E-neschopenka a neobejde se bez tiskárny, kritizují lékaři. Ministr Vojtěch však novince věří

3 minuty
UDÁLOSTI: Gradují spory ohledně elektronických neschopenek
Zdroj: ČT24

Ostrý start čeká v lednu příštího roku elektronické neschopenky. Lékaři k nim mají výhrady, systém prý v současnosti nemohou pořádně testovat. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) námitky odmítá, testovací fáze podle něj probíhá bez problému. „Za nás jsme udělali kroky, které byly potřeba. Věřím, že od ledna 2020 bude systém spuštěn a funkční,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Do ostrého startu projektu e-neschopenek zbývá několik týdnů a z řad praktických lékařů se ozývají výhrady. „Přestože je to elektronická neschopenka, tak se nadále má tisknout poměrně rozsáhlý papír. Elektronizace tím ztrácí glanc, který měla mít,“ prohlásil člen výboru Společnosti všeobecného lékařství Cyril Mucha.

Jedním z problémů podle něj je, že nefunguje testovací režim. „Třeba nevíme, jestli budeme moci stornovat neschopenku, když ji pacient náhle nebude chtít nebo když ji budeme předávat dalšímu lékaři. Nejasností je poměrně hodně,“ popisuje. Podle Jiřího Bartoše, krajského předsedy Sdružení praktických lékařů, elektronická neschopenka příliš času neušetří. „Výhoda je, že nemusím vyplňovat formuláře a můžu je tisknout z počítače, ale ve výsledku systém ušetří jeden papír,“ podotýká Bartoš.

16 minut
Studio ČT24: Chystá se spuštění e-neschopenek
Zdroj: ČT24

Ministerstvo práce a sociálních věcí už dříve uvedlo, že lékaři měli pro své připomínky dost času, je proto s podivem, že s kritikou přichází až nyní. To ale Mucha odmítá, lékaři podle něj pracovali na vyladění systému pět let.

Náměstek ministryně Jany Maláčové (ČSSD) Robin Povšík tvrdí, že testování systému funguje, ve zkušebním provozu je například v pražském IKEMu. U soukromých lékařů podle náměstka záleží na jejich iniciativě. „Je to na lékařích, kteří se musí sami svobodně rozhodnout, jestli ho budou testovat dnes, nebo příští týden,“ uvádí Povšík.

Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha jeho úřad udělal všechny potřebné kroky, například snížil administrativní zátěž pro lékaře. Zbytek projektu je ale plně v režii ministerstva práce a sociálních věcí. „Věřím tomu, že od ledna bude systém spuštěn a funkční,“ řekl ministr. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle svých slov shodl s Maláčovou, že stokorunová úhrada, kterou lékaři chtějí za každou vystavenou neschopenku, by byla chybou. „Byla by to motivace mít daleko více elektronicky neschopných. Proto říkáme, že ne, není k tomu důvod,“ vysvětluje předseda vlády.

Co mají umět e-neschopenky

Digitální neschopenka by měla výrazně zjednodušit výměnu informací mezi lékařem, zaměstnavatelem a Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zaměstnanci dále zůstane povinnost své nadřízené informovat o pracovní neschopnosti, nebude ale muset zařizovat doklady.

„Pojištěnec už nebude muset předávat doklady zaměstnavateli, náhrada mzdy i nemocenské mu přijdou automaticky. Nemocnému dál zůstane v papírové podobě jen průkaz práce neschopného,“ uvádí ČSSZ na svém webu.

Zaměstnavatelé se budou moci přihlásit do portálu, kde najdou informace o dočasné pracovní neschopnosti zaměstnanců. Systém jim také umožní požádat o zasílání oznámení o vzniku, trvání anebo ukončení neschopenky, a to buď do datové schránky, anebo na e-mailovou adresu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zemřel herec Jiří Krampol, bylo mu 87 let

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku.
10:05Aktualizovánopřed 1 mminutou

Na severu Moravy vydatně prší. Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory

Na severu Moravy od rána silně prší. V oblasti Jeseníků podle meteorologů za celý den může spadnou až 130 milimetrů srážek a hrozí tak povodně. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zároveň rozšířil výstrahu před deštěm – kromě oblasti Jeseníků, Rychlebských hor a Králického Sněžníku ji vydal také pro východ Moravskoslezského a část Zlínského kraje. Výstraha platí až do pondělního večera. Hasiči kvůli vysoké hladině Černého potoka na Jesenicku přistoupili k evakuaci dvou blízkých táborů.
08:37Aktualizovánopřed 45 mminutami

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
11:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 6 hhodinami

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 7 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 8 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 9 hhodinami

Déšť zastavil vlaky v Jizerských horách, na Liberecku tahala auta těžká technika

Silné bouřky mohly v sobotu zasáhnout většinu Čech. Intenzivní déšť postihl odpoledne třeba oblast Jizerských hor v Libereckém kraji. U Bílého Potoka pod Smrkem spláchl kamení na železnici a zhruba na hodinu zastavil vlaky mezi Bílým Potokem a Raspenavou. Provoz už byl obnoven. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků. V Beskydech může napršet až 110 litrů na každý metr čtvereční.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...