Zlato překonalo osmileté maximum, letos zdražilo o šestnáct procent

Cena zlata překonala osmileté maximum. V úterý po 17:00 se troyská unce na promptním trhu prodávala podle agentury Reuters za téměř 1769 dolarů, což byla nejvyšší hodnota od roku 2012. Zlato tak od začátku roku zdražilo o více než šestnáct procent. Za růstem v poslední době jsou podle analytiků především obavy z příchodu druhé vlny pandemie i přetrvávající nízká úroveň úrokových sazeb.

„Za růstem ceny drahého kovu stojí aktuální souběh několika faktorů. Jde o stále rostoucí obavy z druhého kola covidu-19. Od minulého týdne také sílí možnost nového propuknutí obchodní války mezi USA a Čínou. Posledním důvodem růstu ceny je období záporných reálných úrokových sazeb. Z historie víme, že se v tomto období tradičně drahým kovům mimořádně daří,“ řekl analytik společnosti Golden Gate CZ Marek Brávník.

Zlato si udržuje své pozice i přes výrazný nárůst ostatních rizikových aktiv, jako jsou americké akcie, doplnil analytik Purple Trading Štěpán Hájek. Může za to masivní pomoc od centrálních bank, které zvyšují množství peněz v ekonomice formou nižších úrokových sazeb nebo kvantitativního uvolňování. Navíc guvernér americké centrální banky podle něj upozornil na to, že ekonomika se nevrátí ke svému potenciálu ještě několik let.

Makléř Wood & Company Vladimír Vávra míní, že cena zlata se ocitá na důležitém technickém rozhraní. Na jedné straně trhy sledují čísla nově nakažených covidem-19 v USA, Jižní Americe a Číně, která mohou budit obavy z příchodu nové vlny pandemie. „Na druhou stranu v tomto týdnu čekáme další várku důležitých makrodat v USA, která v posledních týdnech měla tendenci překvapovat v pozitivním slova smyslu,“ poznamenal.

Poptávka po zlatě stoupá po celém světě

Poptávka po zlatých fondech stoupá u investorů všeho druhu. „Od těch drobných přes penzijní fondy až po některé z nejbohatších lidí světa. Agentura Reuters zpovídala devět soukromých bank, které pro tyto boháče spravují aktiva o celkové hodnotě šest bilionů amerických dolarů. Všechny připustily, že svým klientům radí, aby investovali více peněz do zlata,“ upozornil hlavní komoditní stratég Saxo Bank Ole Hansen.

Zlato by podle prognóz Golden Gate mohlo ještě letos překonat hranici 2000 dolarů za troyskou unci. Stříbro se se současnou cenou kolem 17,8 dolaru za unci blíží své hodnotě na začátku letošního roku. Proti letošnímu minimu v polovině března to znamená posílení o téměř polovinu, dodal Brávník.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 6 hhodinami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
včeraAktualizovánovčera v 11:09

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025
Načítání...