Zabezpečení domova, kde při požáru zemřelo osm lidí, bylo podle starostky Vejprt nadstandardní

Domov pro handicapované ve Vejprtech na Chomutovsku, ve kterém v neděli ráno zemřelo při požáru osm lidí, měl podle starostky Vejprt Jitky Gavdunové (ODS) nadstandardní zabezpečení. Protipožární čidla však v domově byla umístěna pouze na toaletách, hořet začalo ve společenské místnosti. Policie šetří požár jako obecné ohrožení z nedbalosti. Příčiny zjišťují na místě krajští kriminalisté.

V domově pro zdravotně postižené vyhořela společenská místnost. Další dvě místnosti jsou lehce prohořelé, ale nejsou zničené. Celý objekt je zakouřený a mokrý. 

„Domov pro klienty jsme z hlediska požárního měli vybaven nadstandardně. Bohužel požární čidla jsme měli umístěna jen na toaletách, kam klienti chodili kouřit, a vyhodnotili jsme, že by tam bylo největší riziko požáru, který vznikl jinde,“ uvedla starostka Vejprt Jitka Gavdunová.

Starostka uvedla, že v minulosti se několikrát stalo, že klienti se pokoušeli objekt zapálit. „Náš personál nemá šanci to ohlídat. V zákoně není, že bychom měli mít protipožární čidla. My jsme si je dali jako něco navíc,“ upozornila.

„Klienti si mohou dovolit úplně všechno, volně se mohou pohybovat, přijdou se sirkami a zapalovači. Požáry jsme v minulosti podchytili. Bylo by se potřeba zaměřit na to, že taková benevolence vůči lidem, kteří jsou na tom mentálně od šesti do dvanácti let, by taky neměla být,“ zmínila.

Video Brífink premiéra, náměstka hejtmana, starostky Vejprt, vedoucího domova Kavkaz a ředitele hasičů Ústeckého kraje
video

Brífink premiéra, náměstka hejtmana, starostky Vejprt, vedoucího domova Kavkaz a ředitele hasičů Ústeckého kraje

Dva muži ve vážném stavu

Při požáru utrpělo zranění na tři desítky lidí, většinou se nadýchali zplodin. „Osm obětí je sice nesmírná tragédie, ale kdyby nebylo zásahu včas, tak těch obětí bude mnohem více, protože objekt byl velice zakouřen a všichni, kdo přijeli, je okamžitě vytahovali ven,“ ocenila práci hasičů.

Jedním z hospitalizovaných je podle starostky Jitky Gavdunové i místostarosta Vejprt Vlastimír Volín (STAN), který je vedoucím domova pro seniory. Na místě požáru byl mezi prvními a pomáhal se záchranou klientů. Nadýchal se také kouře. „I on vlítnul do toho ohně a odnesl to, leží v nemocnici v Kadani na pozorování,“ dodala starostka.

Nemocnice Krajské zdravotní přijaly po požáru ve Vejprtech 17 lidí. Jeden muž je ve vážném stavu na plicní ventilaci v Chomutově, další muž leží na JIP v Mostě. Ostatní zranění nejsou tak vážná a pacienti budou postupně propuštěni.  

„Ze šesti přijatých v nemocnici v Chomutově je jeden pacient ve vážném stavu na interní plicní ventilaci, jeden pacient byl ošetřen na chirurgii s popáleninami,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.

Video Při požáru v domově pro hendikepované zahynulo osm lidí
video

Při požáru v domově pro handicapované zahynulo osm lidí

Zdroj: ČT24

Další čtyři pacienti byli v Chomutově ošetřeni ambulantně a budou z nemocnice propuštěni. Mostecká nemocnice přijala podle Chrásteckého 11 pacientů, z nich jeden je hospitalizován na interní jednotce intenzivní péče. „Dýchá ale spontánně. Všichni absolvovali veškerá potřebná vyšetření, jsou bez dechových potíží a budou z nemocnice propuštěni,“ dodal mluvčí Krajské zdravotní.

Vejprty chtějí, aby se přeživší klienti vrátili zpátky do svého domácího prostředí. „Jsou psychicky poznamenaní tou událostí, myslíme si, že by měli být zpět u nás,“ uvedla starostka. „Máme pro ně postele. Vyhodnotíme v následujících dnech, zda se o ně budeme schopni dlouhodobě starat, pokud ne, požádáme kraj, zda by nám pomohl klienty umístit,“ uvedla starostka.

Deset lůžek je přímo v areálu domova a pro ostatní jsou připravena lůžka v dalších domovech. Jen v Ústeckém kraji je to 24 míst a dalších 6 lůžek pak v Karlovarském kraji. 

Úřad práce vyplatí mimořádnou okamžitou pomoc

Zaměstnanci úřadu práce budou ve Vejprtech na městském úřadě vyplácet v pondělí od 08:00 mimořádnou okamžitou pomoc. „Tam lze využít částku až 50 tisíc korun na každého klienta,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Ústecký kraj je připraven uvolnit pomoc z fondu pro mimořádné události. Požádat může Ústecký kraj o pomoc ze státního fondu pro mimořádné události. „Můžeme pomoci částkou až pět milionů korun,“ uvedla Maláčová.

Stát také podle ministryně pomůže s obnovou zařízení. Maláčová uvedla, že v tuto chvíli je v připomínkách novela zákona o sociálních službách. „Ministerstvo práce přichází poprvé s personálními standardy. Chceme, aby bylo maximálně 13 klientů na pečujícího pracovníka. Myslím, že to velmi pomůže v takto kritických situacích,“ řekla Maláčová. „My máme hluboko podstav,“ řekla k tomu starostka s tím, že sehnat zaměstnance zvláště v příhraničí je velmi těžké.

Video Místo tragického požáru ve Vejprtech navštívil premiér Andrej Babiš
video

Místo tragického požáru ve Vejprtech navštívil premiér Andrej Babiš

Zdroj: ČT24