Už téměř polovina obyvatel se sečetla on-line. Od 17. dubna bude možné vyplnit i papírové dotazníky

Český statistický úřad (ČSÚ) obdržel za čtrnáct dní od začátku sčítání lidu, domů a bytů až 2,5 milionu vyplněných formulářů. Podle statistiků se tak elektronicky sečetlo zhruba pět milionů lidí. V posledním týdnu chodilo v průměru přes 135 tisíc formulářů denně, největší zájem je přitom ve dnech volna a večerních hodinách, sdělil během soboty ČSÚ. Elektronické sčítání v Česku začalo 27. března a skončí 11. května, pomocí papírových dotazníků se lidé budou moci sečíst od 17. dubna.

„Sčítání má za sebou dva týdny a aktuálně jsme překonali hranici 2,5 milionu přijatých formulářů, elektronicky se tak sečetlo už zhruba pět milionů osob,“ uvedl předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Nejmenší zájem lze podle statistiků sledovat na konci pracovního týdne. Víkendy a svátky jsou naopak exponovanější. „Většina lidí si zatím na sčítání vyčlenila čas během víkendů a velikonočních svátků. Hned první neděli po zahájení sčítání vyplnilo formulář přes půl milionu lidí, naopak dosud nejméně formulářů zaznamenalo sčítání v pátek 9. dubna,“ uvedla první místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Během dne je největší zájem o sčítání mezi 17:00 a 21:00. Ještě před půlnocí formuláře vyplňují tisíce lidí, během noci už jich jsou jen desítky nebo stovky.

Odevzdáno musí být do 11. května 

Lidé se mohou sčítat pomocí on-line formulářů na webu nebo s použitím aplikace pro chytré telefony. Původně měla elektronická fáze skončit 9. dubna, kvůli technickým potížím na začátku sčítání se ji ČSÚ ale rozhodl prodloužit do 11. května. To je zároveň termín, do kterého musí odevzdat vyplněné papírové dotazníky lidé, kteří nevyužijí některou z elektronických forem sčítání.

Sčítání je povinné. Sečíst se musí všichni obyvatelé republiky. Těch je kolem 10,7 milionu. Letos se vyplňuje zhruba o polovinu méně údajů než při posledním sčítání v roce 2011. Statistici řadu informací získají z registrů.