Lednový zahraniční obchod skončil pěknými čísly, vývoz i dovoz ale klesá

Praha - Zahraniční obchod za leden skončil pěknými čísly, přebytek činil 31,5 miliardy korun a příjemně překvapil. Nicméně analytici upozorňují, že vývoz a dovoz meziročně klesly. U exportu se není čemu divit, neboť ten je úzce navázán na dění v Německu, kde ekonomika rostla jen minimálně. Dovoz je pak ovlivněn slabší poptávkou českých domácností. Výsledky představil Český statistický úřad (ČSÚ).

Proti prosinci vývoz podle předběžných údajů po sezonním očištění klesl o dvě desetiny procenta a dovoz o 3,6 procenta. Podle statistiků ale trend vývoje ukazuje na růst vývozu o 0,6 procenta a dovozu o 0,4 procenta.

„Recese v eurozóně a slabší ekonomická výkonnost Německa ve druhé polovině loňského roku si vybírá daň v podobě horších výsledků českého zahraničního obchodu,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.


Evropská recese negativně ovlivňuje především hlavní exportní artikly, což jsou automobily. „Vedle toho nepřekvapivý propad dovozu jen potvrzuje, že tuzemská spotřebitelská i investiční poptávka zůstává i v úvodu letošního roku v útlumu. Import tak nadále ukazuje, že ochota lidí utrácet za spotřební zboží klesá a chuť firem investovat zatím slábne,“ dodal ekonom ČSOB Petr Dufek.

Překladiště kontejnerů
Překladiště kontejnerů

V jakých odvětvích došlo ke zlepšení či zhoršení

Dobrý výsledek „táhne“ hlavně přebytek u strojů a dopravních prostředků, který v meziročním srovnání stoupl o 1,3 miliardy korun. U průmyslového spotřebního zboží přebytek vzrostl o 1,2 miliardy korun. U chemických výrobků se zmenšilo záporné saldo o 400 milionů korun a přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance obchodu s nápoji a tabákem o 100 milionů korun.

Naopak u minerálních paliv, potravin a živých zvířat se deficit prohloubil shodně o 800 milionů korun a u surovin o 200 milionů korun. U polotovarů a materiálů kleslo kladné saldo o 400 milionů korun.

Obchodování se státy Evropské unie bylo v letošním prvním měsíci v přebytku 65 miliard korun, což je ale meziročně o 5,4 miliardy méně. Se státy mimo unii kleslo záporné saldo o 6,3 miliardy na 33 miliard korun.

„Velmi v tomto směru bude záviset především na kondici německé ekonomiky, která, alespoň podle posledních čísel, ožívá,“ uvedl předseda Asociace exportérů Jiří Grund. ČR se i tak podle analytiků letos zřejmě dočká rekordního přebytku obchodní bilance. Ten by podle odhadů mohl dosáhnout 350 až 380 miliard korun.

Celou zprávu ČSÚ naleznete ZDE.