Kvůli údajně zmanipulované zakázce lánských lesů navrhla policie obžalovat dva lidi a firmu

Policie navrhla obžalovat dva lidi a jednu právnickou osobu za zmanipulování veřejné zakázky Lesní správy Lány. Na webu to v pondělí uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací prezidentské kanceláře. Případ se týká zakázky na opravu svahu u vodní nádrže Klíčava.

„Obvinění v souvislosti se zadáním veřejné zakázky v úmyslu opatřit jinému prospěch velkého rozsahu měli zjednat některému dodavateli přednost a výhodnější podmínky na úkor jiných dodavatelů,“ popsal podstatu skutku mluvčí. O podání obžaloby bude rozhodovat pražské vrchní státní zastupitelství. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček agentuře ČTK napsal, že se v reakci na rozhodnutí policie omezí na poukaz na presumpci neviny. „V právním státě vskutku není návrh na obžalobu odsouzením,“ uvedl.

Podle dřívějších informací byl mezi stíhanými ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák, který vinu odmítá. Ve funkci zůstává a už před časem zmínil, že nehodlá skončit ani v případě obžaloby. „Že bych říkal, kolik co má stát, tady to předražte a tak dál, to je bohapustá lež,“ prohlásil už letos v červnu.

Klíčava je jedním ze zdrojů pitné vody pro Kladno a okolí. Oprava svahů podél nádrže skončila v Lánské oboře letos v červnu. Balák při té příležitosti uvedl, že zakázka byla stoprocentně v pořádku a že o nutnosti provést práce bylo rozhodnuto ještě v době, kdy Lesní správu Lány nevedl. Dále řekl, že o manipulaci s cenou zakázky či o ovlivňování rozsahu prací nemá žádné informace.

Lesní správa Lány se stará téměř o 5800 hektarů státních pozemků. Většinu tvoří lesy, součástí je též Lánská obora.