Soud Bartíkovi ve sporu se Zemanem snížil náklady za řízení, které musí zaplatit. Rozsudek potvrdil

Odvolací Krajský soud v Brně ve středu ve sporu prezidenta Miloše Zemana a bývalého radního Brna-středu Svatopluka Bartíka ohledně nepodloženého tvrzení, že Zeman má rakovinu, snížil částku, kterou musí Bartík zaplatit za náklady řízení. Z původní výše kolem 150 000 Kč na nákladech řízení tak má Bartík platit asi 82 000 korun. Předchozí rozsudek městského soudu jinak potvrdil.

Svatopluk Bartík
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Svatopluk Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal, že má Zeman rakovinu, Zeman následně o Bartíkovi prohlásil, že je svině. Bartíka zažaloval, stejně jako následně i Bartík Zemana.

„Šlo o zlý úmysl, cílem bylo znemožnit inženýra Miloše Zemana v rámci prezidentské volby,“ poznamenal Zemanův právník Marek Nespala. Uvedl, že žalovaný je podnikatelem v oblasti PR a také politickým podnikatelem a že tehdy vsadil na jednu notu. „Pokud by Miloš Zeman nebyl v prezidentské volbě zvolen, nebo pokud by zemřel, byl by (žalovaný) za hvězdu,“ řekl Nespala.

Podle Bartíkova advokáta Pavla Uhla ale není důvod nahlížet na jeho klienta jako na někoho, kdo podniká v politice. „Žalovaný má zájem o věci veřejné bez snahy po dosažení zisku, což je společensky přijatelné,“ uvedl Uhl.

Bartík se odvolával kvůli výši sankce

Městský soud ve věci rozhodl loni v září, podle rozsudku se měl Bartík Zemanovi omluvit a zaplatit mu 250 000 korun. Bartíkovu žalobu tehdy zamítl. Uhl nyní uvádí, že Bartík se už omluvil a zaplatil 50 000 korun. Proti této části rozsudku se žádná ze stran neodvolala, byla pravomocná. Prezidentovo odvolání směřovalo do výše odškodného, trval na pěti milionech.

Bartík se odvolal proti zbylým 200 000 Kč. Odvolací soud rozsudek v tomto potvrdil, snížil ale částku, kterou musí Bartík zaplatit na nákladech řízení. Podle odvolacího soudu městský soud částku nesprávně vyhodnotil. Soudce poukázal například i na to, že Zeman nazval Bartíka sviní, čímž naopak Zeman zasáhl do osobnostních práv Bartíka. Z původní výše kolem 150 000 Kč na nákladech řízení tak má Bartík platit asi 82 000 korun. Připočíst je i nutno 200 000 Kč z původního rozsudku.

„Jsem rád, že soud ukázal na to, že ta výše žalované částky ze strany pana prezidenta je de facto šikanózní a mstivého charakteru. Dovolávat se s největší pravděpodobností nebudeme. Jsem rád, že to máme za sebou, já to nemíním táhnout dál,“ řekl po jednání Bartík.

Nespala řekl, že je to právní a morální vítězství, nikoliv vítězství ekonomické. „My jsme, co se týká právního základu, spokojeni, a co se týká dalšího postupu, to bude záviset na rozhodnutí klienta,“ uvedl Nespala.