Počet migrantů, kteří jsou v Česku ilegálně, klesl. Dominují Ukrajinci

Největší počet cizinců, kteří na českém území pobývají ilegálně, pochází z Ukrajiny. V aktuální statistice za druhé čtvrtletí o tom informuje ministerstvo vnitra, podle kterého jde o neměnný trend. Početná ukrajinská komunita ostatně zaměstnává policisty i na jiných úrovních – v souvislosti s mafiánskými praktikami figuruje i ve výroční zprávě Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Od dubna do konce června policisté zadrželi 1328 lidí, kteří v České republice pobývali nelegálně. Oproti prvním třem měsícům tohoto roku jejich počet mírně klesl, v lednu až březnu bylo zadržených cizinců o 44 více. Za celé první pololetí tak zajistila policie v Česku 2700 přistěhovalců. Nejvíce jich pocházelo stejně jako dříve z Ukrajiny.

Mírně poklesl také počet migrantů, kteří přes Česko projížděli do dalších zemí. Policie jich ve druhém čtvrtletí zadržela 50, od ledna do konce června pak 109. Byli převážně z Iráku, Afghánistánu, Sýrie a Jemenu. „Nejvíce osob cestovalo do Německa a Velké Británie,“ uvedlo ministerstvo.

Počet lidí, které policie ročně zadrží, protože neoprávněně pobývají v Česku, se pohybuje kolem pěti tisíc. Výjimkou je rok 2015, kdy počet zadržených migrantů přesáhl 8500. V době vrcholící migrační krize se na výrazném zvýšení celkového čísla ve značné míře podíleli uprchlíci, kteří přes Česko procházeli do jiných zemí Evropské unie.

Půl milionu cizinců – a čtvrtina z Ukrajiny

Letos se na nelegální migraci zatím podíleli lidé z 87 států. Ukrajinců zadržela policie v prvním pololetí 764, následovali Moldavané, Vietnamci a Rusové. Téměř 2500 ze zadržených přistěhovalců v Česku pobývalo, na letišti zajistili policisté 202 cizinců.

Situace ohledně legální migrace je podle vnitra stabilní. „V současné době je zde registrováno více než 570 tisíc cizinců. Téměř čtvrtina z nich pochází z Ukrajiny,“ uvedlo ministerstvo. Pětinu přistěhovalců pak tvoří Slováci. Cizinci nejčastěji do Česka přicházejí kvůli práci, někteří i za svými rodinami, studovat nebo podnikat. V první polovině roku evidovalo ministerstvo v Česku také 1065 žádostí o mezinárodní ochranu. Nejvíce žádostí podali Arméni, Ukrajinci a Gruzíni.

Návrat mafiánských praktik

Ukrajinců se pak podle výroční zprávy Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) relativně výrazně týká i jiný přečin než ilegální pobyt – mafiánské praktiky. Především mezi ukrajinskou komunitou totiž policisté v loňském roce zaznamenali návrat praxe vybírání výpalného.

„Tato trestná činnost je doménou především osob ukrajinské národnosti a oběťmi jsou jejich krajané, kteří na území ČR podnikají,“ uvedla NCOZ. „V případě odmítnutí ochrany jsou tito ukrajinští podnikatelé pod pohrůžkou hrozby nebo projevu násilí na jejich rodinných příslušnících žijících na Ukrajině donuceni k vyplacení finanční částky za tuto tzv. ochranu.“

Podle kriminalistů se problém loni objevil ve všech regionech kromě Středočeského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Centrála si návrat výpalného vysvětluje tím, že pachatelé se museli odklonit od daňové trestné činnosti, a to kvůli zvýšeným kontrolám finančních úřadů a zavedení kontrolních hlášení ministerstvu financí.

Asijské prohřešky

Cizinci podle zprávy NCOZ figurují i v jiných odvětvích kriminality; do daňových trestných činů se loni ve velkém rozsahu zapojovali Vietnamci a Číňané. Šlo především o případy krácení daně při pořízení zboží z jiného členského státu EU do Česka, kdy pachatelé neodváděli daň z přidané hodnoty.

„Legalizace výnosů z trestné činnosti pachatelů těchto společenství je navázána na arabskou komunitu směnárníků. Arabská komunita, zejména v Jihomoravském kraji, se v minulosti věnovala nadhodnoceným vývozům do třetích zemí v souvislosti s vylákáním odpočtu DPH,“ dodává NCOZ.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 1 hhodinou

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 9 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 10 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 10 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 13 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 14 hhodinami
Načítání...