Státní společnost opět pojišťuje vývoz českých firem na Ukrajinu

2 minuty
Události: Státní společnost EGAP znovu pojišťuje vývoz českých firem na Ukrajinu
Zdroj: ČT24

Státní společnost EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost) po více než roce začala znovu pojišťovat vývoz českých firem na Ukrajinu. Otevřela kvůli tomu speciální fond, v němž za tři týdny přijala už asi dvě desítky žádostí. Zájem o krytí rizik v zemi, která se brání ruské agresi, mají hlavně výrobci zemědělské techniky a potravináři. Smlouvu už podepsal první zájemce.

Stroje od severočeského výrobce slouží převážně zahraničním zemědělcům, mimo tuzemsko jich expeduje firma více než devadesát procent. Teď znovu zamíří i na ukrajinská pole. Válka ale pro firmu znamenala značný propad, proto teď její vedení předpokládá vyšší odběr než dříve. „Na Ukrajinu jsme vyváželi dříve kolem osmi, devíti milionů euro, v letošním roce ten propad byl až někde pod tři miliony euro,“ vypočetl ředitel výroby Bednar FMT Vojtěch Bednář.

Firma se podle jeho slov chce dostat na hodnotu úrovně vývozu na Ukrajinu kolem dvaceti milionů eur. Do napadené země exportuje typicky secí stroj na setí pšenice.

Státní Fond Ukrajina, který má podporovat financování vývozu tuzemských firem na Ukrajinu, má k pojištění k dispozici 340 milionů korun. Žádosti, které pojišťovna dosud obdržela, jsou přitom v objemu 200 milionů korun. „Jak postupně budou ukrajinské protistrany hradit své závazky, tak budeme tento objem točit,“ kalkuluje předseda představenstva EGAP David Havlíček.

„Předpokládáme, že se dostaneme v ročním vyjádření někde na vyšší stovky milionů, což je přesně objem obchodu, který jsme pojišťovali před válkou,“ dodal Havlíček. Lukáš Martin, ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy, však upozornil na to, že celkový objem a maximální částka na jednoho zákazníka je z pohledu svazu nedostatečná. Činí tři miliony euro.

„Určitě doufáme, že si to uvědomuje i vláda,“ dodal Martin. Aby české firmy zůstaly konkurenceschopné, potřebují podle Svazu průmyslu srovnatelnou podporu, kterou už dříve zavedly Německo nebo Polsko. Vláda by proto o zvýšení alokace měla rozhodnout co nejdříve.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis francouzského eurokomisaře. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
09:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 3 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 4 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 6 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 9 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 10 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 12 hhodinami
Načítání...