Pět let od nehody ve Studénce. Na stavbu podjezdu pod nebezpečným místem se stále čeká

Stavba podjezdu pod nebezpečným železničním přejezdem, na kterém se 22. července v roce 2015 srazil vlak s kamionem a tři lidé zemřeli, by mohla začít za dva roky. Komplikují ji ale výkupy pozemků. Se dvěma vlastníky se Správa železnic zatím nedohodla. Jednání uvázla na výkupní ceně. Na přejezdu zatím správa testovala několik doplňkových zabezpečovacích systémů, nejnověji letos v březnu nasadila závory s blikajícími červenými světly.

Pendolino po srážce s kamionem ve Studénce
Zdroj: ČTK/Drážní inspekce ČR

Nabízenou částku za pozemek potřebný pro stavbu objízdné komunikace a podjezdu pod železniční tratí ve Studénce zatím nepřijal první z vlastníků, společnost AK-1324. Soukromá majitelka druhého pozemku je podle starosty Studénky Libora Slavíka ochotná k prodeji, čeká ale, jak dopadnou jednání s firmou.

Starosta doufá, že dohoda s majiteli pozemků nakonec bude. „Bylo by škoda, kdyby pro nás tak důležité stavby ztroskotaly na 15 či 20 milionech, o kterých nyní stát s vlastníky jedná,“ uvedl starosta Studénky.

Video Záběry kamer zachycující srážku kamionu s pendolinem ve Studénce
video

Uplynulo 5 let od nehody ve Studénce. Pendolino tehdy na přejezdu srazilo kamion

Zdroj: ČT24

Na řadu může přijít vyvlastnění pozemků

Nedohodnou-li se strany, může podle mluvčího Správy železnic Marka Illiaše přijít na řadu vyvlastnění. „A to i s ohledem na skutečnost, že část stavby, která má zajistit nový příjezd kamionové dopravy do průmyslové zóny, je v plánu vymezena jako veřejně prospěšná,“ řekl.

Správa železnic předpokládá, že stavba by měla začít v únoru 2022 a skončit v listopadu následujícího roku. Tento termín je podmíněn vydáním pravomocného územního rozhodnutí do letošního října a ukončením stavebních řízení do ledna 2022.

Náklady na projekt, který zahrnuje tři stavby, se odhadují na 750 milionů korun. Nejprve by měla podle starosty vzniknout objízdná komunikace, která zajistí nákladní dopravu pro nedalekou průmyslovou zónu.

„Bez ní projekt nemá smysl, protože pak by kamiony jezdily přes centrum města,“ upozornil starosta Studénky. Navázat má úprava železničního přejezdu a přilehlé křižovatky a pak podjezd.

Řidiči nerespektují červenou na přejezdu často 

Přejezd je považován za velmi nebezpečný. Řidiči jej často přejíždějí na červenou. Několik měsíců po tragické srážce Pendolina s polským kamionem v říjnu 2015 portugalský řidič včas zareagoval, těsně před příjezdem vlaku prorazil závoru a odjel.

Severomoravská Studénka se po roce 2000 stala místem dvou tragických železničních nehod. V srpnu 2008 tam zahynulo osm lidí poté, co vlak EuroCity narazil do spadlé části mostní konstrukce.