Průzkum: Babišovu tvrzení, že Kněžínkův konec nesouvisí s Čapím hnízdem, většina lidí nevěří

Za nezávislost justice se v uplynulých týdnech kvůli jmenování Marie Benešové (za ANO) ministryní spravedlnosti opakovaně demonstrovalo. Podle průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi je veřejnost ohledně nezávislosti soudů a státních zastupitelství na politické reprezentaci rozdělena na dva tábory.

Čapí hnízdo
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

O něco větší část je přesvědčena, že justice nezávislá není. Myslí si to 47 procent respondentů. Opačný názor zastává 43 procent lidí. Desetina obyvatel se pak nedokázala vyjádřit.

Zdroj: Kantar CZ pro ČT, 11. 5. – 31. 5. 2019, technologie CATI, 1200 respondentů

O nezávislosti soudů a státních zastupitelství na politické reprezentaci jsou přesvědčeni častěji mladí lidé do 29 let a lidé s vysokoškolským vzděláním. Z hlediska politické orientace to jsou častěji příznivci ANO, ČSSD, KDU-ČSL a pravicových stran ODS a TOP 09. Nejkritičtěji se k situaci staví podporovatelé KSČM či SPD.

Rozruch okolo resortu spravedlnosti vyvolal dubnový odchod ministra Jana Kněžínka (za ANO). Místo něj nastoupila Benešová. Následné demonstrace v centru Prahy i v regionech to vyvolalo i kvůli souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

Policie totiž den před oznámením změny v resortu navrhla obžalovat premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v kauze Čapího hnízda.

Babišovým slovům k výměně v resortu spravedlnosti lidé častěji nevěří

Premiér sám se nechal slyšet, že změna ve vedení resortu nesouvisí s Čapím hnízdem. Toto Babišovo tvrzení považuje za věrohodné čtvrtina respondentů průzkumu, zatímco 60 procent dotázaných tomuto tvrzení určitě, nebo spíše nevěří. Zbývajících 15 procent neodkázalo situaci posoudit.

Zdroj: Kantar CZ pro ČT, 11. 5. – 31. 5. 2019, technologie CATI, 1200 respondentů

Za věrohodné považují vyjádření šéfa hnutí ANO častěji lidé starší 45 let, nejvíce pak lidé ve věku 60 a více let. Nejvyšší podíl podpory v tomhle směru má přirozeně mezi voliči hnutí. I mezi nimi se ale najde asi třetina, která tomuto tvrzení určitě nebo spíše nevěří. Vyšší míru důvěry v tomto směru nalezneme také mezi podporovateli ČSSD a KSČM.

Obecně kriticky se naopak k jeho tvrzení staví především mladí lidé nebo lidé s vysokoškolským vzděláním.

50. vlna průzkumu Trendy Česka - justice 269.61 KB

Otázky Václava Moravce 1. část (9. 6. 2019) 55.47 MB