Vlastní rodinný dům je snem 8 z 10 Čechů

Praha - Osm z deseti Čechů sní o vlastním bydlení v rodinném domě se zahradou, v němž má každé dítě svůj vlastní pokoj. Podle průzkumu agentury Ipsos a Hypoteční banky zároveň hned každý druhý Čech uvedl, že nebydlí podle svých představ. 

Lidé nemají rádi velké změny, jak potvrdil i průzkum. Pokud podstatnou část života prožili ve velkém městě, rádi by v něm zůstali. „A naopak jestli vyrostli tam, kde dávají lišky dobrou noc, chtějí i do budoucna bydlet v poklidné vesnici,“ říká ředitel banky Jan Sadil. „Češi jsou v tomto ohledu obecně velmi konzervativní, a to i v porovnání s jinými evropskými národy. Obecně se velmi neradi stěhujeme,“ dodává sociální psycholožka Marta Boučková.

Důležitější než prostředí a sousedi je vybavení

Až tři čtvrtiny Čechů pak považují za důležité zařízení domu, naopak prostředí a sousedy řeší jen 40 procent z nich. „Dnešní doba přílišné pospolitosti nepřeje. Spíše než dobrými vztahy se obklopujeme věcmi, kterými dáváme svému okolí tak trochu najevo své společenské postavení. Pro řadu lidí představuje jejich dům včetně bazénu a krbu ukázku toho, co v životě dokázali,“ doplnila Boučková.

Pětina lidí pak touží po vlastním bytě. Obvykle jde o mladé a bezdětné Čechy, kteří vystudovali vysokou školu a rozjíždí svoji pracovní kariéru, a také o obyvatele větších měst.

Video Češi touží po domě se zahradou
video

Češi touží po domě se zahradou

Jana Wolfová, ředitelka marketingové komunikace Hypoteční banky

„Lidé toužící po bytě požadují, aby se z něj co nejrychleji dostali do práce a za zábavou. Naopak ti, kteří chtějí bydlet v rodinném domě, oceňují, že budou mít konečně místo pro odpočinek a prostor, kde se budou moci setkávat s rodinou a přáteli.“


Ovšem více než polovina Čechů nebydlí podle svých představ, říká průzkum. Přesto, že současné bydlení zcela neodpovídá jejich snům, je téměř 70 procent lidí se svým bydlením spokojeno. Průzkum probíhal v dubnu mezi 700 respondenty ve věku od 25 do 45 let.