Zabavené věci podezřelých by nově stát mohl prodat v aukci

Praha - Stát už se nechce starat o tisíce věcí, které policie dočasně zabaví lidem podezřelým z trestné činnosti. Připravuje proto novelu, která by umožnila tyto předměty rychle a snadno prodat, což jde podle současné legislativy před rozhodnutím soudu o vině či nevinně obžalovaného jen obtížně. Soudní spory se přitom často táhnou léta a starat se o zajištěné věci stojí stát miliony korun ročně, jejich hodnota navíc hlavně u aut nebo elektrospotřebičů rychle klesá, a i když stát majetek pachatele nakonec prodá, nedostane za něj často tolik, aby byl schopen lidem poškozeným trestným činem jejich ztrátu nahradit.

Ministerstvo financí spravuje téměř pět tisíc kusů movitého i nemovitého majetku, část, kterou znalci ocenili, má hodnotu přes 441,5 miliónů korun, skutečná ale může být i několikanásobně vyšší. Stát by se měl o zabavený majetek starat s péčí řádného hospodáře, to ale podle ministerstva v některých případech postrádá logiku.

Do vlády proto míří novela zákona, která jednoduše umožní zajištěný majetek, jehož správa by stála nepřiměřeně mnoho, prodat i bez souhlasu majitele. Pokud by byl dosavadní majitel nakonec uznán nevinným, připadly by peníze jemu, v opačném případě státu. Úspora by mohla být v řádu desítek milionů korun ročně.

Auta, koně, domy - péče o majetek není zadarmo

Už od května 2010 se stát například musí starat o westernové koně, za jejichž ustájení, pojištění a trénování platí necelých 24 000 korun měsíčně, za 4 roky už to bylo přes milion.

Sklady plní ale hlavně zajištěný movitý majetek, ke konci loňského roku to bylo přes tři a půl tisíce věcí. Míst, kde stát přechovává zajištěné věci, jsou desítky. Ve vůbec největším skladu na utajeném místě ve středních Čechách o velikosti 5000 metrů čtverečních je třeba padesátka běžných i luxusních aut a desítky kusů lednic, nábytku nebo sportovního vybavení.

Mezi majetkem zajištěným v trestním řízení, bylo víc než 1100 nemovitostí. Z toho bylo přes 300 spravovaných budov, bytů, nebytových prostor a staveb a přes osm stovek pozemků.

Zlato, žralok nebo semena – velké kauzy přinesly neočekávané objevy

O zajišťování peněz a nemovitostí policie nejčastěji mluví v případech známých kauz. Někdy podezřelým zabaví i věci, které budí pozdvižení, jindy je i sama překvapena, co všechno objeví.

6 minut
Novela státu umožní rychle se zbavit zabaveného majetku
Zdroj: ČT24

Černošický luxus Radovana Krejčíře oslnil policisty natolik, že jim během domovní prohlídky zadržený podnikatel dokázal utéct. „Domovní prohlídka se spíš podobala nějaké exkurzi v luxusní vile a podle toho taky dopadl výsledek: deset policistů, kteří prováděli domovní prohlídku, je postaveno mimo službu,“ vzpomíná tehdejší ministr vnitra František Bublan (ČSSD). Budoucnost domu, kde našli i živého žraloka, je stále nejasná. Je v exekuci, zatím ovšem nepravomocně.

Zabavovalo se i během zátahu v souvislosti s údajnou korupční kauzou kolem bývalé šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové-Nečasové. Policie v souvislosti s kauzou zajistila i desítky kilogramů zlata, hodinky, manžetové knoflíčky nebo spony na kravatu.

Dva koně stát nedávno vrátil Kateřině Pancové, která byla obžalována v kauze středočeského exhejtmana Davida Ratha. Další věci, o které žádala, ale zatím nedostala.

Ve skladech jsou i desítky tun věcí, které policisté zabavili při rozsáhlé razii v growshopech. Substráty, hnojiva, květináče, letáky i semena jsou podle majitelů obchodů vybavením moderního zahradnictví, podle policie potřeby k vypěstování marihuany.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
21:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 12 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 23 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
včera v 20:48

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánovčera v 20:13

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánovčera v 17:19

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánovčera v 10:41

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
včera v 07:10
Načítání...