Nikdo i necelá polovina. Přístup městských úřadů k práci z domova se výrazně liší

Městské úřady přistupují k práci z domova každý po svém. Některé ji neumožňují svým zaměstnancům vůbec, jinde umožňují střídání v různých intervalech téměř polovině pracovníků. Například Městský úřad v Rychnově nad Kněžnou nemá na home office nikoho, Trutnov naopak tento režim umožňuje 40 procentům zaměstnanců. Podle Svazu měst a obcí může být překážkou špatné internetové připojení, nedostatek notebooků nebo složité rozdělování směn.

Co nejvíce využívat home office, zní opětovná výzva vlády směrem k zaměstnavatelům, tentokrát z 5. března. Ne všechny městské úřady s touto výzvou ale souzní. Například v Rychnově nad Kněžnou nepracuje z domova ani jeden zaměstnanec úřadu.

„Málokterý formulář lidé vyplní správně, iluze, že se dnes vše vyřídí on-line, je bohužel lichá,“ říká tajemník Městského úřadu v Rychnově nad Kněžnou Lukáš Klátil s tím, že home office není v možnostech úřadu. „Nemáme sto notebooků, abychom je měli pro všechny. Navíc on-line neuděláte doklad, nedostanete se do některých registrů, neuděláte správní řízení. Sociální odbor je tu pro lidi z ulice. Správní poplatky někteří lidé prostě budou vždycky chodit platit hotově. Do elektronického bankovnictví se jim nechce,“ vysvětluje Klátil.

Další oslovené městské úřady home office podporují. Například v Trutnově jsou zaměstnanci rozděleni do dvou skupin. Jedna je v práci fyzicky přítomna dva dny v týdnu, druhá následující tři dny – a další týden naopak.

Střídání po dnech

Takové střídání se podle tiskové mluvčí úřadu Michaely Dědkové týká asi 40 procent úředníků. „Ostatní jsou s ohledem na charakter jejich práce na úřadě každý pracovní den za zpřísněných hygienických podmínek,“ dodává Dědková s tím, že úřad také nabádá lidi k podávání žádostí elektronicky nebo prostřednictvím podatelny.

„Apelujeme na občany, aby přednostně podávali své žádosti elektronicky nebo písemně prostřednictvím podatelny,“ říká Michaela Dědková z trutnovského městského úřadu. Střídání dvou směn využívají také v Mělníku. „Na home office je střídavě 37 procent zaměstnanců,“ potvrzuje mluvčí mělnického městského úřadu Barbora Walterová.

Pelhřimov zase dbá na to, aby byl vždy jen jeden úředník v kanceláři. „Tam, kde je zaměstnanců více, je uplatňováno střídání v rámci home office,“ říká Andrea Unterfrancová z odboru komunikačních technologií Městského úřadu Pelhřimov.

Pětině zaměstnanců umožňuje home office chomutovský úřad. „Nyní pracuje z domova necelých dvacet procent zaměstnanců. Je to proto, že ne všechny pracovní pozice jsou vhodné k tomu, aby je bylo možné vykonávat z domova,“ vysvětluje Veronika Říhová, tisková mluvčí Městského úřadu Chomutov.

Největší problém mají úřady s připojením k internetu. „To jsme zažívali už v první vlně pandemie. V případě, že nějaký úředník bydlí na vesnici nebo v menším městě, tak to pro něj může být velkou překážkou,“ shrnuje nejčastější potíže městských úřadů s prací z domu František Lukl, předseda Svazu měst a obcí.

Dodává, že dále může být problém s nedostatkem notebooků, či špatným plánováním směn. „Důrazně komunikujeme se starosty, aby zaměstnance spravedlivě rozdělili na směny. Aby na tom úřadě vždy alespoň někdo byl,“ uzavírá Lukl.

Podle tajemníka městského úřadu v Rychnově nad Kněžnou Lukáše Klátila je vhodné, aby byl úřad otevřený stejně jako před pandemií, protože lidé nechtějí odkládat vyřizování svých věcí na úřadě. Například městské úřady v Chomutově nebo Pelhřimově využívají objednávání na určitou dobu přes rezervační systém nebo telefonicky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 3 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 4 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 4 hhodinami

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 9 hhodinami

Zemřel bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina

Ve věku 82 let zemřel ve čtvrtek po dlouhé nemoci na zástavu srdce bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina. Agentuře ČTK to sdělil jeho syn. Štětina patřil také k zakladatelům humanitární organizace Člověk v tísni.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Chyboval Bartoš a před ním i Dostálová, tvrdí audit digitalizace

Pracovní verze auditu digitalizace stavebního řízení potvrdila, že projekt měl zpoždění ještě před nástupem současné vlády, řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také na začátku nezaměstnalo dostatek lidí, kteří by na projektu pracovali. A to ještě když úřad vedla bývala ministryně Klára Dostálová (ANO). Dostálová se závěrem nesouhlasí. Konečná verze auditu by mohla být hotová v rámci dnů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...