Nebývalý zájem o dluhopisy, objednávky přesáhly 20 miliard

Praha - Češi si v rámci vánoční emise objednali dluhopisy za více než 21 miliard korun. Cenné papíry musí investoři uhradit do 14. listopadu. Původně ministerstvo počítalo s prodejem dluhopisů za pět až deset miliard.

Konkrétně zájemci o vánoční emisi přislíbili, že za spořicí státní dluhopisy zaplatí 21,4 miliardy korun. Ministerstvo to uvedlo na Facebooku. Většinou však nakonec ministerstvo vydává dluhopisy v menším objemu, protože ne všechny objednávky lidé uhradí.

Co si o dluhopisech myslí analytici?

"Velký zájem o spořicí dluhopisy je logický. Český investor je konzervativní a v době nízkých úroků hledá alespoň nějaká zhodnocení," uvedl Jan Sochor z portálu Investicniweb.cz. I když jsou výnosy ze státních spořicích dluhopisů proti minulé emisi nižší, stále jsou podle něj atraktivnější než úroky na spořicích účtech, které šly v posledních měsících dolů.

Ovšem šéfredaktor serveru Investujeme.cz Petr Zámečník je toho názoru, že proti ostatním investicím nejsou státní dluhopisy příliš výhodné. K pětiletému dluhopisu s výnosem pod tři procenta může být určitou alternativou stavební spoření, které při optimálním využití vynese přibližně pět procent. Při vyšších investicích se nabízejí srovnatelně bezpečné termínované vklady, jejichž úročení je ale nyní zpravidla nižší. Z dluhopisů se může investor poohlédnout po podnikových dluhopisech některých českých firem, které nabízejí výnos až kolem osmi procent. Riziko u nich je ovšem vyšší než u státních dluhopisů, varoval Zámečník.


„Vzhledem ke skutečnosti, že současně dojde ke splacení diskontovaného spořicího státního dluhopisu v celkové jmenovité hodnotě 7,5 miliardy korun a část těchto objednávek nemusí být všemi upisovateli uhrazena, původně stanovený limit vánoční série emisí nijak výrazně překročen nebyl,“ prohlásil mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek.

Za celý rok by částka za dluhopisy měla překročit 35 miliard

Současně tak podle něj ministerstvo dosáhlo cíle, který počítal letos s prodejem spořicích dluhopisů za 20 až 40 miliard. V první vlně, která se konala na jaře, už resort financí prodal bondy za 17,6 miliardy.

Spořicí státní dluhopis
Zdroj: ČT24
Autor: Jaroslav Matyáš

Nabídka dluhopisů se na pobočkách bank a pošt příliš neohřála. Trvala od pondělí 4. listopadu a už ve čtvrtek upisovací období skončilo. Původně měl přitom termín vypršet 29. listopadu. Předčasně muselo kvůli velkému zájmu ministerstvo zkrátit termín na objednávky také při jarní emisi.

VÁNOČNÍ EMISE DLUHOPISŮ
  • Objednané dluhopisy je potřeba zaplatit do pěti pracovních dnů od ukončení upisovacího období. Peníze pak musí být připsány na účet nejpozději do 14. listopadu. 
  • Dluhopisy jsou k dispozici pro občany ČR i cizince. Zakoupit je mohou také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy.
  • Dluhopisy vydá ministerstvo 12. prosince.