Profil útočníka: Bývalý elektrikář, který byl od 90. let bez práce

Obyvatelé Uherského Brodu nad včerejší tragédií jen nepochopitelně kroutí hlavou. Proč se 63letý muž vypravil právě do restaurace Družba a zastřelil osm lidí, zůstává zatím otázkou. Jeho manželka se léčila se schizofrenií, sám útočník ale psychiatra nenavštěvoval. Podle sousedů dům téměř neopouštěl a v okolí ho nikdo neznal. Do Uherského Brodu se manželé přestěhovali z nedalekého Vlčnova.

Otec útočníka pracoval ve zbrojovce, ke zbraním tak měl vztah odmala. Zdeněk Janča z Vlčnova s ním dříve pracoval v nábytkářské firmě: „Byl to hodný člověk, dělal tam elektrikáře.“ Firma ale v devadesátých letech ukončila výrobu a bývalý elektrikář byl od té doby bez práce. To mohl být podle kriminalistů jeden z možných motivů střelby. „Okolí si toho dlouho nemusí všimnout, ale v něm narůstá ten pocit nespokojenosti, frustrace, napětí, až to takzvaně bouchne,“ vysvětluje psycholog Jiří Brančík.  

Střelec si prý stěžoval na šikanu, kterou úřady údajně neřešily. Před činem se ozval médiím, konkrétně televizi Prima, po střelbě spáchal sebevraždu. Oba dva prvky označil psychopatolog Andrej Drbohlav za typické znaky masových vrahů po celém světě. Odborníci se shodují v tom, že muž nejednal v afektu - útok si naopak zřejmě dopředu připravil. 

2 minuty
Sousedé střelce téměř neznali
Zdroj: ČT24

Státní zástupce uvedl, že pachatelem byl třiašedesátiletý muž bez kriminální minulosti. „Zatím zůstává do jisté míry záhadou, proč si vybral zrovna tento podnik a takovýmto způsobem tam vraždil lidi, kteří neměli s jeho osobními problémy nic společného. Není to osoba, která by měla nějakou zjevnou kriminální minulost, dá se říci, že to byl poměrně běžný občan – o to více vyznívá ten jeho útok nepochopitelně,“ uvedl státní zástupce Roman Kavka. 

Zatímco muže sousedé téměř neznali, jeho psychicky nemocná manželka prý často hlasitě pokřikovala: „Tři hodiny v kuse z balkonu kdákala, ale takové sprosťárny! Ta děcka stála za plotem, malá děcka a všechno toto poslouchaly,“ popisuje sousedka. Žena zůstává od včerejška v psychiatrické léčebně, sousedé ze sídliště Olšava se však jejího návratu domů obávají. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany, vyplývá z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda komise Stéphane Séjourné. EK prověřuje, zda nebyly korejské společnosti KHNP poskytnuty zahraniční subvence, které by mohly narušit vnitřní trh Evropské unie.
09:23Aktualizovánopřed 42 mminutami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 3 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 4 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 4 hhodinami

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 5 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 5 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 6 hhodinami
Načítání...