Rozhovory s lídry kandidátek do evropských voleb: Ivan Šterzl (NÁRSOC)

11 minut
Ivan Šterzl, lídr Národních socialistů
Zdroj: ČT24

Před volbami do Evropského parlamentu přináší ČT24 rozhovory s lídry všech kandidátek, které se o mandáty ucházejí. Rozhovory probíhají v pořadí podle volebních čísel stran. S číslem 4 kandidují Národní socialisté, do voleb je vede nestraník Ivan Šterzl. Rozhovor s ním vedl Daniel Takáč.

Na kterou jednu problematiku, tu nejdůležitější, se v případě úspěchu chcete v Evropském parlamentu zaměřit? Proč právě na ni?

Vzhledem k tomu, že jsem lékař, univerzitní profesor v oboru lékařské imunologie, tak samozřejmě zdravotnictví, sociální politiku. Jsem dlouhodobý člen výkonné rady, dokonce krajské rady odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, takže jsem přímo nasměrován do oblasti zdravotnictví a sociální péče.

A co v tom europarlamentu tedy z hlediska zdravotnictví pro občany České republiky uděláte?

Myslím si, že v současné době je poměrně krizová doba a je zapotřebí si uvědomit, že mohou být nataženy různé infekce do Evropské unie, kde občané nemají dostatečnou imunitu na tato onemocnění.

Rozumím. Nějaká centrální nařízení ohledně očkování, boje s viry, to by se mělo dít z centra, z Evropské unie a o to se budete v Evropském parlamentu snažit?

Ano. Oni sice už mají určitý program, ale je potřeba, aby tam byl odborník, a ne jenom politik. Přece jenom jsem to poznal v řadě situací i tady u nás v rámci karenční doby, že neodborník si myslí, že je to poměrně jednoduché, ale pouze odborník vysvětlí, že to může být opravdu problém.

A to jde z Bruselu nařídit, to není záležitost národních rozhodnutí?

V zásadě jednotlivé státy mají zcela svoji pravomoc, co se týče zdravotnictví, nicméně jsou určité zásadní programy, které musí respektovat. Je také důležité, aby navzájem informace probíhaly, to znamená, aby někdo Evropu neinformoval, že je tady naprosto všechno v pořádku, a my víme, jak je to v tom zdravotnictví se sestrami, s lékaři v realitě.

Na to musíte být poslanec Evropského parlamentu, to nejde jinou cestou?

V podstatě ne, to je jediná šance, která nám umožní informovat pravdivě a naprosto reálně a zpětnovazebně se dostat i na tu naši úroveň, protože pořád tvrdím, co se v Evropě uvaří, to si tady sníme.

Do které frakce by se vaše strana, pakliže uspějete, přiřadila?

Pro mě je to poměrně složité, protože si myslím, že po těchto volbách dojde k velkým změnám. Samozřejmě ta frakce bude taková, která bude podporovat zdravotnictví a sociální péči.

Takže kterákoliv?

Ne úplně kterákoliv, protože uvidíme, poměrně výrazně se změní.

Nečekáte, že lidovci a socialisté zůstanou nejsilnější?

Pravděpodobně lidovci a socialisté zůstanou nejsilnější. Mohou to být různé frakce, ale bude mi především záležet na tom, aby tedy podporovaly i suverenitu národních států.

Takže se přidáte ke komukoli, kdo slíbí suverenitu národních států a zdravotnictví.

Kdo toto bude podporovat na celoevropské úrovni, ano.

Byli byste pro dřívější odchod Velké Británie z Evropské unie, než je zatím stanovené datum 31. října?

Osobně si myslím, že celá ta hra je poměrně složitá, protože velké státy Evropské unie z toho nejsou radostné a udělají všechno pro to, aby k tomu brexitu nedošlo.

Myslíte, že velké státy Evropy záměrně brání Velké Británii v odchodu?

Když se na to podíváte, tak samozřejmě oni ovlivňují téměř celou Evropskou unii, a když se podíváte, jakou složitou formou oni mohou vyjednávat s Evropskou unií, tak na tom něco bude.

A co té Británii brání, aby šla? Británie sama se přece nemůže rozhodnout, jestli půjde, nebo nepůjde.

Já bych si do budoucna strašně přál, aby politiku Evropské unie neovlivňovala jenom ekonomika, a tady to jsou zcela jasně ekonomické tlaky.

Ekonomické tlaky brání v odchodu Velké Británie?

Myslím si, že pro ty mladé lidi ano, protože se bojí budoucnosti, jakou tam budou mít.

A neměla by pak Británie tedy zůstat, když se lidé bojí ekonomických dopadů?

To nechávám opravdu na občanech Velké Británie, protože nějaký důvod určitě měli.

Teď by se to tedy mělo urychlit, nebo nemělo urychlit? A za jakých okolností?

Hlavně se to musí rozhodnout.

Jste pro referendum o vystoupení Česka z Evropské unie?

Ne, v žádném případě.

Ani referendum?

