Nejvyšší správní soud opět rozhodl ve prospěch Nečasové, případ darovací daně se vrací k městskému soudu

Nejvyšší správní soud i potřetí rozhodl ve prospěch Jany Nečasové, dříve Nagyové, manželky bývalého premiéra Petra Nečase, ve sporu o darovací daň. V aktuálním sporu šlo o daň z kožichu za téměř 600 tisíc korun z roku 2012, Nejvyšší správní soud zrušil rozsudek Městského soudu v Praze. Vyplývá to z rozhodnutí, které soud zveřejnil na úřední desce, upozornil na něj server Česká justice.

Městský soud v Praze se tak nyní bude muset na pokyn Nejvyššího správní soudu vrátit k případu, v němž Finanční úřad pro hlavní město Prahu z usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci zjistil, že Nečasová v roce 2012 obdržela jako dar kožich. Lhůta pro darovací daň uplynula již v lednu 2013, a proto úřad Nečasovou vyzval k dodatečnému přiznání darovací daně.

Nečasová v dané lhůtě nezareagovala, proto jí úřad sám vyměřil daň ve výši 41 300 korun. Rozhodnutí potvrdilo odvolací finanční ředitelství, proti čemuž Nečasová podala správní žalobu k Městskému soudu v Praze. I ten však rozhodnutí o dani potvrdil. Nečasová uspěla až nyní s kasační stížností.

V ní napadala především dvě věci. Zaprvé, že správce daně nezjistil skutkový stav sám a spolehl se na zmíněné usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Problém spatřovala Nečasová i ve způsobu doručení výzvy, kterou úřad posílal do pražského sídla ODS na Jánský vršek. Soud přihlédl i k tomu, že již dvakrát v podobné věci rozhodoval.

Už dříve se totiž soud zastal Nečasové v případu daně z luxusních hodinek a ještě dříve v případě daně z oděvů a doplňků luxusní značky Christian Dior.

Nečasová, ještě jako Nagyová, figurovala v aféře, která vedla k pádu Nečasovy vlády v roce 2013. Za zneužití Vojenského zpravodajství dostala tříletou podmínku a desetiletý, tedy maximální zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy.