Část radních ČT a ČRo má podle návrhu ministerstva kultury volit Senát

Část členů rad České televize a Českého rozhlasu by měl nově volit podle návrhu ministerstva kultury Senát, a to třetinu. Zvýšit se má také minimální počet hlasů potřebných pro zvolení nebo odvolání generálních ředitelů obou veřejnoprávních médií. Novelu, která je po připomínkovém řízení, novinářům představil ministr kultury Martin Baxa (ODS).

„Základním cílem novely je stabilita pro veřejnoprávní média,“ zdůraznil Baxa. Přispět by k ní podle něho mělo i to, že by nově nebylo možné odvolat rady jako celek, ale jen jednotlivé členy.

V současnosti volí radní České televize a Českého rozhlasu výhradně sněmovna. Nově by podle návrhu poslanci vybírali v případě televizní rady deset členů a senátoři pět. Do Rady Českého rozhlasu by dolní komora volila šest členů a horní komory tři členy. Ke zvolení generálního ředitele České televize by bylo nutných nejméně jedenáct hlasů místo současných deseti a ke zvolení generálního ředitele Českého rozhlasu sedm hlasů místo nynějších šesti.

Z Baxova vyjádření dále vyplynulo, že novela předpokládá konec rad obou veřejnoprávních médií ve složení, v němž aktuálně budou. Nové rady by měly být zvoleny podle ministra do dvou měsíců po účinnosti předlohy, která také rozděluje funkční období radních volených sněmovnou a radních volených Senátem.

Ministr věří v dohodu

Z horní komory už zazněly hlasy, podle nichž by měl mít Senát co nejvyrovnanější podíl na volbě členů rad, nikoli jen třetinový. Baxa uvedl, že se o podílech obou komor vedla debata mezi vedeními vládních stran. Zapojení Senátu, byť třetinové, je podle Baxy významná změna a v kombinaci se zvýšením kvora pro volbu nebo odvolání generálních ředitelů zabraňuje tomu, aby členové zvolení sněmovnou mohli obejít členy zvolené horní komorou. „Kombinace dává senátní nominaci poměrně velkou váhu,“ řekl Baxa. Dodal, že na debatu se senátory je připraven a věří v dohodu.

Rady veřejnoprávní televize a rozhlasu představují nástroj, kterým má veřejnost tyto instituce kontrolovat. Do jejich pravomoci patří například schvalování rozpočtu nebo volba generálních ředitelů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát spouští dotační program pro občany zasažené povodněmi

Stát spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, díky nimž mohou lidé postižení loňskými povodněmi získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Z ostatních programů Živel mohou čerpat peníze na obnovu po povodních hlavně samosprávy. Živel 3 s objemem 3,5 miliardy korun je jediným z těchto programů, ze kterého mohou dotace získat i fyzické osoby. Příjem žádostí o podporu začne ve 12:00.
před 12 mminutami

Podniky pobírající dotace na lepší život zvířat je týrají, zjistili Reportéři ČT

Tajně pořízené záběry plné násilí na zvířatech rozpoutaly debatu nad chováním zaměstnanců kravínů či farem. Reportéři ČT se na místa, kde k tomu dochází, podívali blíž. Zjistili, že některé podniky pobírají dotace na takzvaný welfare – tedy na to, aby se u nich zvířata měla lépe. Upozorňujeme, že videa v článku obsahují drastické záběry.
06:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Už žádná trička s Leninem, chtějí historici postavit komunismus naroveň nacismu

Skupina institucí zabývající se historií usiluje o změnu v trestním zákoníku. Chtějí důslednější postihy za propagaci komunistického hnutí. Obrátili se proto na poslance a senátory.
před 3 hhodinami

Jednota EU v izolaci Ruska je nabořená, řekl Lipavský

Řešení konfliktu na Ukrajině se možná nebude moci hledat na půdě EU, ale na jiném evropském půdorysu. V Interview ČT24 to uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Jednota Evropské unie, co se týče diplomatické izolace Moskvy, byla podle něj v poslední době nabořena. Aby měla šanci zúčastnit se jednání o míru, bude Evropa muset dělat konkrétní kroky, včetně zvýšení výdajů na obranu, míní Lipavský.
před 4 hhodinami

Zástupci sněmovních stran mluvili o roli Evropy v rusko-ukrajinské válce

Do Saúdské Arábie zamířili američtí a ruští vyjednavači. V Paříži se sešli lídři některých evropských zemí a ptají se, proč se o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem jedná bez účasti Evropanů. O roli Evropy v rusko-ukrajinské válce, bezpečnosti a vztazích se Spojenými státy hovořili v Událostech, komentářích zástupci parlamentních stran Petr Beitl (ODS), Radek Vondráček (ANO), Helena Langšádlová (TOP 09), Eduard Hulicius (KDU-ČSL), Barbora Urbanová (STAN), Jiří Kobza (SPD) a Vladimír Votápek (Piráti).
před 10 hhodinami

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
před 11 hhodinami

Zadrženého českého manažera v Senegalu řeší diplomaté i politici

Třetí měsíc drží Senegal ve vazbě manažera Ilju Mazánka. Firma Transcon měla v západoafrické zemi zrekonstruovat pět letišť. Podle místních úřadů ale způsobila škody asi za dvě a půl miliardy korun. Případem se zaobírají právníci, diplomaté i politici. V týdnu se přidá ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Pro Reportéry ČT natáčel Dalibor Bártek.
před 11 hhodinami

„Odmítl podíl na chaotickém řešení,“ vítá ANO Pavlovo veto

Opoziční hnutí ANO vítá pondělní rozhodnutí prezidenta Petra Pavla vetovat novelu o platech veřejných činitelů. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová se nediví, že se Pavel „odmítl podílet na chaotickém řešení vlády“. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že s výhradami prezidenta „v zásadě souhlasí“, nicméně si prý nedokáže představit, že je v současné situaci možné dojednat a schválit lepší řešení.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...