Povinná maturita z matematiky středoškoláky možná nečeká. Jasno bude na jaře

Povinná maturita z matematiky možná od roku 2021 zavedena nebude. Jasno bude ale až na jaře. Rozdílné názory panovaly ve všech poslaneckých frakcích s výjimkou Pirátů, kteří jsou pro její zrušení. Někteří vládní poslanci navrhovali pouze odklad o rok, maximálně o dva. Sněmovna v úterý po tříhodinové debatě ukončila dvakrát přerušené první kolo posuzování předlohy, kterou nyní projedná sněmovní školský výbor. Vyrovnat by se s ní měl do konce února.

Video Události
video

Události: Poslanci se zabývali budoucností povinné maturity z matematiky

Zrušení na plénu obhajoval ministr školství Robert Plaga (ANO), podle něhož si studenti musí nejprve osvojit matematické dovednosti. „Povinnou maturitou z matematiky nedocílíme toho, aby studenti a děti uměli matematiku. Papír to nevyřeší,“ uvedl.

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) namítala, že Plagův návrh neodpovídá vládou schváleným dlouhodobým záměrům ve vzdělávání, které s maturitou z matematiky od příštího roku počítaly. Doporučila se jim co nejvíce přiblížit.

Podobně poslanec ANO Ivo Vondrák uvedl, že školská komise Asociace krajů navrhla odklad o rok, maximálně o dva. „Maturita z matematiky je matematikou z myšlení. Budoucnost skutečně stojí na maturitě z matematiky pro všechny, byť v životě ji nebudou úplně využívat,“ uvedl.

Lidovec Jiří Mihola pouhý odklad odmítl. „Za dva roky budeme před tím samým problémem,“ uvedl poslanec. Podle něj je třeba zaměřit se na obsah předmětu.

Plaga souhlasil s požadavkem Petra Gazdíka (STAN), aby projednal se zástupci stran podobu matematiky v příštích deseti letech. Zatímco Jan Zahradník (ODS) varoval před zrušením, Martin Baxa (ODS) podotkl, že povinnou maturitu z matematiky má jen osm zemí EU.

Podle vládního návrhu si studenti nadále budou moci vybrat mezi maturitou z matematiky nebo z cizího jazyka. Od jara 2021 by se podle novely školského zákona měla státní maturita omezit také jen na didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z jazyků by se měly přesunout ze státní úrovně zpět do škol.

Obdobný návrh Pirátů, kteří navíc chtěli uzákonit možnost uplatnit se absolventům středních škol, kteří maturitní zkoušku nezískají, sněmovna zamítla na návrh Terezy Hyťhové z SPD.

Matematiku si loni vybrala asi pětina maturantů 

Dosavadní norma počítá se zavedením povinné maturity ze tří předmětů, tedy češtiny, cizího jazyka i matematiky, na gymnáziích a lyceích od jara 2021. Ministerstvo školství původně chtělo posunout tento termín na jaro 2022, kdy by měla tato povinnost platit pro většinu ostatních maturitních oborů.

Maturita se skládá ze společné a profilové části. Společná státní zkouška se dělá z češtiny a buď z cizího jazyka, nebo z matematiky. Většina studentů si volí jazyk. Matematiku si loni na jaře vybrala zhruba pětina maturantů, ale 15,5 procenta z ní neuspělo. Bylo to o 6,3 procentního bodu méně než loni. V předešlých letech neúspěšnost v matematice naopak stoupala.

Plán zrušit povinnou maturitu z matematiky hodnotí někteří kritici jako populistický. Záměr naopak podporuje Česká středoškolská unie či Unie školských asociací CZESHA či unie a konfederace zaměstnavatelských svazů. Proti se vyslovila Asociace ředitelů gymnázií či Svaz průmyslu a dopravy.