Bezpečnost na silnicích se podle NKÚ zvýšila, stále ale umírá příliš mnoho lidí

8 minut
Události: Prevence dopravních nehod
Zdroj: ČT

Bezpečnost na silnicích se zvyšuje, ale ne tak rychle, jak si stát vytyčil. To je hlavní závěr zprávy, kterou v pondělí zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten zároveň předpokládá, že snížit počty obětí dopravních nehod zhruba na polovinu se nepodaří ani do konce roku 2030. Podle ministerstva má pomoct třeba novela silničního zákona. Platit začne od ledna.

Při nehodě z minulé soboty nedaleko Mladé Boleslavi zemřel teprve devatenáctiletý mladík. „Je to typická situace u nejmladších řidičů, kdy ztrácí pozornost i na těch zdánlivě jednoduchých úsecích,“ popisuje mluvčí Besipu Tomáš Neřold.

Mezi lety 2011 a 2020, které NKÚ sledoval, o více než třetinu klesl počet úmrtí na silnicích. Loni zemřelo skoro 460 osob. Národní strategie ale počítala, že to nebude více než 333 osob. Toto číslo už překonaly i letošní statistiky, a to v průběhu září.

„Potřebujeme přidat v některých oblastech. Budeme mít konečně novelu zákona o silničním provozu. Řidičák na zkoušku pro mladé řidiče. Musíme ale také přidat v tom, jak zabezpečujeme úseky častých nehod,“ prohlašuje Neřold.

Počty zemřelých při dopravních nehodách
Zdroj: Policie ČR

Koordinátoři si účtovali společenské akce

Právě v činnosti koordinátorů, kteří mají na starost osvětu v regionech, našel NKÚ nedostatky. Chyběla podle nich kontrola nadřízeného Centra služeb pro silniční dopravu. „Hradili jim stovky hodin administrativní činnosti, nebo za práci ve skladu, dokonce jim zaplatili za účast na společenských akcích,“ vypočítává mluvčí NKÚ Hana Kadečková.

„Koordinátoři budou řízeni přímo ministerstvem dopravy. To řízení bude jednotnější,“ slibuje mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. NKÚ kritizoval také zastaralé způsoby kampaně a cituje přitom ze závěrečné zprávy Besip týmu z loňských Dnů NATO.

„Na akci jsme se pokusili návštěvníkům dávat i přes jejich odpor letáky. Naneštěstí naše snaha nepadla na úrodnou půdu a naprosto drtivá většina letáků skončila v kontejneru,“ cituje Besip kontrolní závěr NKÚ.

„Postupně toho rozhodně ubíráme a dnes všechno Besip především umisťuje na webové stránky,“ říká jeho mluvčí Neřold. Osvětu šíří i ve školách. Právě mladí řidiči do 24 let jen letos zavinili 53 nehod, při kterých někdo zemřel, v některých případech i oni samotní.

6 minut
Události, komentáře: Jací jsme řidiči
Zdroj: ČT24

Horší než unijní průměr

V posledních jedenácti letech zemřelo na českých silnicích přes 6800 lidí. Dalších skoro 29 tisíc utrpělo těžká zranění. Loni bylo obětí nejmíň v historii, přesto je Česko v počtu usmrcených osob na milion obyvatel horší, než je celounijní průměr. Spolu s Maltou a Polskem obsadilo 17. až 19. místo. Nejmíň mrtvých má Švédsko, nejvíc Rumunsko.

V souvislosti s dopravními nehodami poukázal NKÚ také na vysoké ekonomické ztráty. Úřady je jen loni odhadly skoro na 135 miliard korun, což odpovídá více než dvěma procentům HDP.

Kritiku kontrolorů sklidilo ministerstvo dopravy, hlavně za to, že upustilo od povinného nošení ochranné přilby při jízdě na kole. V uplynulých pěti letech zemřelo 184 cyklistů, kteří ji neměli. Samo ministerstvo přitom spočítalo, že až 37 procent z nich mohlo s helmou přežít.

„V České republice, a vidíme to zejména ve velkých městech, se velmi dynamicky rozvíjí takzvaná sdílená mobilita. V momentě, kdy bychom zavedli povinné přilby, tak bychom sdílenou mobilitu, která přispívá ke zlepšení prostředí v dopravě ve městech, mohli ohrozit,“ vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy Jemelka.

Ředitelství silnic a dálnic podle NKÚ nedostatečně kontrolovalo a zvyšovalo bezpečnost v místech, kde se často havaruje. Naopak správný krok udělalo při odstraňování nepovolených reklam a při dopravním značení, které upozorňuje řidiče na jízdu v protisměru. Počet těchto incidentů v poslední době klesl. „Značení jízd protisměru snížilo počet vjezdů do protisměru na dálnicích,“ potvrzuje Kadečková z NKÚ.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 3 hhodinami

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 11 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Bývalý protikorupční policista od soudu odešel s půlmilionovým trestem

Za podvod potrestal soud bývalého protikorupčního policistu Jindřicha Láta peněžitým trestem. Vinu i půlmilionový trest mu na konci loňského roku pravomocně potvrdil Krajský soud v Praze. Bývalý elitní policista sliboval podnikateli za úplatu ochranu před zákonem. Vyplývá to z rozsudků, které má ČT k dispozici. Soud potrestal také tři muže, kteří expolicistu podpláceli.
před 15 hhodinami
Načítání...