Před koncem prázdnin šíření nákazy zpomaluje, v úterý přibylo 250 nových případů

V Česku v úterý přibylo 250 potvrzených případů koronaviru, o 49 méně než před týdnem. Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného se čtvrtý den drží pod hodnotou jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním šíření nákazy. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Testování na covid
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Aktuální reprodukční číslo se pohybuje na úrovni 0,95 z předchozích 0,97. Incidenční číslo, které udává týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje sedm dní v řadě na hodnotě 12.

Nejvíce nových případů na 100 tisíc lidí za posledních sedm dní vykazuje Praha, kde je incidence osmadvacet. Následuje Jihočeský kraj s šestnácti případy, Středočeský kraj s patnácti a Liberecký kraj se čtrnácti nově nakaženými za poslední týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Naopak nejméně se epidemie šíří v Olomouckém kraji s týdenní incidencí zhruba čtyři.

Vyhlížení podzimu

Z variant koronaviru v Česku nyní dominuje nakažlivější delta. Původní variantu, která se v ČR začala objevovat loni v březnu, nahradila postupně kolem přelomu roku varianta alfa, dříve označovaná jako britská. Od června se v Česku začala šířit delta, která byla původně označovaná jako indická. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je delta v posledních týdnech ve zhruba 95 procentech z kontrolovaných pozitivních testů a zvyšuje se zastoupení subvariant označovaných delta plus.

Odborníci současně očekávají, že s nadcházejícím návratem lidí do zaměstnání a dětí do škol začne epidemie covidu-19 sílit.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška by i při vysoce rizikovém scénáři vývoje mohlo být v nemocnicích kvůli covidu v druhé polovině září kolem pěti set lidí, z toho necelá stovka na jednotkách intenzivní péče. V úterý evidovalo ministerstvo zdravotnictví 64 pacientů s covidem, kteří potřebovali nemocniční péči, v těžkém stavu bylo 11 z nich. Letos v březnu, kdy epidemie Česko silně zasáhla, bylo v nemocnicích přes devět tisíc lidí.

Očkováním prošlo 5,6 milionu obyvatel

Laboratoře v úterý provedly téměř sedmdesát tisíc testů, z toho necelých osmadvacet tisíc bylo PCR, ostatní antigenní. U preventivních a plošných testů, které jsou nejčastější, stoupl oproti pondělí podíl odhalených případů jen nepatrně na 0,19 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se zvýšil z 0,4 na 0,65 procenta. V případě diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, stoupl podíl pozitivních vzorků z 1,23 na 2,64 procenta.

Zdravotníci v úterý naočkovali proti koronaviru 39 150 lidí, v mezitýdenním srovnání asi o pět tisíc více. Od začátku vakcinace loni v prosinci zdravotníci podali víc než 11,3 milionu dávek, dokončené očkování má zhruba 5,6 milionu lidí, tedy více než polovina všech obyvatel. Cílem je dosáhnout proočkovanosti minimálně 70 procent lidí. Očkovat je nyní možné od 12 let. 

Stát dokončil vyplácení peněz pro cestovní kanceláře 

Ministerstvo pro místní rozvoj dokončilo vyplácení peněz z programu Covid – podpora cestovního ruchu. Stát vyčlenil až půl miliardy korun, nakonec rozdělil 376,3 milionu, a to mezi 1517 žadatelů. Zhruba tři stovky dalších žádostí byly neúspěšné. Podle mluvčího ministerstva Viléma Frčka některé žádosti sami stáhli, jiné z důvodu nesplnění podmínek resort zamítl.

Příspěvky byly určené pro cestovní kanceláře, agentury a také pro průvodce. Cestovní kanceláře poslaly 505 úspěšných žádostí a dostaly celkem 294,7 milionu korun. Cestovní agentury dostaly 62,2 milionu, stát uspokojil 590 jejich žádostí. Průvodcům úřad proplatil 422 žádostí za 19,4 milionu korun.

Kanceláře mohly získat 2,5 procenta z plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a z prodeje spojených cestovních služeb na loňský rok. Dotaci mohou použít na provoz a úhradu nároků zákazníků za zájezdy zrušené kvůli pandemii loni od 20. února do 10. října. Agentury mohly získat 500 korun na pokrytí ztrát za každý zrušený zájezd či lázeňský pobyt kvůli koronaviru od 20. února do 10. října loňského roku. Průvodce mohl získat dotaci 50 tisíc korun, pokud poskytne školskému zařízení minimálně deset vyučovacích hodin výchovně vzdělávacích služeb. Druhou možností je absolvování dalšího vzdělávání či rekvalifikačního kurzu akreditovaným ministerstvem školství do konce příštího roku. Pokud ani jednu podmínku průvodce nesplnil, měl nárok na příspěvek 40 tisíc korun.