E-neschopenka a neobejde se bez tiskárny, kritizují lékaři. Ministr Vojtěch však novince věří

3 minuty
UDÁLOSTI: Gradují spory ohledně elektronických neschopenek
Zdroj: ČT24

Ostrý start čeká v lednu příštího roku elektronické neschopenky. Lékaři k nim mají výhrady, systém prý v současnosti nemohou pořádně testovat. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) námitky odmítá, testovací fáze podle něj probíhá bez problému. „Za nás jsme udělali kroky, které byly potřeba. Věřím, že od ledna 2020 bude systém spuštěn a funkční,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Do ostrého startu projektu e-neschopenek zbývá několik týdnů a z řad praktických lékařů se ozývají výhrady. „Přestože je to elektronická neschopenka, tak se nadále má tisknout poměrně rozsáhlý papír. Elektronizace tím ztrácí glanc, který měla mít,“ prohlásil člen výboru Společnosti všeobecného lékařství Cyril Mucha.

Jedním z problémů podle něj je, že nefunguje testovací režim. „Třeba nevíme, jestli budeme moci stornovat neschopenku, když ji pacient náhle nebude chtít nebo když ji budeme předávat dalšímu lékaři. Nejasností je poměrně hodně,“ popisuje. Podle Jiřího Bartoše, krajského předsedy Sdružení praktických lékařů, elektronická neschopenka příliš času neušetří. „Výhoda je, že nemusím vyplňovat formuláře a můžu je tisknout z počítače, ale ve výsledku systém ušetří jeden papír,“ podotýká Bartoš.

16 minut
Studio ČT24: Chystá se spuštění e-neschopenek
Zdroj: ČT24

Ministerstvo práce a sociálních věcí už dříve uvedlo, že lékaři měli pro své připomínky dost času, je proto s podivem, že s kritikou přichází až nyní. To ale Mucha odmítá, lékaři podle něj pracovali na vyladění systému pět let.

Náměstek ministryně Jany Maláčové (ČSSD) Robin Povšík tvrdí, že testování systému funguje, ve zkušebním provozu je například v pražském IKEMu. U soukromých lékařů podle náměstka záleží na jejich iniciativě. „Je to na lékařích, kteří se musí sami svobodně rozhodnout, jestli ho budou testovat dnes, nebo příští týden,“ uvádí Povšík.

Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha jeho úřad udělal všechny potřebné kroky, například snížil administrativní zátěž pro lékaře. Zbytek projektu je ale plně v režii ministerstva práce a sociálních věcí. „Věřím tomu, že od ledna bude systém spuštěn a funkční,“ řekl ministr. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle svých slov shodl s Maláčovou, že stokorunová úhrada, kterou lékaři chtějí za každou vystavenou neschopenku, by byla chybou. „Byla by to motivace mít daleko více elektronicky neschopných. Proto říkáme, že ne, není k tomu důvod,“ vysvětluje předseda vlády.

Co mají umět e-neschopenky

Digitální neschopenka by měla výrazně zjednodušit výměnu informací mezi lékařem, zaměstnavatelem a Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zaměstnanci dále zůstane povinnost své nadřízené informovat o pracovní neschopnosti, nebude ale muset zařizovat doklady.

„Pojištěnec už nebude muset předávat doklady zaměstnavateli, náhrada mzdy i nemocenské mu přijdou automaticky. Nemocnému dál zůstane v papírové podobě jen průkaz práce neschopného,“ uvádí ČSSZ na svém webu.

Zaměstnavatelé se budou moci přihlásit do portálu, kde najdou informace o dočasné pracovní neschopnosti zaměstnanců. Systém jim také umožní požádat o zasílání oznámení o vzniku, trvání anebo ukončení neschopenky, a to buď do datové schránky, anebo na e-mailovou adresu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci. Velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
před 4 mminutami

Autonomní vozidla pomalu míří i na české silnice a vezou spoustu otázek

Automatizovaná vozidla jsou navržena a vyrobena tak, aby se po určitou dobu dokázala pohybovat autonomně bez neustálého dohledu řidiče. V Česku umožní od začátku příštího roku legislativa provoz vozidel třetího stupně v rámci stupnice asociace SAE International. Jak budou probíhat silniční kontroly? A co plánuje stát do budoucna?
před 34 mminutami

V prvním pololetí napršelo nejméně za dekády

V prvním pololetí roku 2025 spadlo v Česku nejméně srážek za čtyřiašedesát let. Podle předběžných údajů napršelo 222 milimetrů, což bylo sedmdesát šest procent normálu let 1991 až 2020. Podle Českého hydrometeorologického ústavu pršelo méně než obvykle každý měsíc. Mezi regiony nebyly s ohledem na srážky výrazné rozdíly, ale nejméně jich bylo na Vysočině. Naopak nejlépe na tom byl střed Čech a Liberecký, Plzeňský a Ústecký kraj.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
před 8 hhodinami

Sportovci na jevišti. Cirk La Putyka ukáže sílu i příběh

Připravovaná inscenace souboru Cirk La Putyka propojuje sport a umění. Kromě akrobatů, herců a tanečníků se na ní podílí i čeští vrcholoví sportovci. Představení nazvané St.art, které vzniká v pražském kulturním prostoru Jatka 78 pod režií principála Rostislava Nováka, diváky zavede to starověkých Athén, ale přiblíží i život profesionálních sportovců současné doby. „Jedná se o pohled do nitra vrcholového sportovce a do dna lidského bytí. Z čeho sport vznikl, kam nás dostal,“ popsal Novák. Inscenaci předcházelo přes šest let příprav, premiéra je naplánována na září.
před 9 hhodinami

Podívejte se, kde padaly teplotní rekordy

Velkou část Evropy tento týden sužuje vlna veder. V Česku předpovídali meteorologové největší horko ve středu, teploty se ale budou držet kolem 30 stupňů Celsia až do neděle.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Studenti zdravotnictví budou moci dříve pracovat v nemocnicích, schválil Senát

Studenti medicíny a dalších zdravotnických oborů budou moci o rok dříve než dosud začít pracovat v nemocnicích jako praktické sestry, normu schválil Senát. U zdravotních sester to má být většinou možné už po dvou letech studia a u budoucích lékařů po třech letech. Norma má pomoci vyřešit potíže s nedostatkem nemocničního personálu. Horní komora podpořila i převod odpovědnosti za zřizování lékařských pohotovostí z krajů na zdravotní pojišťovny.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Vnímání veder zhoršují tepelné ostrovy

Zatímco klima se výrazně změnilo, citlivost člověka na vysoké až extrémní teploty zůstává stejná. Myslet by na to měli třeba architekti – použitím nevhodných materiálů vytvářejí takzvané tepelné ostrovy, které situaci jen zhorší, což ukázalo i měření štábu ČT s expertem v terénu. Rozdílné povrchy totiž různě absorbují světelné záření. Čím víc ho pohltí, tím jsou teplejší. A záleží i na barvě – proto je třeba tmavý asfalt nebo černá košile ve vedrech tou horší variantou, zatímco teplota hustého trávníku zůstává relativně nízká. Podle odborníků je tak důležité nejen sázet víc zeleně, ale také postupně nahrazovat současné materiály takovými, které světlo lépe odrážejí.
před 9 hhodinami
Načítání...