Bude se Mladá fronta DNES jmenovat stejně i zítra?

Praha - Ochranná známka Mladá fronta DNES je neplatná, prohlásil předseda Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV) Josef Kratochvíl. Uvedla to společnost Mafra, která ochrannou známku používá. Mafra však proti rozhodnutí, které bylo vydáno k návrhu jednoho z akcionářů jiné společnosti Mladá fronta, podá žalobu. A prozatím chce název svého deníku Mladá fronta DNES s poukazem na dřívější soudní verdikty Mafra zachovat.

Vydavatelskému domu Mladá fronta, za kterým stojí podnikatel František Savov, vadí název deníku Mladá fronta DNES už několik let. Rozhodnutím předsedy ÚPV byla podle ní ochranná známka Mladá fronta DNES zneplatněna zpětně, tedy jako by neexistovala od samého počátku.

David Hurta, generální ředitel vydavatelství Mladá fronta 

„Škodu způsobenou dlouhodobým nekorektním užíváním neplatné ochranné známky v řádech stovek milionů budeme nyní po společnosti Mafra vyžadovat.“


Podle Mafry je přitom řízení, v němž bylo rozhodnutí o zneplatnění ochranné známky vydáno, nestandardní. Mafra proto proti rozhodnutí podá žalobu k Městskému soudu v Praze, jak potvrdil člen představenstva firmy Roman Latuske: „Naše společnost zdůrazňuje, že předmětné rozhodnutí se nijak nedotýká práva naší společnosti k užívání názvu deníku Mladá fronta DNES, jak vyplývá z předchozích soudních rozhodnutí, včetně rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky.“

Mafra používala ochrannou známku po dvě desetiletí

Současně Mafra upozornila, že ochranná známka byla vymazána po více než 20 letech jejího užívání. „Ostatně samotný Úřad průmyslového vlastnictví naši ochrannou známku v roce 1994 do rejstříku zapsal,“ podotkl Latuske. Nynější rozhodnutí bylo podle něj formálně vydáno k návrhu společnosti EUROPEAN FINANCIAL SERVICES, Ltd., která je akcionářem Mladé fronty.

Naposledy pak v soudních sporech mezi vydavatelstvími Mafra a Mladá fronta Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost akciové společnosti Mladá fronta kvůli údajné nekalé soutěži ze strany Mafry. V ústavní stížnosti Mladá fronta znovu poukazovala na zaměnitelnost obchodních značek a ochranných známek. ÚS ale stížnost označil za zjevně neopodstatněnou.

Akciová společnost Mladá fronta je nástupnickou organizací subjektů, které od roku 1945 vydávaly deník s názvem Mladá fronta. Po změně režimu v roce 1989 se však list transformoval a získal nového vydavatele. S dnešní MfD tedy akciová společnost Mladá fronta nemá nic společného.

Mladá fronta versus Mladá fronta DNES

Mladá frontaMladá fronta, a. s., vydává ekonomický deník Mladá fronta E15, týdeník Euro a řadu dalších společenských, odborných, dětských či zdravotnických časopisů. Působí také na internetu a na knižním trhu.

Mafra patří k největším mediálním skupinám v Česku. Kromě Mladé fronty DNES vydává také deníky Lidové noviny a Metro, provozuje rozhlasové stanice Expresradio a Classic FM, hudební televizi Óčko a řadu internetových projektů. Letos Mafru koupila od německé Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft společnost Agrofert miliardáře Andreje Babiše.