Soud zpřísnil trest muži obžalovanému za boje na Ukrajině. Ve vězení si má místo 4,5 roku odsedět 21 let

Vrchní soud v Praze ve čtvrtek zpřísnil trest Alexeji Fadějevovi, který se podle obžaloby zapojil do bojů na Ukrajině, a uložil mu výjimečný trest 21 let za mřížemi. Pražský městský soud dvaačtyřicetiletého muže loni na podzim nepravomocně potrestal vězením v délce 4,5 roku. Fadějev, který je nyní ve vězení kvůli jinému trestnému činu, se v minulosti přiznal k tomu, že se zúčastnil pomocných aktivit, přímé zapojení do bojů odmítl. Proti čtvrtečnímu pravomocnému rozsudku může podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Městský soud Bělorusa, který dlouhodobě žije v Praze, původně potrestal za účast v organizované zločinecké skupině, podle odvolacího senátu se však dopustil teroristického útoku, z něhož byl i původně obžalován. Za ten muži podle trestního zákoníku platného do konce ledna hrozilo 12 až 20 let vězení, protože se ale podle odvolacího soudu zapojil do zločineckých organizovaných skupin, zvyšuje se hranice trestní sazby o třetinu. Kromě trestu vězení muže odvolací soud také vyhostil z České republiky na neurčito. 

Pražský městský soud loni v září uvedl, že se neprokázalo, že by Fadějev bojoval proti ukrajinské armádě, stejně tak obžaloba nedokázala, že by na Ukrajinu vycestoval s úmyslem poškodit ústavní zřízení Ukrajiny. Fadějev podle tehdejšího rozhodnutí vykonával maximálně pomocné práce, jako například hlídkování. Podle předsedy odvolacího senátu Luboše Vrby se ale soud dostatečně nezajímal o to, zda obžalovaný provedl útok. V rozsudku Vrba zmínil například případy, kdy se Fadějev podílel na odpálení tankové střely či házel granátem. Podle něj se tak muž podílel na bojových akcích.

Český trestní zákoník definuje teroristický útok jako čin spáchaný proti České republice nebo mezinárodní organizaci, zároveň ale uvádí, že české právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům.

Obžaloba tvrdila, že se Fadějev zapojil do bojů „v úmyslu aktivně podpořit separatistické skupiny na východě Ukrajiny, které usilují o odtržení od Ukrajiny a vytvoření samostatného státního útvaru, takzvané Doněcké lidové republiky“. Podle státního zástupce muž do země vycestoval opakovaně, a to od října 2014 do května 2016. Podle obžaloby se muž nechal vyzbrojit a podílel se na různých vojenských úkolech v řadách takzvané Republikánské gardy Doněcké lidové republiky.

Bělorus v minulosti u soudu uvedl, že se přímo do bojů nezapojil, zúčastnil se pomocných aktivit. Ze zbraně, kterou od separatistů dostal, střílel prý jen ve výcvikovém středisku na střelnici. Nevěděl také, že takzvaná Doněcká lidová republika byla vyhlášena v rozporu s ukrajinskou ústavou. Stejně tak se nezajímal o to, kdo činnost gardy financuje.

Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly více než 14 tisíc obětí. Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽIVĚ: Poslanci schválili program úterní schůze

Poslanci po více než třech hodinách jednání schválili program úterní schůze. Čeká je nová pravidla pro volební kampaně a takzvaná flexibilní novela zákoníku práce. V úvodním kole by mohli probrat novelu o sociálních službách, podle níž by příspěvky na péči, dávky pro postižené lidi i jejich průkazy vyřizovala a vyplácela místo úřadu práce sociální správa. Vládní koalice v úvodu prosadila možnost jednat v případě potřeby i v noci.
14:00Aktualizovánopřed 4 mminutami

Novela o růstu platů veřejných činitelů zamíří k prezidentovi

Senát neschválil ani neupravil novelu o zvyšování platů veřejných činitelů. Senátoři měli výhrady vůči omezení platů v justici nebo krácení odměn některých místních politiků. Na žádných změnách předlohy se ale neshodli, odmítli i návrh opozičního ANO na pětileté zmrazení platů politiků. Prezident Petr Pavel tak novelu dostane k podpisu jako přijatou po uplynutí měsíční lhůty, kterou horní komora na projednání běžných zákonů má. V případě platové novely tato lhůta skončí 16. února, což zkomplikuje výpočet lednových mezd.
14:00Aktualizovánopřed 16 mminutami

Maminku jsem naposledy viděla před Mengelem, říká přeživší Osvětimi

Za druhé světové války prošla tábory Terezín, Osvětim i Mauthausen. Hrůzy války nakonec přežila. Teď žije v Izraeli. Napsala knihu a o svém životě vypráví ve školách. Hana Sternlichtová u příležitosti 80. výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim poskytla České televizi rozhovor.
před 34 mminutami

Rakušan podpořil vznik návratových center pro uprchlíky z Ukrajiny

Takzvané unity huby by měly ukrajinským uprchlíkům usnadnit cestu zpět do vlasti – nabídnout veškeré informace o možnostech jejich návratu, k dispozici by jim měla být i právní pomoc a podpora. O vzniku návratových center v České republice v úterý jednal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s místopředsedou ukrajinské vlády Olexijem Černyšovem.
před 1 hhodinou

Řidiče v Ústeckém kraji čekají kvůli opravě tunelů na D8 rozsáhlá omezení

Dopravu v Ústeckém kraji čekají na jaře rozsáhlá dopravní omezení kvůli opravě tunelů na dálnici D8 před hranicemi s Německem. Ve stejnou dobu se uzavře kvůli rekonstrukci Benešův most přes Labe v Ústí nad Labem. Nic tak rozsáhlého a na tak dlouhou dobu v regionu dopravní policie v posledních letech neřešila, upozornil vedoucí odboru krajské dopravní policie Jiří Ušák.
15:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Výsledek senátních voleb na Rokycansku platí, Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Karpíška

Výsledek loňských senátních voleb na Rokycansku je definitivně potvrzený. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost Pavla Karpíška (ODS), jenž křeslo v Senátu neobhájil. NSS stížnost projednal po zásahu Ústavního soudu, původně se jí z formálních důvodů nezabýval kvůli výhradám k elektronickému podpisu. Volby na Rokycansku vyhrál Miroslav Kroc (STAN).
12:25Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Družstvo Svatopluk uspělo, v kauze H-Systemu musí opět rozhodnout Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) musí znovu rozhodnout o dovolání družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Stížnosti družstva vyhověl Ústavní soud (US), důvody jsou spíše procesní, spočívají v porušení práva na zákonného soudce. Původně NS dovolání odmítl.
09:15Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Máme tendenci zapomínat rysy, které vedou k tragickým událostem, míní Pavel

Lidstvo má poměrně špatnou reputaci ve schopnosti poučit se z historie, má tendenci rysy a jevy vedoucí k tragickým událostem zapomínat, prohlásil prezident Petr Pavel při vzpomínkovém setkání při příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti na Pražském hradě. Součástí setkání byla vedle hudebních vystoupení také modlitba českého vrchního rabína Karola Sidona či vystoupení bývalé vězeňkyně nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi Hany Sternlichtové, která přicestovala z Izraele.
10:05Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...