Babišova vláda řešila dopis od firmy Huawei v utajeném režimu. Podle Brabce nechce kabinet na NÚKIB tlačit

Babišova vláda se v pátek zabývala dopisem čínské společnosti Huawei, v němž požaduje zrušení varování, které vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Kabinet ale bod projednával v utajeném režimu, proto nechtěla ministryně financí Alena Schillerová prozrazovat podrobnosti. Už před jednáním kabinetu však vicepremiér Richard Brabec zdůrazňoval, že kabinet nechce na úřad tlačit, aby měnil svá rozhodnutí.

Video Události
video

Události: NÚKIB odpoví na dopis od firmy Huawei

„Tak, jak jsem slyšela, tak ten dopis je primárně adresován NÚKIB, takže odpoví tento úřad, ostatní ho měli pouze na vědomí. Jinak je ten problém pořád stejný, NÚKIB vydal varování, vydal metodiku, která je dle mého soudu velmi obecná, a de facto je na každém zadavateli veřejných zakázek, aby posoudil riziko,“ uvedla Schillerová na brífinku po jednání kabinetu.  

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) dodal, že bude chtít jeho úřad analýzu rizik ještě konzultovat s NÚKIB. „Obecně platí, že vycházíme z varování, které NÚKIB vydal. Na druhou stranu nechceme a nebudeme někoho automaticky vylučovat z výběrového řízení, pokud to nebude odůvodněno právě výsledkem analýzy.“

Mluvčí úřadu Radek Holý potvrdil, že NÚKIB bude na dopis odpovídat: „Dopis jsme obdrželi, je to dopis adresovaný především Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, pan premiér a vláda tam byli přiloženi v podstatě pro informaci, my na ten dopis budeme odpovídat,“ řekl Holý. Úřad podle něj v současnosti s firmou Huawei komunikuje písemnou formou, na její dopis tak odpoví opět písemně.  

Huawei se brání, že nemá povinnost do svých produktů instalovat „zadní vrátka“

Firma Huawei podle Deníku N napsala, že nemá povinnost do svých produktů instalovat „zadní vrátka“, která by mohla sloužit ke zneužití zařízení třetí stranou, ani špionážní software.

„Varování proto není založeno na skutečnosti a výše uvedené zákonné podmínky pro jeho vydání nebyly splněny,“ cituje server z dopisů. Varování NÚKIB prý firmu vážně poškodilo i v zahraničí, utrpěla kvůli němu ztráty a její značka byla poškozena, napsala Huawei. Podle čínské společnosti varování NÚKIB porušilo mezinárodní právo, včetně smluv o ochraně investic.

NÚKIB před používáním technologií čínských společností Huawei a ZTE varoval loni v prosinci. Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko. Na základě toho pak Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně. Firma se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupila proti němu také čínská ambasáda. 

Český úřad ale není jediný, kdo má z používání čínských technologií obavy. Některé západní země, včetně Spojených států a Austrálie, již firmu Huawei z budování mobilních sítí nové generace vyloučily. Německo nyní takovýto krok zvažuje a podle Reuters také Evropská komise kvůli bezpečnostním obavám zvažuje, že de facto zakáže používání zařízení čínské společnosti Huawei pro mobilní sítě páté generace (5G).