Životní minimum má být od ledna 3610 korun

Praha - Životní minimum se má od ledna zvýšit. Konkrétně by se částka pro jednotlivce mohla zvednout o 200 korun z nynějších 3410 na 3610 korun. Počítá s tím ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Životní minimum rostlo naposledy v lednu 2012.

Vláda částku upravuje, pokud se index spotřebitelských cen za sledované období zvýší aspoň o pět procent. Na dávky by tak od ledna mohlo dosáhnout o něco víc lidí. Z násobků minima se totiž stanovuje hranice příjmu, která je pro přidělení některých příspěvků rozhodující.

Životní minimum pro jednotlivce

2012   3 126 Kč > 3 410 Kč

2015   3 410 Kč > 3 610 Kč

Zdroj: MPSV

Státní pokladnu by valorizace životního minima měla podle předběžných odhadů ministerstva práce vyjít asi na půl miliardy korun navíc. Suma by ale zřejmě byla o pár set milionů vyšší, zavést se má totiž i porodné na druhé dítě. Původně se mluvilo o miliardové sumě. (Tady se dočtete VÍCE).

Životní minimum je částkou, která by měla stačit na jídlo a základní potřeby kromě bydlení. U dospělého od roku 2012 činí 3 410 korun. V domácnosti má jeden dospělý částku 3 140 korun, každý další pak 2 830 korun. Dítěti do šesti let připadá 1 740 korun, od šesti do 15 let 2 140 korun a od 15 do 26 let pak 2 450 korun. Dospělý může ale „spadnout“ i na existenční minimum, které se rovná 2 200 korunám.

Od ledna by se tak mohlo životní minimum zvýšit o 5,8 procenta. O tolik se podle očekávání zřejmě od posledního sledování zvedne příslušný index spotřebitelských cen. Úplně jasno by ale mělo být až v září, kdy rozhodující období končí.

Životní minimum páru by se tedy mohlo zvýšit z 5 970 korun asi na 6 320 korun, samoživitelky či samoživitele s pětiletým až dvanáctiletým potomkem ze 7 020 korun na zhruba 7 430 korun, rodičů se třemi školáky pak z 12 390 na 13 110 korun.

K životnímu minimu se přihlíží také při přiznávání některých dávek. Na porodné či přídavek na dítě teď dosáhnou rodiny s příjmem pod 2,4 násobek minima. Přídavky na dítě dostanou rodiče se třemi školáky tehdy, pokud jejich domácnost nemá měsíční příjem vyšší než 29 736 korun. Od ledna by stát na děti měl příspěvek poskytnout, pokud by příjem rodiny nepřekročil podle propočtů 31 464 korun.

Ještě do roku 2007 se životní minimum skládalo ze dvou částí. Zahrnovalo částku na živobytí a na bydlení. Výdaje na bydlení se ale v jednotlivých částech Česka výrazně lišily, proto se suma na bydlení z minima vyčlenila. Potřební dostávají teď dvě dávky na bydlení - příspěvek a doplatek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Jednání Tokia s USA o clech se zadrhla. Soul věří, že si Trumpa získá

Písemnou informaci o výši plošných cel zaváděných od srpna obdrželo od Spojených států celkem čtrnáct převážně afrických a asijských zemí. Mezi nimi jsou i američtí spojenci jako Japonsko a Jižní Korea, jimž hrozí tarif 25 procent. V případě Tokia se vyjednávání zasekla na samostatných clech na auta, z nichž prezident USA nechce ustoupit. Soul pak věří, že si šéfa Bílého domu získá díky technologiím a spolupráci v loďařském průmyslu, o kterou projevil zájem. O něco náročnější vyjednávání Washington podle analytiků vede s Pekingem.
před 6 hhodinami

Rada EU aktivovala výjimku z rozpočtových pravidel kvůli obraně

Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
před 11 hhodinami

Zdechovský a Dostál se přeli o kauze textových zpráv Von der Leyenové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.
před 12 hhodinami

EU schválila vstup Bulharska do eurozóny

Členské státy EU prostřednictvím ministrů financí v Bruselu definitivně schválily vstup Bulharska do eurozóny od 1. ledna 2026. Dříve v úterý ho drtivou většinou podpořili poslanci Evropského parlamentu (EP). Evropská komise už na začátku června zveřejnila takzvanou konvergenční zprávu, ve které dospěla k závěru, že Bulharsko plní veškerá kritéria, aby mohlo od příštího roku začít používat euro. Eurozóna se tak rozšíří na 21 zemí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Decroix a Mračková Vildumetzová debatovaly o odškodnění po výpadku elektřiny

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) připustila, že by stát mohl v některých případech kompenzovat škodu po pátečním výpadku elektřiny, který postihl Česko. Proces je však složitý. Podle senátorky a hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) by měli být odškodněni všichni, pokud se nejednalo o technickou závadu. O okolnostech hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
před 16 hhodinami

USA od srpna uvalí na Japonsko a Jižní Koreu cla 25 procent, oznámil Trump

Spojené státy od 1. srpna na dovoz z Japonska a Jižní Koreje uvalí clo ve výši 25 procent, vyplývá z dopisů adresovaných představitelům těchto zemí, jež na své síti Truth Social zveřejnil v pondělí americký prezident Donald Trump. O vyšších clech se dozvěděla i Jihoafrická republika, Malajsie a další země. Evropská unie se snaží uzavřít s USA obchodní dohodu a zvýšení tarifů tak odvrátit.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
7. 7. 2025

Mlékárna v Hodoníně skončí, výroba se přesune do Německa

Francouzská skupina Savencia uzavře koncem února 2026 mlékárnu v Hodoníně, kde vyrábí tavené sýry – například značku Apetito. Výrobu přesune do Německa. Dotkne se to stovky pracovníků. Firma to zdůvodnila poklesem poptávky po tavených sýrech. Zaměstnancům chce Savencia pomoci s hledáním nového místa. Hodonínsko mělo v květnu šestiprocentní míru nezaměstnanosti, což bylo z okresů Jihomoravského kraje nejvíce.
7. 7. 2025
Načítání...