Soud potvrdil osvobození Luďka Nečesaného. Bývalý šéf liberecké nemocnice byl obžalován z korupce

Osvobození bývalého šéfa liberecké krajské nemocnice Luďka Nečesaného a jeho manželky Šárky v korupční kauze je pravomocné. Pražský vrchní soud ve čtvrtek zamítl odvolání státního zástupce. Obžaloba tvrdila, že Nečesaný přijal od několika firem úplatky ve výši 23 milionů korun. Podle justice se ale nepodařilo prokázat, že se skutek stal.

Luděk Nečesaný
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Státní zástupce uváděl, že se Nečesaný nechal korumpovat v letech 2009 a 2010. Čtyřem zdravotnickým firmám, konkrétně MedicCor, Medtronic Czechia, B. Braun Medical a NT Medica, údajně umožnil obchodovat s nemocnicí, případně zajistil, aby dodávaly výrazně více zboží. Peníze podle obžaloby inkasoval přes poradenskou společnost Sarmed, kterou založila jeho žena.

„Nebylo prokázáno, že obžalovaný (Nečesaný) těmto firmám skutečně přislíbil nějaké nadstandardní zacházení. Musíme vycházet z toho, co prokázáno bylo: pouze to, že obžalovaný pro tyto firmy prováděl poradenskou činnost, kterou jim fakturoval a firmy mu tyto faktury proplácely. Nic dalšího prokázáno nebylo,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Bývalému řediteli hrozilo za přijetí úplatků pět až dvanáct let vězení, jeho manželce pak tři až osm let odnětí svobody za praní špinavých peněz. Třetí osvobozený obžalovaný, Tomáš Macháček z firmy MedicCor, mohl za podplácení dostat až šestiletý trest. 

Nečesaný tvrdil, že obvinění souvisí s kauzou jeho syna

Nečesaný od počátku jakékoliv korupční jednání popíral. Tvrdil, že obvinění souvisí s jeho bojem za osvobození syna Lukáše Nečesaného, který byl obžalován z pokusu o loupežnou vraždu kadeřnice v Hořicích.

Nynější odvolání řešil stejný soudce, který Lukáše opakovaně uznal vinným. Loni nakonec mladíka pravomocně osvobodil, nicméně uvedl při tom, že rozhodnutí je z jeho pohledu špatné. Manželé Nečesaní proto tvrdili, že soudce Lněnička je vůči jejich rodině podjatý, a usilovali o to, aby jejich kauzu dostal na starosti někdo jiný. Nejvyšší soud jim nevyhověl.