Nevolejte nás k běžným chřipkovým příznakům, apelují záchranáři. Lékaři často vyjíždějí zbytečně

Zbytečných výjezdů zdravotnických záchranářů přibývá. Ti z Plzeňského kraje jich například evidují i dvacet za den. Často vyjíždí k případům, kde by stačila domácí léčba. Příjezd záchranáře by měli žádat pouze ti, kteří mají výrazné dechové obtíže nebo kolapsové stavy.

„Přes den to může být 15 případů a večer klidně dalších 10,“ řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Mária Svobodová. Sanitka se při zbytečném výjezdu následně buď vrací prázdná, nebo nemocniční lékaři těmto pacientům pouze doporučují léky na snížení teplot, dostatek tekutin a vrací je zpět domů.

Dekontaminace každé sanitky, která převážela pacienta byť s podezřením na covid 19, přitom trvá zhruba 80 minut.

„Máme případy, které by se daly řešit jinou cestou než záchrankou. Jsou to především případy, kdy volaný nevykazuje poruchy základních životních funkcí, nebo nepatří do rizikové skupiny. V takovém případě záchranka nevyjíždí a pacientovi je poskytnuta rada a zároveň je odkázán na svého praktického lékaře. Nastávají ale i případy, kdy sanitka nakonec na místo dorazí a po základním vyšetření je pacient ponechán v domácí péči,“ uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Praha Jana Poštová.

„Chápeme, že lidé mají obavy, ale je potřeba říci, že všechny tyto situace si nevyžadují zásah zdravotnické záchranné služby a následně tedy péči ve zdravotnických zařízeních,“ sdělila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Michaela Bothová. Dodala, že covid-19 se projevuje širokou škálou příznaků, které se kombinuji, a proto je obtížné ho předem určit.

„V žádném případě nechceme, aby závažně stonající podceňovali své potíže, ale zároveň je třeba si uvědomit, že kapacity zdravotnické záchranné služby nejsou neomezené. Pokud většina výjezdových skupin řeší běžné chřipkové diagnózy, může se pak stát naše péče hůře dostupná v případě dopravních nehod, infarktů, úrazů a dalších neodkladných stavů,“ upozorňují plzeňští záchranáři na svých webových stránkách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Řidiči senioři zahlcují kardiologické ambulance. Ministerstvo chystá změnu

Populace stárne a s tím přibývá i řidičů ve vyšším věku. Lidé nad pětašedesát let musejí chodit na pravidelné zdravotní prohlídky, které si sami hradí. Od ledna platí nová vyhláška, která ale obsahuje chyby. Ministerstvo zdravotnictví chystá nápravu, platit ale bude nejdřív od půlky roku.
před 13 hhodinami

Pavel k Ukrajině: Má-li Evropa převzít odpovědnost, musí být u jednání

Evropa musí podle českého prezidenta Petra Pavla vyvinout veškeré úsilí, aby byly její zájmy přítomné při vyjednávání o ukončení ruské války na Ukrajině. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Evropští lídři se obávají, aby se podmínky míru nedohodly bez jejich účasti jen mezi USA a Ruskem. Na dotaz ohledně české účasti na pondělní schůzce evropských státníků Pavel odpověděl, že dle jeho informací to nebude neoficiální summit, ale jednání části evropských lídrů.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Česko zasáhnou silné mrazy, v noci může být i minus patnáct stupňů

Meteorologové varují před silnými mrazy. Hlavně v severní polovině České republiky mohou podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty od pondělí do čtvrtka v noci a ráno klesat na minus deset až minus patnáct stupňů Celsia. Pod minus patnáct stupňů ukázal teploměr na několika místech už v noci na neděli.
před 17 hhodinami

Senioři mají zájem o AI, kurzy hlásí plno

Senioři mají zájem o kurzy umělé inteligence, potvrdily ČT oslovené neziskové organizace, které se zaměřují na vzdělávání lidí v důchodovém věku. Shodují se, že musí častěji vypisovat nové kurzy. Například organizace Elpida podle mluvčí Ivety Čížové v minulém roce připravila 25 kurzů, letos by jich mělo být ještě víc. Jako hlavní motivaci seniorů uvádí zvědavost a potřebu být v obraze.
před 19 hhodinami

Turisté častěji ruší přírodní klidové zóny, strážců je málo

České národní parky a CHKO nemají dostatek strážců. Pro zajištění ochrany přírody by jich jen na Šumavě a v Krkonoších potřebovali alespoň dvojnásobek, sdělili ČT oslovení tiskoví mluvčí. Lidí vstupujících v zimě do klidových zón v chráněných oblastech v posledních letech neustále přibývá. Rušení zimní přírody může vést k vymizení některých druhů chráněných ptáků.
před 22 hhodinami

Domovy pro seniory podle asociace zdraží

Většina domovů pro seniory na jaře podraží, očekává to Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Od března má totiž začít platit vyhláška, která zvyšuje maximální možné úhrady v sociálních službách o patnáct korun za den. Ministerstvo práce argumentuje inflací i růstem penzí. Řada zařízení už na možnost zvýšit ceny za pobyt i jídlo čeká.
před 23 hhodinami

Piloti trénují na F-35 pomocí „Nebeských lišek“

V Centru leteckého výcviku na základně v Pardubicích mají na přípravu bojových pilotů dvě nová letadla Aero L-39 Skyfox. Jsou první předzvěstí dodávky amerických stíhaček F-35 páté generace. Těch má Česko od USA objednaných 24, první mají dorazit v roce 2031. Právě podzvukové lehké bojové letouny Skyfox (neboli Nebeská liška) uznává americká strana jako vhodné pro výcvik pilotů stíhaček F-35. Věnoval se tomu pořad Zóna ČT24, jehož tématy jsou bezpečnost a výzvy dnešního světa.
15. 2. 2025

Kvůli starým sloupům vysokého napětí ročně hynou desetitisíce ptáků

Záchranné stanice v Česku loni přijaly rekordní množství zraněných zvířat, více než čtyřicet tisíc. Často jsou to například dravci, kteří se poraní o dráty elektrického vedení. Ochránci na Vysočině teď chtějí taková riziková místa zmapovat. Kvůli zastaralým sloupům vysokého napětí ročně hynou desítky tisíc ptáků.
15. 2. 2025
Načítání...