Plynovod Gazela startuje, posílí energetickou bezpečnost země

Přimda (Tachovsko) – V Přimdě na Tachovsku byl slavnostně zprovozněn plynovod Gazela, který napojí Česko na ruský zemní plyn proudící do Evropy severní cestou, tedy plynovodem Nord Stream vedeným po dně Baltského moře. Česko by tak mělo odebírat ruský plyn bez závislosti na Ukrajině jako tranzitní zemi. Odborníci i politici věří, že to posílí energetickou bezpečnost země, neboť dodávky plynu už nebudou ohroženy opakujícími se rusko-ukrajinskými obchodními půtkami.

Slavnostního otočení kohoutkem se zúčastnili zástupci České republiky včetně premiéra Petra Nečase (ODS), Spolkové republiky Německo, Ruské federace a energetických firem. „Dnes plynovod Gazela uvádíme do provozu in time (včas – pozn. red.), in budget (při splnění plánovaného rozpočtu – pozn. red.) a v požadované kvalitě. Je to plynovod, který bude sloužit lepšímu fungování evropských trhů – jejich lepší stabilitě a flexibilitě,“ prohlásil Thomas Kleefuss, jednatel společnosti NET4GAS, která stavbu zaplatila a plynovod bude provozovat.

Plynovod Gazela je dlouhý celkem 166 kilometrů a jeho výstavba začala v roce 2010. Investice si vyžádala celkem 10 miliard korun. Tyto peníze by se měly vrátit do deseti let – předpokládaná životnost Gazely je přitom nejméně 70 let. Potrubí vede od obce Brandov v Ústeckém kraji až na Tachovsko, kde opouští naše území u Rozvadova a dál směruje plyn do jižního Německa.

Potrubím ročně proteče až 30 miliard metrů krychlových plynu, což je více než trojnásobek roční spotřeby ČR, resp. třetina roční spotřeby plynu v SRN. Českému státu plynovod vydělá nepřímo na tranzitních poplatcích, z nichž bude NET4GAS odvádět daně.

Petr Nečas (ODS), premiér ČR:

„Gazela umožňuje diverzifikované dodávky plynu do České republiky a výrazně tak zvyšuje energetickou bezpečnost naší země. Přeji tomuto projektu úspěšný provoz ku prospěchu České republiky, jejích občanů a celé Evropské unie.“

„Česká republika z toho bude těžit pouze nepřímo. Prioritně bude poplatky inkasovat společnost NET4GAS a teprve formou daní se tento profit projeví i v rozpočtu České republiky,“ vysvětluje Milan Kajtman, poradce v energetice a odborník na zemní plyn.

Plyn může téct oběma směry

„Plynovod je velmi důležitý z hlediska bezpečnosti dodávek pro celou Evropu a zároveň i pro Českou republiku, protože tento plynovod je na pěti místech napojen na stávající síť plynovodů ČR,“ konstatoval jednatel společnosti NET4GAS Radek Benčík.

Plynovod diverzifikuje zdroje v rámci Evropy a Českou republiku napojuje na takzvanou „třetí cestu“, kudy se ruský plyn dopravuje do Evropy. „Prioritně je plynovod tranzitní, může být ale využíván i pro potřeby Česka,“ dodal Benčík.

„Plynovod Gazela splňuje několik cílů aktualizované Státní energetické koncepce. Zaprvé, posiluje potrubní propojení naší soustavy se zahraničím. Zadruhé, splňuje cíl, že zůstaneme i v budoucnu při současných změnách evropských toků zemního plynu významnou tranzitní zemí. A v neposlední řadě je to důležité z hlediska bezpečnosti,“ uvedl ředitel odboru plynárenství ministerstva průmyslu a obchodu Jan Zaplatílek.

Proudění zemního plynu z Gazely do tuzemské sítě je podle Benčíka otázkou desítek vteřin. Plyn může přitom téci ze severu na jih i obráceně. „Česká republika se tímto stává velmi významnou křižovatkou v rámci Evropy, co se týče dopravy plynu,“ poznamenal Benčík.

Gazela, kterou proudí plyn od konce loňského roku, je podle Benčíka v předčasném užívání a do poloviny roku po kolaudaci naběhne do ostrého provozu.

Neshody Moskvy a Kyjeva ohledně cen a dodávek plynu zastavily na začátku roku 2009 cestu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy a zkomplikovaly zásobování hlavně balkánských zemí, ale třeba i Slovenska. Předtím se ze stejného důvodu zastavily dodávky také na počátku roku 2006.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 2 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
před 14 hhodinami

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
před 19 hhodinami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...