E-neschopenka a neobejde se bez tiskárny, kritizují lékaři. Ministr Vojtěch však novince věří

Ostrý start čeká v lednu příštího roku elektronické neschopenky. Lékaři k nim mají výhrady, systém prý v současnosti nemohou pořádně testovat. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) námitky odmítá, testovací fáze podle něj probíhá bez problému. „Za nás jsme udělali kroky, které byly potřeba. Věřím, že od ledna 2020 bude systém spuštěn a funkční,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Video Události
video

UDÁLOSTI: Gradují spory ohledně elektronických neschopenek

Do ostrého startu projektu e-neschopenek zbývá několik týdnů a z řad praktických lékařů se ozývají výhrady. „Přestože je to elektronická neschopenka, tak se nadále má tisknout poměrně rozsáhlý papír. Elektronizace tím ztrácí glanc, který měla mít,“ prohlásil člen výboru Společnosti všeobecného lékařství Cyril Mucha.

Jedním z problémů podle něj je, že nefunguje testovací režim. „Třeba nevíme, jestli budeme moci stornovat neschopenku, když ji pacient náhle nebude chtít nebo když ji budeme předávat dalšímu lékaři. Nejasností je poměrně hodně,“ popisuje. Podle Jiřího Bartoše, krajského předsedy Sdružení praktických lékařů, elektronická neschopenka příliš času neušetří. „Výhoda je, že nemusím vyplňovat formuláře a můžu je tisknout z počítače, ale ve výsledku systém ušetří jeden papír,“ podotýká Bartoš.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: Chystá se spuštění e-neschopenek

Ministerstvo práce a sociálních věcí už dříve uvedlo, že lékaři měli pro své připomínky dost času, je proto s podivem, že s kritikou přichází až nyní. To ale Mucha odmítá, lékaři podle něj pracovali na vyladění systému pět let.

Náměstek ministryně Jany Maláčové (ČSSD) Robin Povšík tvrdí, že testování systému funguje, ve zkušebním provozu je například v pražském IKEMu. U soukromých lékařů podle náměstka záleží na jejich iniciativě. „Je to na lékařích, kteří se musí sami svobodně rozhodnout, jestli ho budou testovat dnes, nebo příští týden,“ uvádí Povšík.

Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha jeho úřad udělal všechny potřebné kroky, například snížil administrativní zátěž pro lékaře. Zbytek projektu je ale plně v režii ministerstva práce a sociálních věcí. „Věřím tomu, že od ledna bude systém spuštěn a funkční,“ řekl ministr. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle svých slov shodl s Maláčovou, že stokorunová úhrada, kterou lékaři chtějí za každou vystavenou neschopenku, by byla chybou. „Byla by to motivace mít daleko více elektronicky neschopných. Proto říkáme, že ne, není k tomu důvod,“ vysvětluje předseda vlády.

Co mají umět e-neschopenky

Digitální neschopenka by měla výrazně zjednodušit výměnu informací mezi lékařem, zaměstnavatelem a Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zaměstnanci dále zůstane povinnost své nadřízené informovat o pracovní neschopnosti, nebude ale muset zařizovat doklady.

„Pojištěnec už nebude muset předávat doklady zaměstnavateli, náhrada mzdy i nemocenské mu přijdou automaticky. Nemocnému dál zůstane v papírové podobě jen průkaz práce neschopného,“ uvádí ČSSZ na svém webu.

Zaměstnavatelé se budou moci přihlásit do portálu, kde najdou informace o dočasné pracovní neschopnosti zaměstnanců. Systém jim také umožní požádat o zasílání oznámení o vzniku, trvání anebo ukončení neschopenky, a to buď do datové schránky, anebo na e-mailovou adresu.