Zavedení klouzavého mandátu začíná mít mezi politiky širší podporu

Princip, aby člen vlády nemohl mít zároveň poslanecký mandát, tento týden podpořila sněmovní stálá komise pro ústavu. Strany se rozcházejí už jen v detailech. Ke změně ústavy by ale byl potřeba i souhlas Senátu a ten je zatím zdrženlivý.

Video Události
video

Zavedení klouzavého mandátu začíná mít mezi politiky širší podporu

Hlavně neúčast ministrů na jednání nebo interpelacích je jedním z argumentů opozice, proč zavést klouzavý mandát. Vládní politici by pak nemuseli počítat chybějící hlasy za ministra s poslaneckým mandátem. Politik by totiž byl buď člen vlády, nebo sněmovny.

Jak uvedl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, problém je zejména v případě, že je menšinová vláda, které mají procházet zákony. Je totiž potřeba každý hlas.

„To dá ministrům více času, tedy že tady nebudou muset být třeba na cizí zákony a budou tady moci být na svoje zákony a na svoje interpelace,“ vysvětluje místopředseda Pirátů a člen Stálé komise pro Ústavu České republiky Vojtěch Pikal.

„Myslím si, že v okamžiku, kdy budeme mít klouzavý mandát, tak ministry už v podstatě neuvidíme, ne že by v případě některých jako třeba pana premiéra nás to mrzelo,“ uvedl k tomu předseda Ústavně právního výboru a člen Stálé komise pro Ústavu České republiky Marek Benda (ODS).

Předseda KSČM Vojtěch Filip se domnívá, že pokud by ministři nechodili do sněmovny jako poslanci, bylo by odcizení mezi vládou a sněmovnou ještě větší.

Jak přesně by zavedení klouzavého mandátu vypadalo v praxi, tedy jak by se poslanec, který se stane ministrem, vzdal svého mandátu, řešili v týdnu členové sněmovní stálé komise pro ústavu. Vyjasňovali si třeba, jaké funkce by mohl v dolní komoře náhradník zastávat.

„Byla diskuse, zdali náhradník za člena vlády bude moci být předsedou či místopředsedou sněmovny, nebo členem výboru a komisí, mně to připadá, že ta diskuse je zbytečná, protože, proč by nemohl,“ upřesnil předseda SPD a místopředseda sněmovny Tomio Okamura.

Zatím není jasné ani to, jestli se bude muset politik sám vzdát poslaneckého mandátu, a nebo by o něj přišel automaticky po jmenování ministrem.

Klouzavý mandát by měla sněmovna řešit na zářijové schůzi. Pokud jeho zavedení do ústavy poslanci a také senátoři schválí, budou muset změnit ještě jednací řád dolní komory a také volební zákon.