Jezte více české ryby, přeje si ministerstvo i rybáři

Praha - Ministerstvo zemědělství pošle 60 milionů korun na podporu sladkovodních ryb v jídelníčku Čechů. Pomocí veřejné zakázky teď resort začal hledat agenturu, která dokáže zaručit větší úspěch a odezvu u lidí, než měla kampaň předchozí.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Martin Lee

Tři čtvrtiny z částky na podporu českých ryb dodá unie, zbytek pak stát. A další desítky milionů půjdou v dotacích přímo rybářům. „Jedná se hlavně o peníze, které investujeme do rybníků a rybničního fondu,“ doplňuje Oldřich Pecha ze Štičí líhně Esox. 

Kampaň navazuje na projekt Ryba domácí, který vyšel dokonce na 150 milionů korun. Odborníci ho však kritizovali hned od začátku. I tak se spotřeba ryb zvýšila, konkrétně o 130 gramů na osobu. Ročně sní každý Čech asi 1,4 kilogramu sladkovodních ryb. V tomto čísle jsou započítané i kosti a odpad. 

„Sdělení nebylo tak atraktivní, aby cílová skupina změnila chování. Já jsem tam viděl nějaké ryby, které hrály na kytaru. Kvůli tomu si sladkovodní rybu nekoupím,“ říká reklamní expert Euro RSCG Eda Kauba. 

Češi dávají přednost mořským rybám

Rybáři ale uvítali i tento nepatrný nárůst a věří, že další kampaň pomůže změnit chutě Čechů ještě více. „Věří spíše mořským rybám, což mi přijde hloupé, protože většina mořských ryb je mražených. Musí zkusit, že je to dobré, a budou se vracet,“ vysvětluje provozovatel restaurace Rybářská bašta Tomáš Tvrdík. 

Jedním z příkladů úspěšného využití dotace je nová prodejna a zpracovna ryb táborského rybářství Esox. Vyšla zhruba na pět milionů korun a šedesát procent nákladů pokryla právě evropská dotace. I přes dotace ale Česko ve srovnání s Evropou zaostává a spotřeba sladkovodních ryb je tu zhruba třetinová.

Video Rybami za rozmanitostí českého jídelníčku
video

Rybami za rozmanitostí českého jídelníčku