Před 20 lety šel k zemi plot v Matiční ulici. Měl chránit před nepořádkem, kvůli rasovému podtónu vyvolal bouři

3 minuty
Události: 20 let od zbourání plotu v Matiční
Zdroj: ČT24

Před 20 lety byl zbourán betonový plot v Matiční ulici ve čtvrti Neštěmice v Ústí nad Labem. Šest týdnů odděloval rodinné domy starousedlíků od obecních pavlačových domů pro neplatiče nájemného, obývané převážně Romy. Jeho účelem bylo chránit před hlukem a nepořádkem, kvůli rasovému kontextu ale vyvolal celorepublikové kontroverze. Dnes tato ulice zeje prázdnotou, potíže v soužití ústeckých obyvatel ale trvají.

Celý spor, který si získal pozornost novinářských štábů z celého světa, neziskových organizací i mnoha politiků se začal odvíjet už pět let před stavbou plotu. V roce 1994 byli do Matiční sestěhováni z okolních paneláků problémoví obyvatelé, většinou Romové, jako neplatiči nájemného.

Na soužití s nimi si stěžovali starousedlíci, kteří žádali postavení zdi. V roce 1998 radnice o stavbě rozhodla, o rok později se plot začal stavět. Záměr radnice však vyvolal odmítavé reakce vlády, tehdejšího prezidenta Václava Havla i mezinárodních organizací.

Jak to kdo tehdy viděl

„Museli jsme něco udělat, ochránit slušné občany. Věděli jsme, že to může vyvolat nějakou reakci, že to bude ale hysterie, kdy jsem několik měsíců neřešil nic jiného než Matiční, to nikdo nečekal,“ uvádí současný náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS), který v roce 1999 byl starostou obvodní radnice.

7 minut
Uplynulo dvacet let od zbourání kontroverzního plotu v ústecké Matiční
Zdroj: ČT24

Josef Lacko to viděl a vidí jinak. Na archivních záběrech z října 1999 s ostatními brání stavbě plotu vlastním tělem. V Matiční ulici byl prý šťastný. „Měl jsem tou dobou vnoučata a nechtěl jsem, aby žila před zdí,“ řekl ČT. Vzpomíná i na to, jak u něho spali ti politici, kterým se stavba nelíbila. 

„Měli jsme jen zájem pomoci lidem, kteří potřebovali vstát ráno do práce. Naproti nim tehdy bydlelo 140 lidí, kteří do noci slavili, děti pobíhaly na ulici a odpadky se hromadily všude kolem,“ říká naopak Tošovský.

Vykoupení domků starousedlíků a rozebrání plotu

Nakonec byl postaven nový betonový plot namísto starého železného. Romové stavbě bránili a rozestavěný plot nejdříve rozebrali, firma jej ale postavila znovu. Začal velký mediální spor, který pronikl i do zahraničí. Někteří považovali plot za symbol rasové nesnášenlivosti či xenofobie, jiní naopak za jedinou cestu, jak chránit spořádané občany před nepřizpůsobivými. 

Vláda následně rozhodla vyplatit městu 10 milionů korun. Neštěmice peníze použily na vykoupení tří domů starousedlíků, opravu autobusových zastávek, demolici jednoho z pavlačových domů a další projekty. Po devastaci pavlačových domů se v roce 2011 vystěhovali jejich poslední nájemníci.

Plot byl rozebrán a stal se v roce 2009 součástí oplocení ústecké zoologické zahrady.

Nynější situace není lepší, problém se jen přesunul

Kolem zazděných vchodů pavlačových domů se dnes občas objeví odpadky, v ulici vytržené poklopy od kanalizace. Rodinné domky, jejichž obyvatele měl plot chránit před hlukem a nepořádkem z protější strany ulice, pustnou. 

Ze tří zdevastovaných pavlačových domů dva vlastní radnice. „Nejlepší by bylo je zdemolovat a plochu nabídnout k podnikání,“ uvedla současná starostka Neštěmic Yveta Tomková (Vaše Ústí). V jednom z rodinných domů přes ulii, které tehdy vykoupilo město a později sloužil městské policii, chce magistrát zřídit čtyři krizové byty.

Po dvaceti letech se Tošovský s Tomkovou shodli, že situace s problémovými nájemníky se pouze přesunula do jiných ulic města. „Podobně a možná hůře to vypadá ve Sklářské ulici (čtvrť Předlice), rozdíl je jen v tom, že poblíž nežijí lidé, kterým by to tolik vadilo,“ uvedl Tošovský.

V ulici 1. máje nedaleko Matiční je jeden opravený rodinný dům a vedle zničené činžáky. „Ti lidé jsou chudáci, jejich nemovitost je neprodejná a situaci nikdo neřeší,“ uvedla Tomková. „Jestli se systém vyplácení dávek nezmění, raší tu ohromný problém,“ dodala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 8 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 10 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 10 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 10 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 12 hhodinami

Třetina počítačů funguje, babybox ne, hlásí po kyberútoku nymburská nemocnice

V nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku z minulého týdne obnovena funkčnost více než třetiny počítačů z celkových zhruba 250, funguje už i magnetická rezonance. Většina lékařů může vystavovat e-recepty, nefunkční zůstává babybox, informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jan Záruba.
před 15 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 16 hhodinami
Načítání...