Technické problémy eReceptu komplikovaly výdej léků i covidovou administrativu. Systém opět funguje

3 minuty
Události: Systém eReceptů hlásil chybu, už funguje
Zdroj: ČT24

Systém eRecept se ve středu potýkal s technickými problémy. Na Twitteru o tom informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který projekt zajišťuje. Česká lékárnická komora hlásila nemožnost pacientům vydávat předepsané léky. Lékaři také popisovali problémy se zadáváním výsledků testování nebo zapisováním očkování proti covidu-19. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv byl provoz systému obnoven.

„Lékárníkům nefunguje načítání eReceptů a nemohou pacientům vydat předepsané léky. Závada však není na jejich straně. Prosíme pacienty o trpělivost a porozumění,“ uvedla dopoledne komora.

Podle ní nebylo možné vydávat léky běžným způsobem více než pět hodin a požaduje do budoucna změnu, která by umožnila lék vydat i při výpadku. „Pro případy výpadku je nezbytně nutné nalézt řešení. I v situacích, kdy nepůjde elektrický proud, nepůjde internet, musí mít lékárníci možnost vydat lék,“ napsala komora. U lékařů s výpadkem systém počítá, mají možnost vypsat papírový recept. Lékárníci na toto úskalí upozorňovali už od spuštění e-receptů. Pokud pacient přijde jen s alfanumerickým nebo QR kódem, lékárník bez připojení do systému ani nezjistí, jaký lék má předepsaný.

Mluvčí SÚKL Klára Brunclíková už během výpadku sdělila, že je možné léky vydávat pomocí záložního datového centra. Podle lékárníků ale nemá všechny funkcionality standardního řešení a někteří měli problémy i s přístupem do něj. Navíc podle nich neumí vydávat zarezervované recepty nebo prostřednictvím načtení občanského průkazu.

Brunclíková reagovala, že záložní úložiště funguje bez problémů a má i všechny běžné funkce. Jen je třeba e-recept v systému zadat do stavu „připravováno“. Podle lékárníků mohl být problém i s papírovými recepty, kterými lékaři e-recepty v době výpadků dočasně nahradili. Na jednom listinném receptu může být napsán jen jeden lék, jinak je neplatný. U elektronických receptů podobné omezení neplatí.

Komplikace pro lékaře

Lékaři nemohli na dálku pacientům předepisovat léky. Do elektronického systému se každý z nich přihlašuje bezpečnostním certifikátem. Těm, kteří pracují i s eRecepty, je vydal právě SÚKL. Kvůli výpadku jeho systémů tito lékaři měli problémy ve všech propojených elektronických zdravotnických systémech. Na problémy s administrativou kolem covidu-19 upozornil dopoledne server iDNES.cz.

SÚKL doporučil předepisovat recepty na papírový formulář, pacienty požádal, aby vyzvednutí léku odložili.

Podle webu ePreskripce byl před 10:00 ráno předpoklad obnovení provozu v řádech desítek minut. Nakonec to bylo déle. Lékárníci výpadek považují za jeden z největších od spuštění eReceptu.

Lékaři povinně předepisují léky elektronicky od roku 2018. Loni jich bylo podle statistik každý měsíc předepsáno od 5,5 do 7,3 milionu. Pacienti si mohou díky tomuto systému léky vyzvednout v lékárně i bez předchozího osobního kontaktu s lékařem, může jim recept poslat v SMS nebo na e-mail. K vyzvednutí pak stačí ukázat kód nebo načíst občanský průkaz. Systém se osvědčil zejména v době pandemie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
10:11Aktualizovánopřed 6 mminutami

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají radního města Štětí, kterému hrozí až deset let vězení, oznámil v pondělí mluvčí krajské policie Kamil Marek. Mezi skupinou čtyř stíhaných mužů z řad podnikatelů a státního aparátu panovaly podle kriminalistů neformální korupční vztahy a klientelistické vazby, které měly za cíl jejich obohacení na úkor státních i samosprávných organizací.
před 29 mminutami

Menší obce budou moci ověřovat podpisy

Od nového roku se rozšíří počet míst, kde bude možné nechat si ověřit podpis. Nově tato pravomoc připadne i menším obcím. Umožní jim to změna vyhlášky ministerstva vnitra. Ne všechny obce ale na takovou možnost kývly.
před 54 mminutami

Po tropickém začátku prázdnin se ochladí

Po horkém začátku letních prázdnin čeká Česko v tomto týdnu výrazné ochlazení. Teploty se většinou udrží lehce nad dvaceti stupni Celsia, obloha zůstane zatažená a bude pršet. Na severovýchodě mohou být srážky vydatné a trvalé a ochlazení bude výraznější, západ zasáhnou srážky mírnější. Před víkendem se teploty opět vyšplhají ke 25 stupňům. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

V turistických destinacích hrozí pokuty za odnášení písku z pláží či nošení podpatků

Řada zemí, které jsou častým cílem turistů, zavádí různá opatření. V oblíbených destinacích hrozí vysoké pokuty někdy i za chování, které se cizinci může zdát nevinné. Nová nařízení, i ta uplatňovaná už více let, se mohou týkat hluku, oděvu, kouření či konzumace jídla a alkoholu. Kromě nastudování pravidel, která platí v cílové destinaci, by ale lidé před odjezdem na dovolenou neměli zapomenout ani na zabezpečení svých domů a bytů.
před 3 hhodinami

Řítíme se do krize, nebo dětem kupujeme budoucnost? Experti se ohledně ETS 2 neshodnou

Dopad nového systému ETS 2 bude na některé lidi v řádech vyšších tisíců korun ročně, říká analytik XTB Jiří Tyleček o plánovaném obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, podle nějž jde o „další výrazné zdanění firem i obyvatelstva Evropské unie“. „To, co dnes zaplatíme, bychom měli vnímat jako investici do budoucnosti našich dětí,“ oponuje ekonom Tomáš Protivínský ze think-tanku IDEA. Česko a dalších sedmnáct států Unie žádá systémové změny.
před 4 hhodinami

Ministerstvo zajímá, jak zrušení karenční doby ovlivnilo nemocnost

Po zrušení takzvané karenční doby přibylo lidí na nemocenské, většina politiků ji ale obnovovat nechce. Už šest let zase zaměstnanci dostávají náhradu mzdy i za první tři dny choroby. Statistiky ale zpočátku ovlivňovala covidová pandemie.
před 4 hhodinami

S letními dovolenými přicházejí i internetové podvody. Na co si dát pozor?

Sezonu letních dovolených stále častěji využívají internetoví podvodníci i hackeři, kteří sázejí na nepozornost cestovatelů. Zakládají falešné stránky hotelů, zneužívají ubytovací platformy nebo zasílají falešné emaily o platbě nedoplatků. Každoročně se za hranice vydá přes pět a půl milionu Čechů, přičemž řada z nich nevyužívá služeb cestovních kanceláří. A právě na tyto cestovatele podvodníci cílí.
před 5 hhodinami
Načítání...