Tři čtvrtiny Čechů letos plánují dovolenou v tuzemsku, táhnou hlavně jižní Čechy a Morava

Strávit dovolenou v tuzemsku letos podle průzkumu státní agentury CzechTourism plánuje 76 procent Čechů. Nejčastěji se chystají do Jihočeského kraje a na jižní Moravu, naopak nejméně domácích turistů plánuje dovolenou prožít v Praze a Pardubickém kraji. Pobyt bude trvat v průměru třináct dní a penziony vedou před kempy.

Průzkum se uskutečnil v květnu mezi tisícem lidí. Za dovolenou podle něj chtějí Češi utratit průměrně 6840 korun na osobu (tedy o sedm set více, než uváděli loni). Hlavní část útrat na dovolené padne podle průzkumu za ubytování, a to asi 42 procent, na stravu připadne 18 procent rozpočtu. Na vstupenky na kulturní představení, do muzeí či památek mají lidé připraveno zhruba 1000 korun.

Čtyřiačtyřicet procent dotázaných chce spojit odpočinek s lehčími sportovními aktivitami. Návštěvu kulturních památek plánuje 15 procent Čechů, se zcela pasivním pobytem počítá 14 procent lidí, většinou seniorů, kteří na pobyt vyrazí sami. Návštěvu atrakcí vhodných pro rodiny s dětmi má v programu 13 procent Čechů, hlavně ve věku 31 až 40 let.

V případě sportovních aktivit se chtějí čtyři z pěti lidí na dovolené v ČR věnovat pěší turistice, těší se na ni převážně lidé z větších měst. S cyklistikou formou kratších výletů počítá 53 procent respondentů, koupání a vodní sporty chce do dovolené zahrnout 45 procent lidí.

Zájem o Šumavu

Nejvyhledávanějším typem ubytování jsou penziony, do kterých se chystá 45 procent lidí, neplaceného ubytování u známých či u přátel využije 29 procent Čechů, do kempů pojede 29 procent respondentů.

Obsazenost ubytovacích zařízení v ČR na léto je podle českého hotelového systému Previo.cz kolem 32 procent. Je o devět procent vyšší než loni ve stejnou dobu. Nejvíce zaplněné jsou Orlické hory, Slovácko, Šumava a Český Les. Podle výkonného ředitele Previo.cz Pavla Kotase jsou v těchto lokalitách zaplněny tři čtvrtiny veškerých kapacit, které byly v posledních dvou letech obsazeny.

„Za poslední měsíc, od 18. května do 17. června, se zvedla obsazenost pokojonocí v Previu napříč Českou republikou z 22 procent na 32 procent Pokud bude toto tempo dále akcelerovat jako dosud, lze předpokládat, že do konce června již nebudou na horách a u jezer na letní prázdniny žádné volné týdenní pobyty a jen velmi málo víkendových,“ řekl.