Exposlanec Hrbata neuspěl s ústavní stížností. Trest za ovlivňování tendrů platí

Peněžitý trest 432 tisíc korun pro Michala Hrbatu v kauze ovlivňování zakázek pro společnost Techniserv definitivně platí. Ústavní soud odmítl jeho stížnost. Hrbata, který působil jako manažer Techniservu, byl společně s dalšími čtyřmi lidmi pravomocně odsouzen loni v únoru. Kromě něj byli potrestáni ještě další dva manažeři společnosti a dva úředníci. Bývalý poslanec za ODS a náměstek někdejšího ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) dostal nejpřísnější trest.

„Ústavní stížnost se odmítá,“ stojí v anonymizovaném usnesení dostupném v databázi soudu. Hrbata ve stížnosti argumentoval mimo jiné nezákonností získání klíčových důkazů v podobě odposlechů. Namítá také, že Techniservu nevznikl žádný majetkový prospěch a trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za který byl odsouzen, tak podle něj nebyl dokonán.

Ústavní soud vyhodnotil Hrbatovu stížnost jako neopodstatněnou. Soudy, které v případu dříve rozhodovaly, podle něj ústavní právo neporušily. „Po přezkoumání ústavní stížnosti napadených rozhodnutí proto Ústavní soud uzavírá, že v posuzované věci nemá proti postupu, stejně jako proti závěrům Nejvyššího soudu, soudu městského a ani soudu obvodního ústavněprávních výhrad,“ píše v usnesení předseda senátu Jiří Zemánek.

Tresty za tři zakázky

Kauza se týkala tří tendrů ohledně síťové infrastruktury České obchodní inspekce (ČOI) a zakázky na stavební práce pro ministerstvo pro místní rozvoj z let 2015 a 2016. Soudy dospěly k závěru, že představitelé Techniservu Hrbata, Tomáš Dostál a Roman Šmíd nezákonně zajistili, aby jejich společnost zakázky získala.

Další obžalovaní, Miroslav Burda z ČOI a Marta Reichlová z ministerstva pro místní rozvoj, pak podle rozsudku zařídili, aby měli manažeři Techniservu přístup k parametrům některých zakázek měsíce před jejich uveřejněním.

Dostál má podle pravomocného rozhodnutí zaplatit 360 tisíc korun a Šmíd 144 tisíc korun. Úředníkům soud uložil nižší tresty 30 tisíc korun a 23 400 korun.

Pravomocný rozsudek padl loni v únoru u Městského soudu v Praze. Případem se tento soud zabýval už podruhé. Obvodní soud totiž napoprvé většinu obžalovaných osvobodil, pouze Hrbatovi uložil za podplacení Burdy peněžitý trest 150 tisíc korun. Městský soud ale s výsledkem nesouhlasil a obvodní soud se napodruhé musel řídit názorem odvolacího senátu.

Pětice odsouzených se nejprve neúspěšně bránila u Nejvyššího soudu. Hrbata teď neuspěl ani u Ústavního soudu, který se bude zabývat ještě dvěma dalšími ústavními stížnostmi v tomto případu.

Ve společnosti dříve pracoval i někdejší šéf civilní rozvědky

Jméno společnosti Techniserv se dostalo do hledáčku médií také v souvislosti s někdejším ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petrem Mlejnkem.

Loni v srpnu server Seznam Zprávy informoval o pravidelných stycích mezi Mlejnkem a lobbistou Michalem Redlem, který čelí obvinění v kauze údajné korupce v pražském dopravním podniku Dozimetr. Mlejnek sdělil serveru Seznam Zprávy, že se s Redlem zná od roku 2012. Setkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně.

V dané době pracoval Mlejnek ve společnosti Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo to, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím nezískal. Mlejnek kvůli kontaktům s Redlem na pozici ředitele ÚZSI rezignoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 1 hhodinou

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 3 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 4 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 10 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 13 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 16 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 17 hhodinami
Načítání...