Konina poprvé v českém výrobku, objevilo ji Tesco

Praha - Laboratorní testy poprvé objevily neoznačené koňské maso v masném výrobku českého producenta. Obchodní řetězec Tesco koninu v rámci vlastních testů zjistil v baleném salámu Herkules 300 g českého výrobce Masna Studená. Tesco už výrobek stáhlo z prodeje. Masna patří do skupiny Krahulík podnikatele Andreje Babiše. Podle jeho mluvčího Karla Hanzelky bylo v salámu použito maso dovezené z Itálie. Státní veterinární správa případ prověří.

„Pokud se v uvedeném salámu koňské maso objevilo, je vina evidentně na straně externího dodavatele masa, který Masnu Studená uvedl v omyl, když dodávka suroviny deklarovaná jako hovězí maso obsahovala také stopy koňského masa,“ uvedl Hanzelka. Český masokombinát nyní podle mluvčího pátrá, zda byl uveden v omyl úmyslně, nebo se konina dostala do výrobku nešťastnou náhodou.
   
„Laboratorní testy potvrdily přibližně pětiprocentní přítomnost DNA koňského masa,“ uvedl mluvčí řetězce Tesco Jiří Mareček. Řetězec již otestoval i dalších pět výrobků stejného dodavatele, všechny s negativním výsledkem. S testováním hodlá Tesco pokračovat. Od konce února nechal řetěztec prověřit 96 produktů, z nichž dva obsahovaly stopy koňské DNA. Oba poté stáhl z prodeje. Kontrola se týká výrobků pod vlastní značkou, balených i prodávaných na váhu. „Vzorky pro nás odebírá specializovaná firma a jsou zasílány do akreditované německé laboratoře. V případě, že je nalezen podezřelý vzorek, je znovu testován v jiné evropské akreditované laboratoři, aby byla zajištěna maximální objektivita testování,“ řekl Mareček.
   
Státní dozorové úřady dosud odhalily šest různých produktů s obsahem neoznačeného koňského masa, naposledy to bylo začátkem března v lasagních původem z Lucemburska. Vzorky byly odebrány ve skladu společnosti eismann, spol s.r.o, v Plzeňském kraji. Šlo o třetí vzorek lasagní obsahující nepřiznanou koninu od stejného lucemburského výrobce, předchozí dva výrobky v Česku prodávala firma Bidvest Czech Republic.

Státní veterinární správa odhalila v uplynulých týdnech přítomnost neoznačeného koňského masa také v masových kuličkách určených pro švédský nábytkářský řetězec IKEA a dvakrát v polských hovězích burgerech, které v Česku distribuovala společnost Bidvest Czech Republic.
   
Krajští veterinární inspektoři v únoru podle mluvčího odebrali 61 vzorků, z nichž bylo koňské maso zjištěno v pěti. Do dnešního dne bylo odebráno také dalších 101 vzorků na základě pokynu Evropské komise všem členským státům. Právě v rámci této kontroly byl odhalen poslední zveřejněný vzorek lasagní. Celkem mělo Česko do konce měsíce zanalyzovat minimálně 100 vzorků masa.

Skandál se záměnou koňského masa za hovězí se v lednu objevil v Irsku a Velké Británii, následně zasáhl další státy včetně České republiky.

Koňské maso není pro člověka zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za jiné druhy masa je ale podvodem. Jako náhražka hovězího se koňské maso objevuje především proto, že je levnější.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) je toho názoru, že obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost. Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) uvedl, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
Právě teď

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 17 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 18 hhodinami

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
26. 7. 2025Aktualizováno26. 7. 2025

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025
Načítání...