Obliba otcovské roste. Muži doma zůstávají nejčastěji oba dva týdny

V Česku roste zájem otců o placené volno po narození dítěte. Od státu ho teď žádá zhruba polovina otců, zatímco v roce 2018, kdy dávka — otcovská – vznikla, to byla asi třetina. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení. Podle ministerstva práce a sociálních věcí souvisí popularita tohoto volna s celkovým přerodem společnosti. Moderní otcové se chtějí víc zapojit do péče o děti. Doma podle ČSSZ zůstávají nejčastěji dva týdny, průměrně pobírají 13 316 korun.

Osmatřicetiletý Martin jako zaměstnanec IT firmy v Praze čtrnáct dní otcovské uvítal. „Strávil jsem je s manželkou a synem i starostí o domácnost. Kdyby ta dovolená nebyla, musel bych si vzít neplacené volno, prostě nešlo nebýt doma,“ vypráví. Využil to i čistě prakticky. „Měli jsme dost času na domluvu s babičkami a se všemi, kteří nám měli v budoucnu pomáhat. Za těch čtrnáct dní jsme stihli naplánovat budoucí dny, aby mohly být co nejhezčí pro všechny.“

Ještě v předminulém roce přitom stát otcům proplácel jen týden volna. Prodloužení souvisí podle Martiny Štěpánkové Štýbrové z odboru rodinné politiky a ochrany práv dětí na ministerstvu práce a sociálních věcí se snahou státu umožnit rodičům lépe sladit rodinný a pracovní život. Průměrná doba, kterou otcové teď doma stráví po porodu, je 13,4 dne.

„Když muž zůstane s dítětem v raných fázích doma, posílí to rodinné vazby do budoucna, to víme z dlouhodobých analýz,“ vysvětluje Štěpánková Štýbrová.

Průměrně dávka přesahuje třináct tisíc

Od roku 2018 vyplatil stát podle ČSSZ přes 265 tisíc těchto dávek, přičemž mateřských bylo za stejnou dobu 447 tisíc. Ke konci srpna tohoto roku tak stát na otcovských proplatil přes dvě miliardy korun. Průměrná výše této dávky teď činí 13 316 korun. Stejně jako u nemocenské jde vždy o sedmdesát procent denního vyměřovacího základu z hrubé mzdy.

Otcům s vysokými příjmy se podle Štěpánkové Štýbrové nevyplatí dávku čerpat, protože denní vyměřovací základ, ze kterého se otcovská počítá, má horní hranici.

Osoby samostatně výdělečně činné mohou o dávku zažádat také, musí ale prokázat svou účast na nemocenském pojištění, a to nejpozději tři měsíce před nástupem na otcovskou. Od roku 2018 do konce srpna tohoto roku dávku od ČSSZ dostalo skoro tři tisíce takových otců.

Najdou se také případy, kdy OSVČ vyjdou vstříc samotné firmy, pro které pracují. Takovou zkušenost má i čtyřiatřicetiletý Ondřej. „Jako OSVČ nemám žádné benefity. Firma, se kterou dlouhodobě spolupracuju, mi ale nabídla, abych si vzal čtrnáct dní volna, že mi ho proplatí. Dělají to tak se všemi.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 3 hhodinami

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 11 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Bývalý protikorupční policista od soudu odešel s půlmilionovým trestem

Za podvod potrestal soud bývalého protikorupčního policistu Jindřicha Láta peněžitým trestem. Vinu i půlmilionový trest mu na konci loňského roku pravomocně potvrdil Krajský soud v Praze. Bývalý elitní policista sliboval podnikateli za úplatu ochranu před zákonem. Vyplývá to z rozsudků, které má ČT k dispozici. Soud potrestal také tři muže, kteří expolicistu podpláceli.
před 14 hhodinami
Načítání...