Ve stavebnictví pracuje nejméně lidí za posledních 5 let

Praha - Jen letos ve stavebnictví skončilo podle Českého statistického úřadu skoro 8 400 živnostníků a firem. V oboru tak pracuje nejméně lidí za posledních 5 let. Stát a kraje šetří, míň zakázek proudí i od soukromníků. A stavaři navíc stále obtížněji shánějí úvěry. 

Stavaři v lepší výsledky snad ani nedoufají. Jejich výdělky se snižují a počty významných státních zakázek už pátým rokem klesají. Znát je to i na číslech, jen v září klesla stavební výroba meziročně o 9,5 procenta. Meziměsíčně byla po očištění od sezonních vlivů nižší o 4,6 procenta. 

Ještě před krizí v roce 2008 pracovalo ve stavebnictví téměř 420 tisíc lidí. Po pěti letech zůstalo ve firmách zhruba 380 tisíc zaměstnanců. Jen letos přišlo stavebnictví o více jak 8 tisíc podnikatelů. Za koncem většiny firem stojí pozdní placení faktur a často také neochota bank půjčit peníze na provoz. 

Petr Čížek, předseda Sdružení pro výstavbu silnic Praha:

„Pro každou stavební firmu je smrtící kombinace, když nemá zakázku, když nemá peníze na svoji činnost a když není ani schopna peníze sehnat, protože bankovní ústavy se na stavební firmy tváří velmi nepřátelsky a nechtějí jim půjčovat.“


Bez podpory státu to lepší nebude, varují stavebníci

Bohužel víc zakázek na tuzemském trhu zatím stavaři nečekají ani příští rok. Stavebních povolení se totiž letos vydalo méně. Ve srovnání se loňským rokem skoro o 9 procent. Staví se také méně bytů, v září se jich začalo stavět jen 1 800. Řada firem by se tak ráda poohlédla po zakázkách ze zahraničí. Svaz podnikatelů ve stavebnictví chce proto s novou vládou jednat o zlepšení podmínek pro vývoz. Zatím je podíl exportu na tuzemském stavebnictví jen asi 5 až 6 procent.

Největší problémy mají středně velké firmy, které zaměstnávají 100 až 200 lidí. Na trhu jsou jen malé zakázky a ty jim k přežití nestačí. Nefunguje už ani dosavadní praxe, kdy se firma před zimou zbavila externích pracovníků a na jaře je znovu nabrala. „My už externích zaměstnanců moc nemáme. Firmy už propouštění vlastně zrealizovaly, většinou už mají jenom kmenové stavebníky,“ říká generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. 

Ten již dříve upozornil, že bez výrazných proinvestičních opatření státu, který je z poloviny zadavatelem zakázek, se situace nezlepší: „Alarmující situace českého stavebnictví se těžko zásadně změní během následujících týdnů a měsíců, proto nemůžeme očekávat pozitivní výsledky ani v následujícím období.“ Stavebnictví si podle něj na nějakou drobnou konjunkturu ještě minimálně dva roky počká.

Video České stavebnictví: pět let poklesu
video

České stavebnictví: pět let poklesu

České stavebnictví: pět let poklesu

Události o krizi stavebnictví