Zabavené věci podezřelých by nově stát mohl prodat v aukci

Praha - Stát už se nechce starat o tisíce věcí, které policie dočasně zabaví lidem podezřelým z trestné činnosti. Připravuje proto novelu, která by umožnila tyto předměty rychle a snadno prodat, což jde podle současné legislativy před rozhodnutím soudu o vině či nevinně obžalovaného jen obtížně. Soudní spory se přitom často táhnou léta a starat se o zajištěné věci stojí stát miliony korun ročně, jejich hodnota navíc hlavně u aut nebo elektrospotřebičů rychle klesá, a i když stát majetek pachatele nakonec prodá, nedostane za něj často tolik, aby byl schopen lidem poškozeným trestným činem jejich ztrátu nahradit.

Ministerstvo financí spravuje téměř pět tisíc kusů movitého i nemovitého majetku, část, kterou znalci ocenili, má hodnotu přes 441,5 miliónů korun, skutečná ale může být i několikanásobně vyšší. Stát by se měl o zabavený majetek starat s péčí řádného hospodáře, to ale podle ministerstva v některých případech postrádá logiku.

Do vlády proto míří novela zákona, která jednoduše umožní zajištěný majetek, jehož správa by stála nepřiměřeně mnoho, prodat i bez souhlasu majitele. Pokud by byl dosavadní majitel nakonec uznán nevinným, připadly by peníze jemu, v opačném případě státu. Úspora by mohla být v řádu desítek milionů korun ročně.

Auta, koně, domy - péče o majetek není zadarmo

Už od května 2010 se stát například musí starat o westernové koně, za jejichž ustájení, pojištění a trénování platí necelých 24 000 korun měsíčně, za 4 roky už to bylo přes milion.

Sklady plní ale hlavně zajištěný movitý majetek, ke konci loňského roku to bylo přes tři a půl tisíce věcí. Míst, kde stát přechovává zajištěné věci, jsou desítky. Ve vůbec největším skladu na utajeném místě ve středních Čechách o velikosti 5000 metrů čtverečních je třeba padesátka běžných i luxusních aut a desítky kusů lednic, nábytku nebo sportovního vybavení.

Mezi majetkem zajištěným v trestním řízení, bylo víc než 1100 nemovitostí. Z toho bylo přes 300 spravovaných budov, bytů, nebytových prostor a staveb a přes osm stovek pozemků.

Zlato, žralok nebo semena – velké kauzy přinesly neočekávané objevy

O zajišťování peněz a nemovitostí policie nejčastěji mluví v případech známých kauz. Někdy podezřelým zabaví i věci, které budí pozdvižení, jindy je i sama překvapena, co všechno objeví.

Video Novela státu umožní rychle se zbavit zabaveného majetku
video

Novela státu umožní rychle se zbavit zabaveného majetku

Černošický luxus Radovana Krejčíře oslnil policisty natolik, že jim během domovní prohlídky zadržený podnikatel dokázal utéct. „Domovní prohlídka se spíš podobala nějaké exkurzi v luxusní vile a podle toho taky dopadl výsledek: deset policistů, kteří prováděli domovní prohlídku, je postaveno mimo službu,“ vzpomíná tehdejší ministr vnitra František Bublan (ČSSD). Budoucnost domu, kde našli i živého žraloka, je stále nejasná. Je v exekuci, zatím ovšem nepravomocně.

Zabavovalo se i během zátahu v souvislosti s údajnou korupční kauzou kolem bývalé šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové-Nečasové. Policie v souvislosti s kauzou zajistila i desítky kilogramů zlata, hodinky, manžetové knoflíčky nebo spony na kravatu.

Dva koně stát nedávno vrátil Kateřině Pancové, která byla obžalována v kauze středočeského exhejtmana Davida Ratha. Další věci, o které žádala, ale zatím nedostala.

Ve skladech jsou i desítky tun věcí, které policisté zabavili při rozsáhlé razii v growshopech. Substráty, hnojiva, květináče, letáky i semena jsou podle majitelů obchodů vybavením moderního zahradnictví, podle policie potřeby k vypěstování marihuany.