Bývalí zaměstnanci T-Mobilu dostali za vynesení dat zákazníků podmínky

Za krádež a prodej dat zákazníků byli odsouzeni dva bývalí zaměstnanci operátora T-Mobile. Obvodní soud pro Prahu 10 jim pravomocně uložil podmíněné tresty v délce 1,5 a 2,5 roku. Muži také musí zaplatit pokutu, informoval server iROZHLAS.cz. Dvojice odcizila data o zákaznících T-Mobilu v dubnu 2016. Za rozprodané údaje získali přes milion korun.

T-Mobile
Zdroj: Reuters Autor: Leonhard Foeger

„Obžalovaní rozhodnutí soudu akceptovali, rovněž tak i státní zástupce,“ řekla Českému rozhlasu mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Libuše Jungová. 

Kvůli krádeži dat 1,2 milionu klientů dostal T-Mobile pokutu 3,6 milionu korun od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Mezi odcizenými údaji zákazníků T-Mobilu byla jména, data narození, adresy, telefonní čísla, zákaznické kódy, údaje o tarifech, průměrných útratách a značkách zařízení i čísla účtů. Operátor se podle (ÚOOÚ) dopustil deliktu tím, že svá data dostatečně nezabezpečil.

Operátor se nechystá bývalé zaměstnance žalovat

T-Mobile nyní může své bývalé zaměstnance žalovat. „V řízení nebylo o nároku rozhodováno, byli odkázáni na řízení ve věcech občanskoprávních,“ řekla ke čtvrtečnímu rozsudku Českému rozhlasu Jungová. Podle mluvčí mobilního operátora Martiny Kemrové se k tomu ale firma nechystá, rozhodnutí soudu nicméně vítá, uvedl Rozhlas.

Společnost T-Mobile Czech Republic je členem mezinárodní telekomunikační skupiny Deutsche Telekom. Na konci prvního čtvrtletí letošního roku měl T-Mobile 6,19 milionu mobilních zákazníků a 274 000 uživatelů pevného internetu.