Poslanci po dlouhé debatě schválili dočasné snížení spotřební daně u paliv o korunu padesát na litr

Poslanci na úterní odpolední schůzi po mnohahodinové diskuzi schválili dočasné snížení spotřební daně z pohonných hmot o 1,5 koruny na litr od začátku června do konce září. Opoziční ANO neuspělo s požadavkem, aby úleva platila až do konce roku. Předlohu nyní dostane k projednání Senát. Opozice nepokládá opatření kabinetu reagující na zdražení benzinu a nafty za dostatečná. Navzdory tomu je při hlasování podpořila. Zákonodárci se k projednávání opatření dostali až později odpoledne, několik hodin předtím debatovali o pořadu schůze.

Jednání dolní komory parlamentu skončilo až těsně před dvacátou hodinou, hlasování o vládním návrhu přitom navzdory předchozí kritice ze strany opozice mělo jednoznačný průběh, pro změnu zvedla ruku drtivá většina přítomných zákonodárců, proti nebyl žádný. 

ANO už během dne avizovalo, že i přes výhrady návrhy vlády podpoří. Zároveň ale uvedlo, že chce k projednání předložit další body ke snížení DPH na energie či pohonné hmoty. Pokud se tak nestane, má podle šéfky poslaneckého klubu Aleny Schillerové dostatek podpisů na svolání mimořádné schůze. Přesný program jednacího dne poslanci měli stanovit na začátku schůze.

Ještě před hlasováním o jejím programu vystoupil šéf SPD Tomio Okamura, který vládu osočil, že neřeší problémy Čechů a místo toho upřednostňuje ukrajinské uprchlíky. Okamura navrhl zařazení nového bodu schůze právě na toto téma. Poté se u řečnického pultu vystřídala celá řada vládních i opozičních politiků, zákonodárci se tak ke schvalování programu schůze dostali až po více než třech hodinách. Během předchozí debaty navrhli řadu nových bodů k zařazení, většina z nich ale neprošla.

Kvůli skokovému zdražení pohonných hmot vláda navrhla snížení spotřební daně z benzinu a z nafty od června do konce září o 1,5 koruny na litr. Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že ceny u čerpacích stanic by mohly díky snížení spotřební daně klesnout až o 1,80 koruny na litr.

Sněmovna se v úterý už nedostala k plánovanému projednání dalšího vládního návrhu, který mimo jiné ruší povinné přimíchávání dražší biosložky do nafty a do benzinu a ruší také silniční daň pro část podnikatelských vozidel. Je možné, že poslanci zařadí tuto předlohu na středeční program. Zrušení povinného přimíchávání bionafty a biolihu do nafty a do benzinu by podle vlády mohlo snížit cenu pohonných hmot až o dvě koruny za litr.

8 minut
Události: Vývoj cen paliv v Česku
Zdroj: ČT24

Součástí vládního balíčku je také podpora elektromobility a dalších nízkoemisních vozidel. O dva roky se má navíc odložit zákaz provozu starých neekologických kotlů na uhlí.

Firma kroky vítá, mají ale trvat déle

Přepravní společnost Spetra z Třanovic u Havířova provozuje 28 kamionů a několik dalších nákladních aut. Vyšší cenu nafty tam pociťují už od loňského podzimu, její růst ale výrazně zrychlil na konci února, po vypuknutí války na Ukrajině. Kvůli tomu tady museli zdražit přepravu i pro své zákazníky – a to až o pětinu.

Firma měsíčně spotřebuje 10 cisteren nafty, za jednu platí asi o 600 tisíc víc, než tomu bylo v polovině loňského roku. Pomůže jim, pokud palivo zlevní o korunu padesát? „Určitě, to už mělo být dávno udělané, protože nás tady likvidovali polští dopravci, ti mají zvýhodněnou tu naftu 10 let,“ povzdychne si spolumajitel přepravní firmy Tadeáš Barteczek.

Podle vládního návrhu má spotřební daň z paliv klesnout od 1. června do konce září. Tedy na čtyři měsíce. „To v žádném případě není dostatečné. To musí být na dlouhou dobu. Aspoň tak dlouho, jako to bude v Polsku,“ naléhá Barteczek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 13 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 22 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
včera v 19:58

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
včera v 19:55

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
včera v 19:28

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánovčera v 18:42

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
včera v 17:39
Načítání...