Z hlediska právního jsme nikde nepochybili, říká k olympijskému letu Kejval

32 minut
Tisková konference k letu olympijských sportovců do Tokia
Zdroj: ČT24

„Nedošlo k žádným pochybením a už vůbec ne k žádným podvodům,“ komentuje let na olympiádu a prevenci proti koronaviru předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Vše, co výbor měl splnit, podle něj splnil. U sportovců, kteří na olympiádě kvůli covidu nemohli startovat a požadují kompenzaci, se podle Kejvala ukazuje, že jejich právní postavení není příliš silné. I tak by jim chtěl výbor pomoci a neúčast kompenzovat.

Vedle čtyř pozitivně testovaných sportovců dopadlo omezení i na jejich týmové kolegy a další české olympioniky, kteří byli v izolaci jako blízké kontakty.

Jako první nakažený byl z leteckého speciálu do Tokia odhalen bezprostředně po příletu lékař Vlastimil Voráček. Podle šéflékaře olympijského týmu Jiřího Neumanna nemusí ale být pacientem nula, tedy zdrojem nákazy. Celkem mělo pozitivní test šest členů české výpravy včetně čtyř sportovců. Šlo o plážové volejbalisty Ondřeje Perušiče a Markétu Nausch Slukovou, stolního tenistu Pavla Širučka a cyklistu Michala Schlegela.

Neumann také zmínil, že zhruba do 14 dnů by měl být hotový znalecký posudek. Neočekává však od něj nic zásadního. Celá situace ho mrzí vzhledem k tomu, že se nakažení sportovci nemohli závodů zúčastnit.

„Ve smlouvě je výslovně napsáno, že sportovci tam cestují a připravují se tam na vlastní nebezpečí,“ přiblížil Kejval v souvislosti s tím, že podle něj Český olympijský výbor nemá možnost sportovce přímo finančně kompenzovat, protože nemají konkrétní právní nárok. Výbor se ale bude snažit kompenzovat sportovce prostřednictvím sponzorů a spolupracujících organizací.

Podle předsedy České unie sportu Miroslava Jansty nese odpovědnost ČOV. „Oceňujeme, že ČOV se sportovci komunikuje a snaží se celou záležitost řešit. V okamžiku, kdy ČOV na nominačním plénu odsouhlasí nominaci olympioniků, automaticky za ně ČOV přebírá veškerou odpovědnost a bere na sebe povinnosti. Žádná jiná smlouva tuto skutečnost nemůže zrušit. ČOV má tedy povinnost nakažené olympioniky odškodnit,“ uvedl ve vyjádření pro média.

Olympijský výbor zaslal dopisy všem plážovým volejbalistům, všem stolním tenistům i všem cyklistům, které česká koronavirová nákaza v Tokiu poškodila. „Se sportovci už probíhala a budou probíhat setkání. Bavíme se o tom, jak bychom jim mohli pomoci do další sportovní kariéry. Je to z naší strany férové. Snažíme se projevit silnou empatii, kterou vůči sportovcům máme. Rozhodně to nezametáme pod koberec,“ řekl Kejval.

Odpovědnost za lidi na palubě speciálu Kejval vylučuje už proto, že v něm neměli být žádní volení funkcionáři, ale pouze zaměstnanci ČOV, jejichž právní vztah něco takového vylučuje.

Poučení do budoucna

„Už za pět měsíců budeme mít olympiádu v Pekingu, ta bude pod stejným režimem, možná ještě těžším. Olympijský výbor rozhodl, že uděláme radu expertů, kterou jsme pověřili šéflékaře týmu pana Neumanna,“ uvedl v pondělí předseda ČOV Kejval. Rada by měla stanovit opatření nad rámec pravidel, která stanoví Čína jako pořádající země a Mezinárodní olympijský výbor.

Výbor ale zatím nemá podle Neumanna žádné konkrétní informace. Spekuluje se o tom, že sportovci budou muset být povinně očkování a pokud ne, budou na místě absolvovat karanténu. 

I nadále tak Českému olympijskému výboru budou pomáhat s organizací cesty na olympiádu například epidemiologové Jiří Beran nebo Roman Prymula. Podle šéfa výpravy Martina Doktora byla už pravidla stanovená Českým olympijským výborem pro odlet do Tokia přísnější, než požadovaly normy a japonská pořádající strana.

„Zvažovali jsme, že bychom udělali bublinu pro sportovce, kteří by před odletem byli separovaní, ale nešlo to organizačně i z toho hlediska, že jsme se báli, aby se právě do bubliny nechytlo větší množství sportovců při zavlečení infekce,“ rekapituluje uvažování před olympiádou Doktor.

Stojí si za tím, že let speciálem byla teoreticky nejbezpečnější cesta. Podle Doktorových zkušeností měli naopak zahraniční sportovci problémy s tím, že když létali komerčními linkami, tak se jejich prostřednictvím koronavirem nakazili. „Nizozemci měli nakažených sportovců víc než my. Doma jim spílali za to, že neletěli speciálem,“ uvádí Doktor.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 5 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 6 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 6 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 9 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 10 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 11 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami
Načítání...