Od žiletky k plně vybavené nemocnici. Lékař Aleš Bárta uzdravuje Keňany už 14 let

12 minut
Lékař Aleš Bárta: Občas mi říkají, že jsem blázen
Zdroj: ČT24

V keňském městě Itibo funguje nemocnice s českými lékaři, kteří tam pracují ve svém volném čase a zdarma. Humanitární projekt vybudoval ve spolupráci s organizací ADRA Aleš Bárta – lékař, který ji také provozuje. Na začátku měl k dispozici žiletku a vatu, dnes je nemocnice vybavena pro komplexní péči o keňské pacienty. Rozhovor v Událostech, komentářích s ním vedla Marcela Augustová.

Jak se nemocnice v Itibu změnila ze zařízení, které jste viděli, když jste tam přijeli, v zařízení, jak vypadá dneska? Co všechno se tam povedlo vybudovat?

Když jsme tam přijeli v červnu 2005, byla tam jedna budova, která sloužila jako ambulance. Neměli žádné vybavení, používala se žiletka na rozříznutí kůže a klasická chlupatá vata na ošetření. Po rekonstrukci, když teď udělám střih až do dnešní doby, máme zubní ordinaci, porodní sál s lůžky pro rodičky, klasickou ambulanci plus malý úrazový sál, laboratoř, velký operační sál, jednotku intenzivní péče, rentgen, ultrazvuky. Je toho spousta.

Takže je to podobné vybavení, kterým disponuje, řekněme, průměrná tuzemská nemocnice? Nebo je to všechno trochu na koleni?

Okresní nemocnice s takovým drobnějším vybavením, ale samozřejmě se pořád potýkáme se spoustou problémů a musíme improvizovat.

Z čeho nemocnice v Itibu žije? Pacienti u vás za ošetření platí. A jak těžko či lehce se vám shánějí sponzoři?

Pacienti u nás platí zhruba jednu třetinu financí, co by zaplatili jinde, protože chytří lidé mi poradili, že lidi v Africe nemůžou dostat nic zadarmo.

To by tam byla celá Keňa?

Přesně tak. Sjela by se k nám celá Keňa, takže jsme nastavili velmi příjemné částky, aby si to všichni místní mohli dovolit. A se sponzory je to trošku složitější, nicméně nemocnice v Itibu je dobrá reklama pro spoustu sponzorů, pokud nám poskytují nějaké finance.

A slyší třeba čeští dárci na dárcovské SMS? Případně, kdybyste třeba mohl říct nějaký příběh, který by je nalákal.

Spíš bych volil zaslání peněz na účet, protože ten máme opravdu jenom pro Itibo. Peníze nikam jinam nejdou, takže všechno je směřováno přímo do nemocnice. A poslední příběh, který jsme měli, byla velmi těžce popálená holčička. Opařila se na 15 procentech povrchu těla. Letěla k nám vrtulníkem v umělém spánku, my jsme ji ošetřovali téměř za plného vědomí, jak nejlépe jsme dovedli, a po třech týdnech se vrátila domů.

Vy v Africe pobýváte vždycky čtvrt roku, pak jedete na chvíli domů a po tu dobu se o nemocnici stará místní personál. Jak jste k sobě hledali cestu a kdy jste zjistil, že se na ně můžete stoprocentně spolehnout?

Začátky byly samozřejmě složitější, protože oni v nás viděli trošku takové ty boháče. Běloch má v Africe pořád status obrovského bohatství, které táhne za sebou. Chvíli nám trvalo, než jsme si nějak vyjasnili mantinely a mnoho let zpátky už vím, že místní personál je velmi splolehlivý, velmi zkušený a já s nimi velmi rád spolupracuji.

Mluvíte o boháčích, ale vy i další čeští lékaři, kteří v Itibu působí, tam pracujete zadarmo. Z čeho žijete? Já jsem se už ptala, z čeho žije nemocnice, ale z čeho žijete vy osobně?

Naši lékaři tam jezdí v rámci dovolené, anebo náhradního volna. Medici tam jezdí také v rámci podpory z lékařských fakult z fondu mobility. Já jsem si musel trošku udělat rodinné zázemí, abych měl nějaké příjmy a mohl to tím kompenzovat.

Tak jestli to můžu říct, říkáte, že občas prodáte nějaký pozemek a z toho pak žijete. Řekl vám už někdy někdo, že jste Don Quijote?

Ne. Spíš, že jsem blázen.

(Redakčně kráceno, celý rozhovor ve videu.)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 41 mminutami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 1 hhodinou

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
před 1 hhodinou

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 2 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 2 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
před 4 hhodinami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 4 hhodinami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 6 hhodinami
Načítání...