distributora.

Plesnivé salámy a sýry, brouci v rýži nebo víno ředěné vodou lidi znechutili. Více než polovina nálezů byla zdraví nebezpečná. Velké riziko představují třeba plísně. „Při opakované konzumaci takové potraviny velmi riskujeme možnost trvalých zažívacích problémů případně až vzniku nádorového onemocnění,“ řekla nutriční terapeutka Tamara Starnovská.

Kontrola potravin
Zdroj: ČT24

Jak vypadají kontroly prováděné inspektory SZPI?

Inspektoři se zaměřují hlavně na kvalitu ingrediencí, teplotu ve skladovacích prostorech a chuť. Tuto profesi ale nemůže dělat kdokoli. Kontroloři potravinářské inspekce musejí projít přijímacími testy. „Inspektor dostává základní chutě, aby je dokázal poznat, a tím se popřípadě může odhalit i nějaká vada u inspektora,“ podotkl jeden z inspektorů Jiří Orner.

V případě zjištěných nedostatků inspektoři odeberou vzorky, které jsou analyzovány v laboratoři. Třeba do brněnské laboratoře dorazí denně skoro stovka vzorků z běžných kontrol i z případů, kdy inspektory do výroby nebo prodeje pošlou sami spotřebitelé. Další vzorky testují laboratoře v Praze nebo externí soukromé firmy.

Plesnivý salám
Zdroj: ČT24/potravinynapranyri.cz

Na webu jsou závadné potraviny rozděleny do třech kategorií:

Tou první jsou potraviny nejakostní: zdraví nijak neškodí, jde spíše o nedostatky v chuti nebo vzhledu. Příkladem je třeba špatně zmrazená a znovu rozmrazená zelenina.

Další kategorií je falšovaní: často to je špatné informování o složení výrobku na jeho obalu. Někdy jsou tam udávány i látky, které výrobek ani neobsahuje - snahou je zákazníka ošidit. Příkladem jsou třeba jablka v borůvkovém džemu.

Nejzávažnější problém jsou potraviny nebezpečné: sem patří nejen závadné lihoviny z metanolové aféry, ale například i plesnivé výrobky, které mohou způsobit závažné zdravotní problémy.

Kvalita potravin je oblíbené téma i v zahraničí. Třeba v Americe na speciální web nejhorších jídel přidávají fotky sami uživatelé. Jsou tu i případy z restaurací a rychlého občerstvení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 6 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 11 hhodinami

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
včeraAktualizovánovčera v 20:28

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
včeraAktualizovánovčera v 17:09

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
včera v 14:28

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
včera v 06:00

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
17. 7. 2025

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
17. 7. 2025
Načítání...