Česko vyhrálo arbitráž kvůli obchodnímu domu Kotva

Praha – Český republika uspěla v mezinárodním arbitrážním řízení s kyperskou společností Forminster, která požadovala náhradu škody 802 milionů korun kvůli údajnému poškození její investice ve společnosti Kotva. Žalobu podala letos v lednu. O výsledku arbitráže dnes informovalo ministerstvo financí. 

Video Kubátová: Za vytunelování fondu Trend nebyl dodnes nikdo potrestán
video

Kubátová: Za vytunelování fondu Trend nebyl dodnes nikdo potrestán

Mezinárodní rozhodčí tribunál se sídlem v Ženevě podle ministerstva konečným nálezem nárok na náhradu škody v plném rozsahu zamítl. Tribunál zároveň Česku přiznal náhradu nákladů za vedení arbitráže, stát tak získá 351 543 korun a 20 000 eur.

  • „Českou republiku v této arbitráži zastupoval interní tým ministerstva financí, a to bez pomoci externích právníků, jak bylo v minulosti zvykem,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Forminster se domáhal náhrady škody za soudní rozhodnutí, které firmě zastavilo výkon akcionářských práv ve společnosti Kotva, jež se přejmenovala na K-T-V invest. Tím měl český stát porušit dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi Českou republikou a Kyprem.

Podvody s akciemi Kotvy

Tuzemské soudy se kauzou kolem Kotvy začaly zabývat před několika lety. Městský soud původně uložil bývalému šéfovi investičního fondu Trend Miroslavu Hálkovi pětiletý trest vězení, Martinu Vlčkovi šestiletý trest a dalším třem mužům - Miroslavu Vlastníkovi, Luboši Zlatohlávkovi a Liboru Pávovi - podmíněné tresty. Tato pětice se podle spisu pokusila v roce 2003 podvodně získat asi 56 procent akcií Kotvy a ovládnout ji. Vrchní soud v Praze v roce 2011 případ vrátil státnímu zástupci k došetření. Stíhání ale žalobci zastavili loni na základě amnestie prezidenta Václava Klause. To se ale netýká Vlastníka, který byl několik let stíhán jako uprchlý.

Obžalovaní muži podle zrušeného verdiktu počátkem roku 2003 údajně padělali smlouvu o půjčce akcií Kotvy kyperské Forminster Enterprises Limited (FEL) od společnosti Královéhradecká Brokerská (KHB) na 2 230 dnů. Akcie přitom byly FEL podle spisu v roce 1997 prodány, a nikoli půjčeny. Policie se případem začala zabývat na základě trestního oznámení, které podala právě FEL. Za KHB údajný padělek podle verdiktu podepsali Vlastník a Páv, za FEL Hálek. Tím podle městského soudu vytvořili fiktivní pohledávku.

Následně měli údajně vytvořit a antedatovat smlouvu o postoupení fiktivní pohledávky z KHB na společnost Genta. Za KHB smlouvu podle soudu podepsali Vlastník a Páv, za Gentu a FEL Hálek. Gentu podle zrušeného verdiktu podvodně ovládl Vlček, když padělal její akcie. Vlček poté údajně u soudu podal několik návrhů na vydání předběžných opatření, aby FEL nemohla s akciemi nakládat.

Česko nedávno uspělo také v arbitráži s Anglia Auto Accessories o 200 milionů korun. Arbitráž skončila předčasně z procesních důvodů ve prospěch českého státu, když žalobci opakovaně neuhradili náklady rozhodčího řízení.