Vzhledem k tomu, že jsme vstupovali v rámci referenda, tak samozřejmě je i logické, abychom to referendum měli i v rámci výstupu, ale v žádném případě bych si nepřál, abychom vystoupili z Evropské unie, to je pro nás velice špatná budoucnost.

Referendum byste podpořili?

Pakliže se toho nechopí populisti a nezačnou podobným způsobem jako v Banské Bystrici ovlivňovat odchod Slovenska z Československa, asi bych byl pro toto referendum, protože je to čistší.

Jak by měla být řešena ochrana společných hranic Evropské unie?

Především bych byl velice rád, kdyby byly i možnosti ochrany státních hranic jednotlivých států.

Vlastních, každý stát sám své vlastní hranice?

Každý stát aby měl právo se rozhodnout, jak bude reagovat.

Ale ono to za určitých okolností jde. To by mělo být trvalé právo? Kdykoli?

V zásadě ano. Ale co se týče vnějších hranic, tak bezesporu přesunout problém jinam. To znamená, že tady zřejmě v rámci migrace, která dlouho byla téměř zesměšňována, nesmělo se psát o tom, jaká jsou rizika, a tak dále, tak to na mě vždy působilo, že tam za tím někdo je a že přece jenom je to uměle vytvářený problém. To znamená, my musíme především vyřešit tento problém, aby někdo mocný na to netlačil, protože to musí stát obrovské peníze.

Na migraci?

Na migraci, protože to musí stát obrovské peníze.

Ale ochranu hranic není třeba řešit.

Ochrana hranic je zapotřebí, ale ten problém přesunout tam, odkud ti lidé utíkají, a ne tlačit je sem.

Sankce proti Rusku. Mají se prodlužovat?

Nemyslím si, že sankce proti Rusku jsou v pořádku, protože si osobně myslím, že je to populistická záležitost, která celkově i snižuje postavení Evropské unie. Myslím si, že když vidíte Spojené státy, jakým způsobem dneska vlastně obchodují s východem, a změny politiky…

Bavíme se o sankcích vůči Rusku, které tedy mají nastaveny i Spojené státy americké a ty sankce jsou nastavené z konkrétního důvodu, mimo jiné tím důvodem je Krym. Čili to je populistické rozhodnutí? Evropa populisticky rozhodla v reakci na anexi Krymu, že zavede sankce, to je populistické rozhodnutí?

Na mě to trošičku působí, protože to je tak trochu navenek, ale vevnitř v rámci té Evropské unie i Spojených států dochází k poměrně bystrým ekonomickým a byznys výměnám. To znamená, že já si osobně nemyslím, že Rusko je až tak velký problém, aby bylo potřeba zhoršovat nebo tlačit na tyto sankce.

Jak jste spokojen s tím, jak se Evropská unie postavila k problému dvojí kvality potravin?

To je jeden z hlavních důvodů, proč kandiduji. Právě proto, že mám takový pocit, že i na úrovni zdravotnictví je zapotřebí, aby tam byl odborník, abychom se nestali zemí nebo naši občané druhé kategorie, jak to právě je v rámci potravinářství. Nedovedu pochopit, že i někteří naši zástupci říkají, že vlastně naši lidé to chtějí, že by byli rádi, že si vyžadují takové potraviny.

Všude to má být stejně?

Kvalita má být přinejmenším taková, aby jedna část populace nebyla znevýhodněna.

Vy požadujete taxativní vymezení toho, o čem rozhoduje Evropská rada, která by se měla scházet častěji než teď, tak to píšete na vašich webových stránkách. Dvě věci, o kterých by Evropská rada měla určitě rozhodovat, a dvě věci, o kterých určitě ne. Když tam má být taxativní vymezení.

Některé věci by se mohly přesunout právě z Evropské rady do parlamentu a není zrovna…

Já bych chtěl dvě konkrétní věci. O tom Evropská rada ano, o tom ne.

Tak to je pro mě teď trochu složitá otázka. Takhle musím říct, že jsem si to tak nějak v hlavě neupravil.

Měla by Česká republika přijmout euro?

Zatím ne.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 21 mminutami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 35 mminutami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 6 hhodinami

Záchytka na jihu Čech praská ve švech, opilci zatěžují nemocnice

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je plná i ve všedních dnech. V jihočeském kraji je jediná a má pouze pět lůžek, což nestačí. Opilci proto mnohdy končí v nemocnicích, kde zdržují jak záchranáře, tak zdravotníky na urgentních příjmech. Kraj však mimo jiné kvůli velké ztrátě zřízení další záchytné služby neplánuje.
před 6 hhodinami

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 13 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 13 hhodinami

Deváťáci mají za sebou didaktické testy z češtiny a matematiky

Kdo u přijímacích zkoušek uspěl a kdo ne, už je rozhodnuto. Žáci devátých tříd mají za sebou druhé kolo didaktických testů z češtiny a matematiky. Ta byla podle oslovených lektorů přípravných kurzů proti loňsku obtížnější. Všechny úlohy ale měly jednoznačné zadání. Cermat obtížnost testů zhodnotí až s celkovými výsledky. Děti je dostanou 15. května.
před 15 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...