Rozdělaná práce i lidské důvody. Valachová nyní na ombudsmanku kandidovat nechce

Podle poslankyně Kateřiny Valachové (ČSSD) nyní nelze diskutovat o její možné kandidatuře na veřejnou ochránkyni práv. Senát i prezident už své nominace podali a zásah do nich by podle ní mohl zpochybnit výsledek volby. Valachová také argumentovala svou rozdělanou prací ve sněmovně a uvedla rovněž, že má i lidské důvody, totiž své přátelství s Vítem Alexandrem Schormem, kterého nominoval Senát.

Kateřina Valachová
Zdroj: ČTK Autor: Petr Sznapka

„Pokud by v tuto chvíli mělo dojít k nějakému dodatečnému doplnění kandidátů, byl by to dle mého odborného názoru krok, který by mohl zpochybnit následnou volbu – ať již by byl zvolen kdokoliv. Toho přirozeně nechci být příčinou,“ napsala Valachová na Facebooku k důvodům, proč nemůže nyní o kandidatuře uvažovat.

„Druhý důvod je čistě lidský. Mezi kandidáty, které nominoval Senát České republiky, je i Vít Schorm, můj dlouholetý kamarád a kolega. Společně každý rok od úmrtí (prvního ombudsmana) Otakara Motejla chodíme na Vyšehrad uctít jeho památku a zapálit svíčku. Byla bych velmi nerada, aby případné pokračující diskuse o doplnění současných nominací snížily vážnost blížící se volby,“ napsala poslankyně.

Za třetí důvod Valachová označila svou práci ve sněmovně, kde se věnuje změnám pravidel pro exekuce nebo ochraně dětských dlužníků. „To je podle mě v tuto chvíli zásadnější věc pro ochranu práv lidí než debata o případné kandidatuře,“ uvedla.

Zeman označil Valachovou za kvalitní kandidátku

O možnosti nominace Valachové na ombudsmanku se poprvé zmínil v neděli prezident Miloš Zeman, podle kterého se jméno poslankyně objevilo v kuloárech.

Valachovou označil za kvalitní kandidátku a řekl, že je připraven ji nominovat, pokud mu ji navrhne předseda ČSSD Jan Hamáček. Ten v pondělí uvedl, že je k takovému kroku připraven. Premiér Andrej Babiš (ANO) se však o víkendu vyjádřil ve smyslu, že by ombudsmanem neměl být současný ani bývalý politik.

Debata o nominacích na ombudsmana vypukla poté, co se nominace vzdala Zemanem navržená poslankyně Helena Válková (ANO). Válková čelí kritice kvůli článku z konce 70. let, pod nímž je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem.

Podle předsedy sněmovní volební komise Martina Kolovratníka (ANO) se návrhy kandidátů na ombudsmana mohou měnit do konce ledna. Právo navrhnout dva kandidáty mají prezident i Senát. Zatímco Zeman navrhl pouze Válkovou, horní komora nominovala vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Schorma a advokáta Jana Matyse. Současné ombudsmance Anně Šabatové skončí šestiletý mandát 18. února.

Zaorálek: Diskuse mezi ČSSD a ANO o pozici Válkové bude pokračovat

Situací kolem Heleny Válkové, která je v současnosti také vládní zmocněnkyní pro lidská práva, by se mohla v úterý zabývat i vládní koalice. Sama Válková ministrům už v pondělí rozdala materiál, kde vysvětluje vznik svých kritizovaných textů včetně popisu situace v 70. letech.

„Je potřeba, aby otázka lidských práv byla prezentována někým, kdo má vysokou autoritu,“ uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) při příchodu do Strakovy akademie, kde se v úterý odpoledne sešli sociální demokraté se zástupci hnutí ANO, aby nastolili témata pro zbytek volebního období.

„Debata neskončila, je možné, že v ním budeme pokračovat,“ řekl také Zaorálek s tím, že danou situaci nelze dlouhodobě ustát, a to i vzhledem k zahraničí, kde by měl mít vládní zmocněnec vysoké renomé.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle svých slov důvod odvolávat Válkovou z pozice vládní zmocněnkyně nevidí. Ta se ale podle něj zachovala správně, když odstoupila z kandidatury na ombudsmanku.  

Vojtěch také připomněl, že podle zástupců vládních rad spadajících pod vládní zmocněnkyni vykonala Válková kus práce. To už dříve uvedly také ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). 

K rezignaci na funkci zmocněnkyně i k odchodu z Rady vlády pro lidská práva naopak Válkovou o víkendu vyzval mimo jiné člen rady Tomáš Němeček.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) poznamenal, že mu z lidského hlediska bylo v pondělí, kdy o její budoucnosti kabinet jednal, Válkové líto.

„Ona to skutečně bere jako velkou osobní křivdu, jako určitou štvanici. Chtěl jsem si vyslechnout i ten lidský příběh, protože to zatím bylo bráno jako záležitost, co se píše,“ uvedl. „Uvidíme, jak to dnes bude přeneseno na koaliční úroveň a jak natvrdo kolegové řeknou, zda vyvolají nějaké hlasování. Teď bych nechtěl předesílat další kroky,“ dodal Brabec.