Poslat, neposlat - jaké dokumenty Česko poskytne Bruselu kvůli Temelínu?

Brusel - Největší zakázku v historii země za stovky miliard korun začal zkoumat Brusel. Už jen dva dny má Česko na to, aby Evropské komisi odpovědělo na stížnost francouzské energetické firmy Areva v případu tendru na dostavbu Temelína. Bruselu ale podle všeho nevyhoví úplně a některé požadované dokumenty neposkytne. Natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal.

Areva si po vyloučení ze zakázky na dostavbu Temelína stěžovala na Česko u Evropské komise. Ta chce porovnat, jak ČEZ zacházel s Arevou, americkým Westinghousem a česko-ruským konsorciem MIR. Požádala proto Česko o informace o průběhu tendru. ČR teď zvažuje, jaké dokumenty o temelínském tendru za stovky miliard do Bruselu poslat. 

„Situace ohledně informací zvlášť v tendrech a obchodních tajemství je poněkud složitá. Česká republika rozhodně předloží všechno relevantní,“ tvrdí ministr zahraničí v demisi Jan Kohout. Brusel by tak měl obdržet rozhodnutí soudu i českého antimonopolního úřadu. Jenže třeba otázky, jaké při tendru od ČEZu dostali američtí a česko-ruští konkurenti Arevy, do Bruselu podle všeho nedorazí. 

Areva
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Daniel Karmann

Pokud ale Češi nebudou spolupracovat, může kauza nakonec skončit u Soudního dvora EU. Toho se ale ministr Kohout nebojí, zároveň ale dodává: „Není čas na nějaká velká silácká gesta z žádné strany.“ 

V eurounijní válce s francouzskou Arevou není ČEZ, ale český stát. Samotná energetická firma si předání citlivých informací nepřeje. „Ta kauza je otevřená, řeší ji český antimonopolní úřad, český správní soud a není důvod, aby do toho vstupoval někdo další,“ myslí si generální ředitel ČEZu Daniel Beneš.

Chantal Hughesová, mluvčí Evropské komise:

„Je tu stížnost, my ji prošetřujeme. Je to věc mezi námi a českými úřady.“


Stížnost francouzské Arevy má na starost francouzský eurokomisař Barnier. Z českého tábora se ozývají pochyby o jeho nestrannosti - mohl by snad být komisař nakloněn zájmům francouzské firmy? „Můžeme si samozřejmě myslet, že některé členské země, které jsou větší, mají samozřejmě větší schopnost prosazovat své názory, ten pocit z toho můžeme mít,“ řekl přímo ředitel ČEZu. Mluvčí Evropské komise ale Barniera hájí, o jeho objektivitě prý nemůže být pochyb: „Naznačování, že jednáme v zájmu jedné velké země, je prostě nesprávné.“ 

České úřady tendr na dostavbu Temelína projednávaly naposledy na konci října, kdy krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, že ČEZ nesmí uzavřít smlouvu s případným vítězem tendru. Předtím v červenci Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potvrdil vyloučení Arevy z tendru.  

Po vyřazení Arevy zůstávají v tendru na dostavbu Temelína česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse. Podle původního harmonogramu měl ČEZ vítěze zakázky za několik set miliard korun vybrat letos na podzim. Generální ředitel společnosti Daniel Beneš ale už v létě řekl, že ČEZ o dostavbě Temelína rozhodne koncem roku 2014 nebo až v roce 2015. 

Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny, který nyní činí 2 000 megawattů. Stavba by měla být dokončena v roce 2025.


Video Reportáž Bohumila Vostala o stížnosti na dostavbu Temelína u EK
video

Reportáž Bohumila Vostala o stížnosti na dostavbu Temelína u EK